12 Ciekawostek o Koziej Górze w Bielsku Białej

kozia góra
foto – Autorstwa ElaLe – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2062566

Kozia Góra w Bielsku Białej zwana jest również Stefanką. Szczyt ten jest jednym z najpopularniejszych szczytów na terenie Bielsko Białej. Kozia Góra znajduje się na wysokości 683 m n.p.m.

1. Schronisko turystyczne

U podnóża Koziej Góry znajduje się znane w tym rejonie schronisko turystyczne zwane Stefanką. Można w nim przygotować się na podróż w góry, zorganizować sobie prowiant na drogę i odpocząć w drodze powrotnej.

2. Tor saneczkowy

Jedną z największych atrakcji Koziej Góry od zawsze był tor saneczkowy. Obecnie popadł on w ruinę i nie nadaje się już do użytku. Dawniej można z niego było korzystać zimą jak i latem na nartowrotkach.

3. Stół ołtarzowy

Stół ołtarzowy o nazwie Jan, znajduje się zaraz po wyjściu z Błoni na Kozią Górę. Dawniej na tym ołtarzu odprawiane były tajne msze bielskich ewangelistów.

4. Dawna skocznia narciarska

Na żółtym szlaku prowadzącym z Bielska Białej na Szyndzielnię można się natknąć na pozostałości po dawnej skoczni narciarskiej. Można obecnie w tym miejscu pozjeżdżać na sankach.

5. Stacja pogodowa

W 2018 roku pod szczytem Koziej Góry w schronisku lokalne radio uruchomiło stację pogodową systemu APRS.

6. Cygański Las

Cygański las znajduje się na zboczu Koziej Góry. To miejsce spokojne i ciche, gdzie można zrelaksować się i odpocząć. Trasa z tego lasu na szczyt Koziej góry zajmuje około 1.40 h.

7. Altana Steffansruhe

Na szczycie Koziej Góry można się natknąć na pozostałości po altanie zbudowanej przez Niemców w XX wieku. Obiekt ten był poświęcony burmistrzowi Bielska – dr. Karlowi Steffanowi.

8. Roślinność

Teren Koziej Góry porośnięty jest gęsto lasem mieszanym, jednak przeważają na nim buki. Wiele roślin znajdujących się na tym terenie jest pod ochroną, można też tu spotkać kilka pomników przyrody.

9. Plac zabaw przy schronisku

Jako, że trasa na Kozią Górę jest stosunkowo łatwa i można ją przejść z dziećmi, przy schronisku Stefanka zbudowano niewielki plac zabaw, gdzie milusińscy mogą się pobawić przy sprzyjającej pogodzie.

10. Błonie

Po zdobyciu Koziej Góry można się wybrać na Błonie, gdzie można skorzystać z licznych atrakcji. Jedną z nich jest mini golf i miasteczko rowerowe.

11. Popularne szlaki

Do najpopularniejszych szlaków turystycznych zalicza się: szlak zielony: z Cygańskiego Lasu, szlak turystyczny czerwony: od Równi, szlak turystyczny niebieski: z Bystrej oraz szlak turystyczny żółty i od Równi, szlak turystyczny niebieski: z Szyndzielni.

12. Inne szlaki

Szlak turystyczny żółty: od Równi, szlak turystyczny niebieski: z Cygańskiego Lasu, Szlak turystyczny zielony: Kozia Góra – Schronisko Stefanka – Błonia Mikuszowickie, Szlak turystyczny niebieski: Kozia Góra – Schronisko Stefanka – Łącznik pod Kozią Górą, Szlak turystyczny niebieski: Kozia Góra – Schronisko Stefanka – Równia nad Bystrą Krakowską.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić