12 Ciekawostek o Parku Zamkowym w Pszczynie

park pszczyna
foto – Autorstwa MichalPL – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106662973

Park Pszczyński należy do Wzgórza Zamkowego w Pszczynie i jest bardzo znanym miejscem w mieście. Pierwsze zmianki o parku pochodzą z XVI wieku, początkowo w miejscu tym znajdował się niewielki ogród ziołowy i warzywny oraz mały zwierzyniec. Dopiero pod koniec XVIII wieku park został przebudowany przez książęta Anhalt–Koethen. Obecnie teren parku jest udostępniony do zwiedzania.

1. Pawilon herbaciany

Jednym z zabytkowych obiektów architektonicznych znajdujących się przy pałacu pszczyńskim jest Pawilon Herbaciany. Kiedyś służył do przyjmowania gości przy sprzyjającej pogodzie.

2. Wieża widokowa

Wieża widokowa znajduje się nieopodal Pałacu i kiedyś nosiła nazwę lodowni. Z miejsca tego można podziwiać cały Park Pszczyński i jego okolicę.

3. Ozdobne bramy

Wejście do Parku Pszczyńskiego stanowią dwie ozdobne bramy. Są one duże i bogato zdobione, mają one elementy chińskich ornamentów.

4. Cmentarz rodowy

Na końcu głównej alei biegnącej od Pałacu Pszczyńskiego znajduje się rodowy cmentarz, gdzie zostali pochowani właściciele miasta Pszczyna.

5. Skansen

Jedną z większych atrakcji ziemi pszczyńskiej jest Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Znajdują się tutaj różne obiekty architektury drewnianej, które pochodzą z okolicznych wsi. Skansen powstał w 1975 roku i stale się rozrasta.

6. Karczma

Spragnieni odpoczynku turyści mogą zajrzeć do zabytkowej karczmy Stary Młyn. W tym zabytkowym wnętrzu, stylowo urządzonym można spróbować lokalnych specjałów.

7. Pokazowa Zagroda Żubrów

Jednym z najciekawszych miejsc w parku pszczyńskim jest Pokazowa Zagroda Żubrów. Na terenie zagrody można się przyjrzeć z bliska tym niezwykłym zwierzętom, zobaczyć je w czasie karmienia i poznać ich zwyczaje. Poza żubrami można też tu spotkać pawie indyjskie, muflony, jelenie, sarny oraz gęsi łabędzionose.

8. Budynek Muzealno edukacyjny

Budynek Muzealno edukacyjny znajduje się na terenie Zagrody Żubrów. Można w nim znaleźć obiekty przedstawiające faunę i florę polskich lasów i gór. W muzeum można też obejrzeć film o sprowadzeniu żubrów na ziemię pszczyńską.

9. Dzika Promenada

Dzika Promenada znajduje się po zachodniej części Zamku Pszczyńskiego. Inaczej jest zwana Zwierzyńcem. To miejsce gdzie można pospacerować i odpocząć na łamach natury.

10. Stodoła z Kobielic

Stodoła z Kobielic pochodzi z 1811 roku i ma ona bardzo rzadką budowę, gdyż jest zbudowana na planie prostokąta. Można się na nią natknąć zwiedzając Skansen.

11. Spichlerz z Dębiny

Spichlerz z Dębiny został zbudowany w XVIII wieku i jak się można domyślić po nazwie, trzymano w nich zapasy zboża i nie tylko. Obecnie jest on udostępniony do zwiedzania.

12. Szopa

Aby wejść do Zagrody Wsi Pszczyńskiej należy przejść przez zabytkową szopę pochodzącą z XIX wieku. Obecnie w tej zabytkowej szopie mieści się kasa, w której należy uiścić opłatę za korzystanie z terenu parku.

c

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić