Licheń Stary to niewielka wieś, która położona jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad Jeziorem Licheńskim. Licheń Stary znany jest przede wszystkim z Sanktuarium, które się tam znajduje od połowy XIX wieku. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. Na terenie Lichenia historia osadnictwa sięga już epoki kamiennej. Zaś w czasach rzymskich wiódł tędy szlak bursztynowy.
Co warto zobaczyć w miejscowości Licheń Stary
1. Bazylika NMP Licheńskiej – obecnie jest to największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie. Światło do świątyni wpada do wnętrza przez 365 okien, czyli przez tyle ile jest dni w roku, do świątyni można wejść przez 52 drzwi, czyli tyle ile jest tygodni w roku, a do świątyni prowadzą 33 stopnie- to z kolei nawiązanie do wieku Jezusa w chwili śmierci. Na szczycie 141-metrowej wieży znajdują się dwa tarasy widokowe – górny na wysokości 130 m i dolny na wysokości 120 m, z obu rozciąga się widok nawet do 30 km od Lichenia, przy dobrej pogodnie. Na wieżę można się dostać pieszo. Na 31 piętro prowadzą schody, które mają 762 stopnie. Można też wybrać windę dojeżdżającą na 27 piętro.
2. Las Grąbliński to las koło miejscowości Grąblin, między Koninem a Licheniem. Las znany jest jako miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. W latach 1842–1852 znajdował się tam obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Obraz został zawieszony na sośnie w 1842 przez kowala i uczestnika bitwy pod Lipskiem. W tym miejscu 15 sierpnia 1850 r. Matka Boża ukazała się pasterzowi z Grąblina.
3. Muzeum Okręgowe w Koninie – muzeum jest instytucją Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Zadaniem muzeum jest głównie dokumentowanie dziejów Ziemi Konińskiej. Główna siedziba Muzeum znajduje się na Zamku w Gosławicach. Na stałych wystawach prezentowane są zbiory dotyczące: Konin poprzez wieki; Biżuteria i styl, Pradzieje Ziemi Konińskiej, Judaika; Deski renesansowe z kościoła św. Jakuba w Rzgowie, By czas nie zaćmił- to historia górnictwa Wielkopolski Wschodniej, Mamuty, nosorożce, czyli znaleziska szczątków kostnych wymarłych wielkich roślinożerców, Słoń leśny. Dodatkowo w strukturze muzeum znajduje się Skansen maszyn i urządzeń górniczych, a także Skansen etnograficzny i Skansen archeologiczny w Mrówkach.
4. Słup Koniński – wyjątkowy zabytek, ponieważ jest to romański słup drogowy z 1151 roku. Zadaniem słupa miało być wyznaczenie połowy drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Jest to najstarszy znak drogowy w Europie, który znajduje się poza granicami dawnego imperium rzymskiego! Istnieje duża prawdopodobieństwo, że jest to jeden z pierwszych zapisów wierszem po łacinie w kamieniu.
5. Smaki kuchni ochweśnickiej – Ślesin – to tutaj skosztujemy regionalne smakołyki: obsypaniec i pyrczoka, są to regionalne potrawy kuchni ochweśnickiej i składają się oczywiście z ziemniaków. Kultura ochweśnicka obejmuje okolice Ślesina i Sompolna.
6. Łuk Napoleona – w Ślesinie znajduje się również Łuk Triumfalnym. Łuk Triumfalny, wybudowany został w 1811 roku, na część Napoleona Niestety sam Napoleon nigdy nie zagościł w w Ślesinie.
7. Wieża widokowa Paprotnia – wieża ma 22 metry wysokości. Z wieży można oglądać okolice, w tym zobaczyć również Bazylikę w Licheniu. Nieopodal znajduje się jeszcze jedna wieża, jednakże trzeba do niej przejść ok. 1km po rezerwacie. Obie wieże połączone są ze sobą szlakiem rowerowym „Dwie wieże”.
8. Jezioro Śleszyńskie – to przykład jeziora rynnowego, polodowcowego. Wchodzi w skład Kanału Ślesińskiego i jest atrakcją turystyczną. W sezonie letnim podwyższona temperatura wody jeziora jest traktowana jako dodatkowy walor. Na jeziorze uprawiane są liczne sporty wodne, oraz jest możliwość kąpieli.
Licheń Stary warty jest odwiedzenia głównie ze względu na znajdujące się tam Sanktuarium, które jest perełką architektoniczną. Po mimo małej liczby atrakcji w samej miejscowości, warto Licheń Stary odwiedzić, aby odpocząć nad pobliskimi jeziorami, uprawiać sporty wodne lub turystykę pieszą albo rowerową.