Molo w Orłowie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

molo orłowo
foto – Autorstwa Deway – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85237444

Molo w Gdyni-Orłowie – pomost spacerowy, znajdujący się w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Należy do najchętniej odwiedzanych obiektów w mieście.

1. Pierwszy pomost w Orłowie zostało wybudowane jeszcze przed powstaniem miasta Gdynia, w czasie I wojny światowej. Osada Orłowo nazywała się wówczas Adlerhorst, od nazwiska Johanna Adlera, który w XIX w. założył tu karczmę. Stanowiło to impuls do powstania kąpieliska, a wraz z nim Domu Kuracyjnego i pomostu dla kuracjuszy.

2. W 1928 r., już po przyłączeniu tych terenów do Polski, molo rozbudowano do długości 115 m. Umożliwiało to obsługę niedużych statków pasażerskich Żeglugi Polskiej.

3. W 1934 r. molo doczekało się kolejnej modernizacji. Po przebudowie uzyskało 430 m długości. Do prac zostały użyte materiały pochodzące z rozbiórki drewnianego molo pasażerskiego w Gdyni. Wykonała je Kompania Szkolna Batalionu Mostowego Wojska Polskiego z Modlina. Orłowskie molo stanowiło wówczas konkurencję dla molo w Sopocie.

4. Molo znalazło się w granicach administracyjnych Gdyni, wraz z całym Orłowem, w 1935 r.

5. W 1949 r. silny sztorm zniszczył ponad połowę konstrukcji. Na tak duży rozmiar szkód wpływ miał również brak konserwacji molo. W 1953 r. remont przeszła jedynie ocalała część. Od tamtej pory długość molo wynosi 180 m, a przeznaczone jest wyłącznie dla spacerowiczów.

6. W latach 2006-2007 molo przeszło kolejny remont. Jego koszt wyniósł 3,5 mln zł, a sfinansowaniem projektu zajęło się miasto Gdynia. Oprócz nowej konstrukcji molo zyskało również wzmocnienie w postaci stalowych obejm na drewnianych palach.

7. Wstęp na molo jest bezpłatny, a obiekt dostępny jest przez cały rok.

8. W 2021 r. w części Orłowa, do którego przynależy molo, wprowadzono strefy płatnego parkowania, by ograniczyć wzmożony ruch w tym rejonie.

9. Z molo widać słynny Klif Orłowski, a w pobliżu znajduje się również Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni, jedyna regularnie działająca scena letnia w Polsce oraz Promenada Królowej Marysieńki.

10. W pobliżu molo znajduje się pomnik w formie kamienia z tablicą pamiątkową, upamiętniający katastrofę lotniczą. 16 lipca 1936 r. zginął tu Prezes Ligi Morskiej i Kolonialnej gen. Gustaw Orlicz – Dreszer.

11. Molo w Orłowie bywa często wybierane przez zakochanych jako miejsce oświadczyn.

4.2/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić