30 Ciekawostek o Kanadzie

foto – Pixabay

Choć wydawać by się mogło, że jest dużo większych państw na świecie, to Kanada jest 2 co do wielkości państwem na naszym globie. Pod względem wielkości ustępuje jedynie Rosji

Państwo zajmujące połowę Północnej Ameryki jest niezwykle ciekawe. Wiele faktów związanych z Kanadą to bardzo mało powszechnie znane ciekawostki. Garść z nich może wielu osobom przybliżyć ten kraj.

1. Kanada jako jedno z nielicznych państw na świecie może poszczycić się dostępem do trzech oceanów: Atlantycki na wschodzie, Spokojny na zachodzie i Arktyczny na północy.

2. Jak na tak duże państwo zamieszkuje je niespełna 37 000 000 milionów mieszkańców, dając 3,7 osób/kilometr kwadratowy.

3. Kanada choć nie ma własnego króla, jest monarchią konstytucyjną z Elżbietą II jako głową państwa. Demokracja utrzymywana jest dzięki działającemu parlamentowi i sprawującemu władzę rzeczywistą premierowi.

4. Nazwa Kanada ma swój rodowód wywodzący się z języka zamieszkujących te tereny tubylczego indiańskiego plemienia Irokezów. W wolnym tłumaczeniu indiańskie słowo „kanata” oznaczało wieś lub osadę.

5. Oficjalna nazwa Kanada w europejskiej strefie zaczęła funkcjonować poczynając od roku 1545.

6. Od południa i częściowo na południowym zachodzie Kanada graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, jest to najdłuższa lądowa granica na świecie pomiędzy dwoma państwami. Długość tej granicy wynosi aż 8893 kilometry.

7. Symbolem Kanady jest liść klonu, znaleźć go można na fladze państwowej, w godle jak również na monetach. Liść klonu jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Kanady.

8. Pomiędzy wschodnim i zachodnim krańcem Kanady istnieje spora różnica czasowa. Przez terytorium Kanady przebiega aż 6 południków wyznaczających 6 stref czasowych.

9. W Kanadzie obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i francuski.

10. Stolicą Kanady jest liczące prawie 1 000 000 mieszkańców miasto Ottawa. Rolę stolicy Ottawa sprawuje od 31 grudnia 1857 roku, którą to godność nadała jej królowa Wiktoria.

11. Kanada była przez wiele lat podzielona pomiędzy dwa kolonialne państwa: Anglię i Francję. Niepodległość Kanada uzyskała w 1867 roku.

12. Pierwszymi odkrywcami i przybyszami z Europy byli Wikingowie. Miało to miejsce około roku 1000.

13. W roku 1497 wschodnie wybrzeże Kanady badał John Cabot. Pracę swoją wykonywał na zlecenie Anglii. Natomiast w roku 1534 tym samym parał się Jacques Cartier, robiąc to na zlecenie króla Francji.

14. Linia brzegowa granicy morskiej Kanady jest najdłuższa na świecie i wynosi łącznie 202 000 kilometrów.

15. Wodospad Niagara leżący na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych jest uznawany za największy tego typu na świecie uwzględniając objętość wody.

16. Wody wodospadu Niagara zasilają dwie elektrownie wodne jedną po stronie amerykańskiej, a drugą po stronie kanadyjskiej.

17. W Kanadzie można przespacerować się najdłuższą ulicą świata, ma ona prawie 2 000 kilometrów zaczynającą się nad jeziorem Ontario i biegnącą aż do granicy z Minnesotą. Ulica nosi nazwę Yonge Street

18. Kanada jest państwem federacyjnym w skład którego wchodzi 10 prowincji i 3 terytoria

19. W Kanadzie zamieszkuje licząca 817 000 osób społeczność posiadająca lub deklarująca polskie korzenie.

20. Największym miastem Kanady jest Toronto liczące ponad 2 500 000 mieszkańców, kolejnym milionowym miastem jest Montreal i Calgary.

21. W Kanadzie można dostać mandat pochwalny za dobrą jazdę samochodem.

22. Jeziora i rzeki znajdujące się na terenach Kanady zawierają około 20% zasobów słodkiej wody występującej na Ziemi.

23. Najwyższą górą Kanady jest Góra Logan na terytorium Jukonu graniczącego z Alaską. Góra ma 5 959 metrów wysokości.

24. 4241 kilometrów tyle wynosi długość najdłuższej rzeki w Kanadzie. Jest nią rzeka McKenzie.

25. Za rodowitych mieszkańców Kanady uznaje się Indian, Innuitów i Metysów.

26. Indianie kanadyjscy różnią się w znaczny sposób od siebie i zależne jest to od miejsca zamieszkiwania. Całą kanadyjską społeczność indiańską podzielić można na: Grupę Pacyficzną, Grupę Preriową, Grupę Lasów-Wschodnich, Grupę Regionu Atlantyckiego, Grupę Doliny św. Wawrzyńca i Grupę Arktyczną.

27. Pisząc listy do św. Mikołaja można je adresować do Kanady wpisując na kopercie H0H, oHo. Listy obsługuje kanadyjska poczta i prawie w 100% można się spodziewać odpowiedzi zwrotnej. Odpisywaniem na listy do św. Mikołaja zajmują się pracownicy kanadyjskiej poczty.

28. Wbrew powszechnemu poglądowi to właśnie Kanada jest największym producentem i konsumentem sera, a nie np. Francja, Włochy czy Szwajcaria. Pod koniec XX wieku Kanadyjczycy wyprodukowali 350 000 ton sera w 32 odmianach. Średnio na jednego Kanadyjczyka przypada 9 kilogramów sera.

29. Smakosze pizzy hawajskiej, zapewne będą zdziwieni kiedy dowiedzą się, że wynaleziona i opracowana została przez mieszkańca kanadyjskiego Ontario, a nie przez Hawajczyków.

30. Na 30% powierzchni Kanady rosną drzewa i gęste lasy.

4.4/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić