15 Ciekawostek o rzece Nil

rzeka nil
foto – Pixabay

Nil to najdłuższa rzeka świata, która przepływa przez środkową i północną Afrykę. To właśnie w pobliżu mętnych wód Nilu powstała cywilizacja egipska, która dała początek wielu dziedzinom nauki. Długość rzeki to ponad 6,6 tysięcy kilometrów, jej źródła zaczynają się w Burundi, a ujście do Morza Śródziemnego – w Egipcie. Przedstawiamy 15 wyjątkowych ciekawostek o Nilu!

1. Dorzecze Nilu zajmuje powierzchnię około 3 milionów kilometrów i jest trzecim największym dorzeczem na świecie. W samej Afryce większe jest jedynie dorzecze rzeki Kongo, która przepływa przez środkową część kontynentu.

2. Nil przepływa przez osiem afrykańskich państw: Egipt, Sudan, Sudan Południowy, Burundi, Ugandę, Tanzanię, Rwandę oraz Etiopię.

3. Nil nawadnia trzy z pięciu Wielkich Jezior Afrykańskich. Największe z nich to Jezioro Wiktorii, które jest równocześnie największym jeziorem Afryki. Jezioro Wiktorii ma powierzchnię prawie 39 tysięcy kilometrów kwadratowych i stanowi miejsce naturalnego występowania wielu zwierząt m.in. hipopotamów, krokodyli i licznych gatunków ryb tropikalnych oraz ptaków.

4. Wody Nilu zamieszkiwane są przez okonia nilowego – rybę bardzo inwazyjną, która po zamieszkaniu w Jeziorze Wiktorii doprowadziła do wyginięcia około 200 endemicznych gatunków ryb. Okoń nilowy może osiągać długość nawet 2 metrów i wagę 200 kilogramów.

5. Nil uchodzi do Morza Śródziemnego tworząc ogromną deltę o powierzchni 22 tysięcy kilometrów kwadratowych.

6. Największym miastem, przez który przepływa Nil, jest Kair – stolica Egiptu. To właśnie tu znajduje się słynne Muzeum Kairskie, które w swoich zbiorach ma m.in. zabytki związane ze starożytną cywilizacją Egiptu. Niedaleko znajduje się również największy kompleks piramid egipskich w Gizie, w tym dwie największe budowle starożytnego Egiptu: Piramida Cheopsa i Piramida Chefrena.

7. Niektóre dopływy Nilu mają charakter okresowy. Oznacza to, że wysychają one latem, kiedy w tym regionie jest najcieplej i najbardziej sucho. Największą z tego typu rzek jest Nil Czerwony, rzeka długa na 800 kilometrów, która okresowo zasilana jest przez intensywne, etiopskie deszcze.

8. Niegdysiejsze tereny zasilane wodami Nilu dały początek najważniejszej starożytnej cywilizacji świata. Dziś również ludność Egiptu zamieszkuje przede wszystkim tereny przybrzeżne oraz deltę rzeki.

9. W sierpniu Egipcjanie świętują porę wylewów Nilu. Przed tysiącami lat wydarzenie to miało wyjątkowe znaczenie, które zapowiadało nadejście nowego roku, a także rychłe zasiewanie pól i kolejne zbiory. Według egipskiej mitologii wylewy Nilu były dziełem starożytnych bogów, którzy “obdarowywali” drogocenną wodą mieszkańców Egiptu. Tradycja sierpniowych obchodów trwa do dzisiaj, a wydarzenie to wiąże się z wieloma tradycjami, takimi jak spływy łodziami po Nilu, świętowanie oraz wyprawianie hucznych przyjęć.

10. Poszukiwanie źródeł Nilu trwało wiele wieków i przez lata stanowiło jedną z największych zagadek ludzkości. Dopiero pod koniec XIX wieku odkryto rzekę Kagerę, która płynie przez tereny Burundi, Tanzanii, Rwandy i Ugandy, i którą dziś uznaje się za pierwotną rzekę zasilającą Nil. Do dziś niektórzy badacze twierdzą jednak, że źródeł życiodajnego Nilu należy upatrywać w górach na terenie Etiopii.

11. Na rzece w latach 1960-1970 wybudowano Wielką Tamę Asuańską, która ma wysokość 111 metrów i długość 3,6 kilometrów. To dzięki niej “ujarzmiono” gwałtowne wylewy Nilu, co pozwoliło na kontrolowanie upraw, częstsze zbiory oraz uniknięcie degradacji gleby przez wody rzeki.

12. W wyniku postawienia Wielkiej Tamy Asuańskiej powstało Jezioro Nesera czyli jedno z największych sztucznych jezior na świecie. Ciekawostką jest, że jego utworzenie spowodowało zalanie jednego z najważniejszych egipskich obszarów archeologicznych – miasta Hierasykaminos.

13. Fauna Nilu jest bardzo zróżnicowana. Podmokłe tereny zamieszkują m.in. krokodyle nilowe, które w starożytności uznawane były za zwierzęta święte. Ciekawym zwierzęciem zamieszkującym niektóre rejony rzeki jest żółwiak afrykański, ogromny wodny gad, który może osiągać metr długości i wagę przekraczającą 100 kilogramów. Najniebezpieczniejszym zwierzęciem tutejszej fauny jest jednak niepozorna mucha Tse-tse, która odpowiedzialna jest za przenoszenie różnych chorób, takich jak malaria czy śpiączka afrykańska.

14. Z Nilem związanych było wiele starożytnych bóstw, które czczone były w dawnym Egipcie. Jednym z nim był Sobek – bóstwo z głową krokodyla, które według wierzeń opiekowało się wodami ogromnej, życiodajnej rzeki. Najważniejszym bogiem był jednak Apis, który odpowiedzialny był m.in. za słynne wylewy. To właśnie Apisowi – według starożytnej mitologii – należały się podziękowania za udane plony.

15. Na terenie delty Nilu znajduje się drugie pod względem wielkości miasto w Egipcie – Aleksandria. To właśnie tu znajdowała się Biblioteka Aleksandryjska, najważniejszy zbiór ksiąg i rękopisów starożytnego świata. Obecnie w Aleksandrii znajdują się liczne muzea (m.in. Muzeum Grecko-Rzymskie oraz Muzeum Królewskie) oraz liczne atrakcje dla całej rodziny (Akwarium Aleksandryjskie, Ogród Zoologiczny, Ogrody Botaniczne i piękne, piaszczyste plaże).

3.9/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić