Poznań zadziwia na każdym kroku. Wykorzystanie najnowszych osiągnięć techniki oraz umiejętne korzystanie z funduszy europejskich daje ogrom możliwości. Świat tak szybko się zmienia, że to co jeszcze niedawno opisywane było na kartach niektórych książek z gatunku fantastyki, dziś jest na wyciągniecie ręki. W przypadku Poznania dzięki determinacji władz miejskich udało się pozyskać środki pochodzące z Unii Europejskiej i wykorzystać je na stworzenie bardzo nowoczesnej placówki kulturalnej.
1. W roku 2011 ruszyły prace związane z budową. Prace nad budową bardzo specyficznego, minimalistycznego budynku oraz pozostałych, zakończone zostały 1 maja 2014 roku.
2. Projekt oraz budowa i wyposażenie całego obiektu możliwe było do wykonania dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
3. Cały projekt został nazwany Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – ICHOT. W potocznym obiegu funkcjonuje nazwa skrótowa ICHOT.
4. Nazwa Brama Poznania została natomiast stworzona z myślą o bardziej przystępnym i przyjaznym mieszkańcom Poznania brzmieniu.
5. Projekt oraz jego wykonanie polegał na połączeniu dwóch niezależnych budynków znajdujących się na obu brzegach Cybiny. Budynek główny znajduje się na prawym brzegu Cybiny i jest nowoczesnym obiektem. Natomiast drugi budynek na lewym brzegu Cybiny to odnowiony zabytkowy element dawnej Śluzy Katedralnej na Ostrowie Tumskim.
6. Pomiędzy oboma budynkami zbudowano kładkę nad Cybiną. Kładka ma 63 metry długości. Cały kompleks wyposażono także w parking oraz zagospodarowano część terenu tworząc skwer.
7. Brama Poznania nie jest typowym muzeum, ma charakter multimedialny, a ekspozycja składa się z 4 sal nazwanych: Gród, Woda, Złoto, Witraż. W każdej z sal prezentowane są tematycznie z nimi związane narracje.
8. Działanie placówki skierowane jest do wszystkich chętnych pragnących zapoznać się z historią Poznania. Szczególny nacisk kładziony jest także na edukację młodzieży, a nawet przygotowane są także prezentacja dla dzieci przedszkolnych.
9. W 2014 roku Brama Poznania nagrodzona została w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny” w kategorii obiekt turystyczny 2014. Konkurs organizowany jest przez Polska Organizację Turystyczną. Ta nagroda to nie jedyne wyróżnienie jakie na przestrzeni lat otrzymała Brama Poznania.
10. Bramę Poznania można zwiedzać w dwóch etapach, pierwszym z nich jest ekspozycja w budynku głównym. Drugim etapem jest spacer po wyspie Katedralnej.