12 Ciekawostek o Bazylice w Rybniku

bazylika w rybniku
foto – Autorstwa Photo: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28216352

Bazylika w Rybniku to inaczej Katedra Ziemi Rybnickiej, najbardziej znany obiekt sakralny w powiecie rybnickim. Bazylika znajduje się w Śródmieściu Rybnika, leżącego w województwie śląskim. Jest najwyższą świątynią na Górnym Śląsku.

1. Historia powstania

Bazylikę w Rybniku zaczęto budować w 1903 roku a ukończono ją 1906 roku. Poświęcenie kościoła nastąpiło w w 1907 roku.

2. Organy kościelne

Jednym z najważniejszych punktów tego kościoła są jego organy, które mają zabytkowy charakter. Wybudowano je w roku 1965 i składają się z dwóch instrumentów głównego i bocznego. Znajdują się one za ołtarzem głównym. Na wskutek uderzenia pioruna w 2009 roku zostały poddane renowacji i ponownie oddano je do użytku w 2012 roku.

3. Dzwony kościelne

Kolejnym ważnym punktem w rybnickiej Bazylice są jej dzwony. Zostały one przywiezione do Bazyliki i poświęcone w 1906 roku. Temu wydarzeniu towarzyszyły zamieszki pomiędzy polskimi mieszkańcami okolicy i Niemcami. Początkowo dzwonów było 8 ale w czasie wojny trzy z nich zostały przetopione na surowiec. Z okazji 100 lecia świątyni zyskała ona nowy dzwon Miłosierdzia Bożego.

4. Dzwon Miłosierdzia Bożego

Dzwon Miłosierdzia Bożego to najbardziej znany dzwon tej Bazyliki. Waży on 3,5 tony i znajduje się w południowej wieży. Znajdują się na nim piękne płaskorzeźby Katedry Ziemi Rybnickiej, Jezusa Miłosiernego i głowę papieża Jana Pawła II. Dzwon odzywa się w każdy piątek o godzinie 15 i w wigilię Bożego Narodzenia.

5. Figura Świętego Antoniego

Figura ta znajduje się w ołtarzu głównym. i przedstawia patrona Ziemi Rybnickiej. Rzeźna jest ludowo barokowa i pochodzi z XVI wieku.

6. Pomnik papieża Jana Pawła II

Przez wejściem do Bazyliki stoi pomnik papieża Polaka Jana Pawła II. Pomnik jest wykonany z brązu i ma 4 metry. Został odsłonięty w 2005 roku dokładnie w rocznicę wyboru kardynała Wojtyły na papieża. Wybudował go Zygmunt Brachmański.

7. Tablica pamiątkowa

10 kwietnia 2011 roku odsłonięto tablicę pamiątkową w Bazylice, która jest poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej.

8. Witraże w prezbiterium

Na uwagę zasługują też piękne witraże znajdujące się w prezbiterium. Przedstawiają one różne sceny z życia świętego Antoniego Paderewskiego – patrona Bazyliki.

9. Koncerty

W wnętrzach rybnickiej bazyliki co jakiś czas odbywają się różne koncerty muzyki sakralnej i nie tylko. W okresie bożonarodzeniowym odbywa się tu koncert kolędowy w wykonaniu znanych polskich muzyków.

10. Msze święte

Bazylika jest stale otwarta dla wiernych, każdego dnia odbywają się w niej msze święte i nabożeństwa, udzielane są w niej także śluby i inne sakramenty.

11. Zalety wybudowania bazyliki

Dzięki wybudowaniu bazyliki rejon Rybnika mocno się rozwinął pod względem architektonicznym. Wybudowano dzięki temu wiele dróg i ważnych dla mieszkańców budynków.

12. Relikwiarze

W Relikwiarzach Bazyliki na etapie budowy umieszczono niewielkie fragmenty Krzyża Świętego, relikwie Św. Jacka, Jadwigi i Antoniego oraz wycinki szat św. Franciszka i św. Klary.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić