Przemęcki Park Krajobrazowy

Przemęcki Park Krajobrazowy
foto – Wikipedia

Przemęcki Park Krajobrazowy znajduje się na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego pomiędzy Lesznem i Zieloną Górą. Celem utworzenia parku jest ochrona unikalnego krajobrazu polodowcowego, który ukształtowany został podczas glacjału północnopolskiego.

Charakterystyka parku

Przemęcki Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię prawie 21,5 tysięcy hektarów. Na jego terenie znajdują się aż 24 rynnowe jeziora polodowcowe, z których największe osiągają wielkość 300 hektarów. Ponad połowę powierzchni parku zajmują lasy i tereny wodne.
Na terenie parku żyje ogromna populacja ptaków. Wśród ponad 180 różnych gatunków spotkać można kanię rudną, bielika i rudogłówkę. Akweny wodne są domem dla kilku gatunków żab oraz jaszczurek: zwinek i padalców.

Najpiękniejsze miejsca

Z pewnością na wyróżnienie zasługuje Jezioro Dominickie, które charakteryzuje się doskonałą przejrzystością wód i łagodnie opadającym dnem, przez co chętnie wykorzystywane jest przez turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości jako punkt wypoczynkowy i rekreacyjny. Wyjątkowym miejscem na terenie parku jest rezerwat przyrody Torfowisko nad Jeziorem Świętym, gdzie możemy obserwować mięsożerne rośliny oraz zamknięty system zbiornika i mokradeł. Innym ważnym rezerwatem przyrody jest Wyspa Konwaliowa, którą można podziwiać z brzegu Jeziora Radomierskiego. Mimo, że po zbiorniku można poruszać się kajakiem, wstęp na wyspę jest surowo zabroniony, gdyż jest ona ważnym miejscem lęgowym wielu rzadkich gatunków ptaków.

Na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego wytoczony został Konwaliowy Szlak Kajakowy o długości 37 kilometrów. Przebiega on przez 21 jezior i kanał, a uczestnicząc w spływie mamy okazję bliższego podpłynięcia do Wyspy Konwaliowej. Nad Jeziorem Dominickim uprawiane są różne sporty wodne, w tym również nurkowanie – to w nim właśnie znajduje się najgłębszy punkt (17m głębokości) wśród wszystkich jezior na terenie parku. Obszar parku krajobrazowego poprzecinany jest szlakami, które sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej.

Granice parku obejmują również 8 miejscowości, w których znajdziemy liczne zabytki architektoniczne. Warto odwiedzić barokowy pałac we Włoszakowicach, siedemnastowieczny kompleks klasztorny w Przemęcie oraz wspaniały Kościół pw. Matki Bożej w Wieleniu. Wybrać możemy również bardziej turystyczne miejscowości, w których znajdziemy doskonałą bazę noclegową, wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz liczne punkty gastronomiczne.

4.9/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić