34 Ciekawostki o Fascynującym Kamerunie

kamerun
foto – Pixabay

Kamerun, a właściwie to Republika Kamerunu jest to bardzo ciekawe państwo położone w środkowej części Afryki, leżące dokładniej nad Zatoką Gwinejską. Kraj ten graniczy z takimi państwami jak Nigeria, Czas, Republika Środkowoafrykańska, Kongo, Gabon, czy także Gwinea Równikowa. Jest to typowo afrykański kraj, w którym panuje charakterystyczna dla tego kontynentu kultura. Kamerun posiada bardzo obszerną i bardzo interesującą historię, a także bogatą kulturę, które są warte naszej uwagi, zwłaszcza wtedy, jeśli chcielibyśmy ten kraj odwiedzić. Jako iż kraj ten jest krajem niezwykle ciekawym, zdecydowanie warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Oto aż 34 interesujące ciekawostki o Kamerunie.

1. Językami urzędowymi Kamerunu są język francuski i język angielski.

2. Stolicą Kamerunu jest Jaunde.

3. Walutą pieniężną obowiązującą w Kamerunie jest frank CFA (XAF).

4. Kamerun ma swoją dewizę. Jest to: Paix, Travail, Patrie (ang. Peace, Work, Fatherland), czyli w tłumaczeniu: Pokój, Praca, Ojczyzna.

5. Kamerun jest republiką.

6. Jeśli chodzi o całkowitą powierzchnię Kamerunu, zajmuje ona 475 440 kilometrów kwadratowych, natomiast wody śródlądowe w Kamerunie zajmują 1,3 procent terenu tego państwa.

7. Pełna nazwa kraju to tak właściwie Republika Kamerunu.

8. W Kamerunie kobiety mogą brać ślub w wieku 15 lat, a mężczyźni dopiero w wieku 18 lat.

9. Średnia długość życia w tym kraju to 50 lata, przy czym kobiety żyją średnio 50,9 lat, natomiast mężczyźni średnio 49 lat.

10. Najwyżej położonym miastem w Kamerunie jest Ndu.

11. Całkowita liczba ludności w Kamerunie to około 24 277 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 53 osób na kilometr kwadratowy.

12. W Kamerunie jest 96000 km² gruntów rolnych, a więc jest to dokładnie 20% powierzchni kraju.

13. Domeną internetową Kamerunu jest .cm. Istnieje ponad 30 500 stron internetowych z takim rozszerzeniem.

14. Początek obowiązkowej edukacji w Kamerunie rozpoczyna się w wieku 6 lat.

15. W Kamerunie pełnoletność osiąga się w wieku 21 lat.

16. Najbardziej zabójczą chorobą w tym kraju jest HIV / AIDS.

17. Około 61 procent ludności w Kamerunie to Chrześcijanie, a więc jest to religia dominująca w tym kraju. Reszta osób to wyznawcy islamu (około 21 procent ludności), wyznawcy różnych religii plemiennych (około 17 procent) oraz innych religii.

18. Kobieta w Kamerunie rodzi średnio 4,8 dzieci, przy czym rodzi swoje pierwsze dziecko, mając średnio 19,7 lat.

19. Kraj ten jest 1,5 razy większy od Polski.

20. Najniższa temperatura została zmierzona w Benoue River i było to -0,7 stopni Celsjusza, natomiast najwyższa temperatura zmierzona została w Kousséri i było to dokładnie 47.7 stopni Celsjusza.

21. Kamerun jest zamieszkiwany przez około 100 Polaków.

22. Kamerun dzieli się w sumie na 10 regionów: Adamawa, Centralny, Wschodni, Dalekiej Północy, Nadmorski, Północny, Północno-Zachodni, Zachodni, Południowy, Południowo-Zachodni oraz na 58 różnych departamentów. Każdy region ma swojego gubernatora mianowanego przez prezydenta, natomiast departamenty mają swoich prefektów na czele.

23. Ten kraj słynie przede wszystkim z produkcji kawy, kakao, bawełny, bananów i roślin oleistych.

24. W Kamerunie obowiązkowa nauka trwa tylko 6 lat.

25. Najwyższym szczytem w tym kraju jest Kamerun 4095 m nad poziomem morza i jest to wierzchołek wulkanu.

26. Z powodu niedożywienia cierpi w Kamerunie aż 23 procent społeczeństwa, czyli około 5 370 000 osób.

27. W Kamerunie jest ponad 1 245 km torów kolejowych.

28. W Kamerunie można głosować dopiero od 20 roku życia.

29. Kamerun jest pierwszym afrykańskim krajem, który dotarł do ćwierćfinału w piłkarskich Mistrzostwach Świata.

30. W kraju tym mieszka 25 procent osób powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać. Jest to więc około 5 836 000 osób.

31. Aż 44 procent powierzchni kraju stanowią lasy. Jest to około 208050 km kwadratowych.

32. Nazwa państwa, czyli Kamerun pochodzi od rzeki „Wouri”. Dawniej rzeka ta nazywała się „de Pó”, ponieważ nazwał ją w ten sposób portugalski odkrywca w XV wieku. „Rio de Camaroes” z portugalskiego znaczy „Krewetkowa Rzeka”.

33. Najwyższym wieżowcem w Kamerunie jest Budynek Ministerstwa, mający90 metrów wysokości. Składa się on aż z 19 pięter.

34. Flaga Kamerunu składa się z czterech barw – zielony pionowy pas flagi położony po jej lewej stronie symbolizuje zalesione tereny w państwie, pas czerwony, który leży na środku flagi symbolizuje jedność, przy czym znajduje się na nim żółta gwiazda, która ma podkreślać tę symbolikę. Ostatni już pionowy pas, położony najbardziej na prawą stronę flagi, czyli pas żółty symbolizuje sawanny północnych prowincji w kraju.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić