12 Najciekawszych Faktów o Wodospadach Wiktorii

wodospady wiktorii
foto – Pixabay

Wodospady Wiktorii – znajdują się na w Afryce, na granicy Zimbabwe i Zambii. Powstały na rzece Zambezi.

1. Obiekt znajduje się na terenie Victoria Falls National Park (Parku Narodowego Wodospadów Wiktorii) po stronie Zimbabwe i na terenie Mosi-oa-Tunya National Park (Parku Narodowego Mosi-oa-Tunya) po stronie Zambii.

2. Obiekt powstał ok. 150 mln lat temu w wyniku ruchów tektonicznych Ziemi. Utworzyły one rozpadlinę, przez którą przepływa rzeka Zambezi, formując słynne kaskady.

3. Lokalne plemię Kololo nadało im nazwę Mosi-oa-Tunya, co oznacza „mgła, która grzmi”. Podzielone są na trzy części, które noszą nazwy Główna, Wschodnia i Tęczowa.

4. Za odkrywcę wodospadów uważa się szkockiego misjonarza i badacza Davida Livingstone’a. Miało to miejsce podczas jego podróży rzeką Zambezi w 1855 r. Nadał im nazwę Wodospady Wiktorii na cześć królowej brytyjskiej, Wiktorii Hanowerskiej.

5. Wodospady rozciągają się na szerokości 1,7 km. Wysokość spadku wody wynosi 108 m. W porze deszczowej przepływa ok. 9 tys. m3 wody na sekundę. Ok. 75% wodospadów można zobaczyć z terytorium Zimbabwe, a 25% z obszaru Zambii.

6. W drodze do wodospadów w każdym kraju trzeba przekroczyć bramę wjazdową i uiścić opłatę za wejście na teren parku narodowego. Terytoria państw połączone są znajdującym się nad rzeką Zambezi Mostem Wiktorii (Victoria Falls Bridge). Wykonany jest ze stali. Całkowita długość mostu wynosi 198 m. Położony jest na wysokości 128 m.

7. Bilet normalny dla turystów zagranicznych spoza Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC) kosztuje po stronie Zimbabwe 30 dolarów, natomiast po stronie Zambii 20 dolarów. Połowę ceny płacą dzieci do lat 12 po stronie Zimbabwe i dzieci do lat 16 po stronie Zambii. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo w obu krajach.

8. Park Narodowy Wodospadów Wiktorii otwarty jest w godz. 6-18 od 1 września do 30 kwietnia oraz w godz. 6:30-18 od 1 maja do 31 sierpnia. Park Narodowy Mosi-oa-Tunya czynny jest przez cały rok w godz. 6-18.

9. Wśród punktów widokowych na wyróżnienie zasługują wąski metalowy most Knife Edge z widokiem na wschodnią i główną część wodospadów oraz Boiling Pot (Wrzący Kocioł), który znajduje się naprzeciwko głównej ściany wodospadów.

10. Wśród atrakcji znajduje się możliwość podziwiania wodospadów z pokładu helikoptera lub podczas lotu motolotnią. W sezonie można skorzystać z rejsu łodzią motorową bądź spróbować raftingu.

11. W 1989 r. obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazł się również na liście 7 cudów natury opublikowanej przez CNN.

12. W 2020 r. w wyniku panującej w regionie suszy poziom wód osiągnął najniższy wynik od 25 lat. Spowodowało to, że olbrzymie kaskady stały się niewielkimi strumykami, a zamiast masy wody można było podziwiać głównie skały.

4.5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić