Kórnik to niewielkie, wielkopolskie miasteczko, oddalone zaledwie o 20 kilometrów od Poznania – stolicy i największej metropolii województwa wielkopolskiego. Miasto posiada naprawdę imponującą historię: badania archeologiczne wykazały, że pierwsze osady na terenie dzisiejszego Kórnika powstawały już 9 tysięcy lat temu. Pierwsze wzmianki o samej miejscowości pochodzą z XII wieku, a samo miasteczko szybko zyskało charakter szlachecki o dużym znaczeniu kulturowym.
Dziś miejscowość ta chętnie odwiedzana jest przez turystów zwiedzających Poznań, stanowi również doskonałą bazę wypadową do innych części Wielkopolski.
1. Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku to monumentalna, wzniesiona w stylu angielskiego neogotyku budowla, która obecną formę zawdzięcza przebudowie w XIX wieku. Jednak historia tego budynku sięga już czasów średniowiecznych, prawdopodobnie początku XV wieku. Była to najważniejsza siedziba dwóch szlacheckich rodów – najpierw rodu Górków, a w późniejszych latach rodu Działyńskich. Obecnie w pięknych, zabytkowych wnętrzach znajdują się muzeum oraz Biblioteka Kórnicka, która uznawana jest za najstarszą bibliotekę w całym kraju.
2. Kościół Parafialny Wszystkich Świętych
Jednym z najważniejszych kórnickich zabytków jest Kościół Wszystkich Świętych, który wybudowany został w 1437 roku na zlecenie jednego z przedstawicieli rodu Górków. Gotycka świątynia w 2011 roku została wpisana do rejestru Pomników Historii Polski. Choć widok majestatycznej fasady budynku zachwyca wszystkich miłośników dawnej architektury, warto również obejrzeć zabytkowe wnętrza kościoła, w których znajdują się nagrobki, rzeźby, malowidła oraz przepiękny ołtarz główny.
3. Ratusz w Kórniku
Rynek w Kórniku to centralna część miejscowości, otoczona kolorowymi kamienicami i kilkoma zabytkowymi budynkami. Jednym z nich jest neobarokowy gmach Ratusza, wybudowanego w 1910 roku na miejscu starszego, osiemnastowiecznego budynku. Na ścianie Ratusza znajduje się tablica, która upamiętnia morderstwa, popełnione przez nazistów na mieszkańcach Kórnika w czasie II wojny światowej.
4. Arboretum
Kórnickie Arboretum do rozległy ogród botaniczny i jedno z największych arboretum w całej Europie. Na terenie parku rośnie około 3 tysięcy odmian i gatunków krzewów oraz drzew, a najstarsze okazy liczą około 300 lat. Na obszarze Arboretum w Kórniku umiejscowionych zostało kilka zabytkowych budynków (niegdyś pełniących funkcję gospodarcze), a w jednym z nich funkcjonuje dziś Muzeum Dendrologiczne.
5. Jezioro Kórnickie
Jezioro Kórnickie to proste, rynnowe jezioro, którego brzegi porośnięte są gęstymi lasami, należącymi do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Dużą atrakcją tego miejca jest możliwość wypłynięcia w rejs jednym z dwóch statków wycieczkowych, które kursują po wodach jeziora (“Biała Dama” i “Anna Maria”). Nad jeziorem znajduje się również dobrze zagospodarowana, piaszczysta plaża.
Jezioro Kórnickie jest częścią zespołu kilku jezior, które potocznie nazywane są “jeziorami kórnickimi”. Poza nim w skład zespołu wchodzi Jezioro Skrzyneckie Duże oraz Jezioro Bnińskie. Wszystkie trzy zbiorniki są popularne wśród wędkarzy oraz miłośników sportów wodnych.
6. Trasy turystyczne
Przez Kórnik przebiega kilka ważnych szlaków turystycznych. Jedną z najważniejszych jest tzw. pierścień rowerowy, który rozciąga się dookoła Poznania, łącznie osiągający długość ponad 160 kilometrów. Przez miasto przebiega również Trasa Kórnicka o długości 80 kilometrów, która przebiega przez Poznań, Rogalin, Kórnik, Puszczykowo, Szreniawę oraz Wielkopolski Park Narodowy.
7. Rynek w Bninie
Bnin to jedna z dzielnic Kórnika, która położona jest w południowej części miasteczka. Jej najważniejszym punktem jest Rynek, przy którym znajduje się piękny, barokowy Ratusz, pełniący dziś funkcję Muzeum Miejskiego z Izbą Pamięci Regionalnej oraz Izba Pamięci Wisławy Szymborskiej. Z wieży zegarowej Ratusza codziennie o 12 wybrzmiewa melodia “Roty”. Dookoła bnińskiego rynku znajdują się zabytkowe kamienice, wśród których najstarsze wybudowane zostały w XVIII wieku. To również tu rozpoczyna się słynna Promenada im. Wisławy Szymborskiej, czyli najważniejsza spacerowa aleja w całym Kórniku.
8. Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Kórnika. Park zajmuje powierzchnię 7,5 tysiąca hektarów, a celem jego utworzenia była ochrona polodowcowych krajobrazów morenowych i wydmowych. Wielkopolski Park Narodowy cechuje się bardzo różnorodną florą i fauną: na jego terenie rośnie ponad około 1400 różnych gatunków roślin, grzybów, mchów i porostów, a gęste lasy zamieszkiwane są przez 40 gatunków ssaków, 3 tysiące gatunków owadów oraz niemal 230 gatunków ptaków. Przez cały obszar parku przebiegają oznakowane szlaki piesze i rowerowe.
9. Muzeum Ziemi Średzkiej (Dwór w Koszutach)
Dwór w Koszutach to zabytkowy budynek, który powstał najprawdopodobniej w 1760 roku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Średzkiej, w którym zaprezentowano stałą wystawę pt. “Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce”. Znajdują się tu wnętrza, które wyposażone zostały w oryginalne, wiekowe meble i przedmioty codziennego użytku. W niektórych pomieszczeniach podziwiać można także dzieła sztuki, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.
10. Największe atrakcje Poznania
Poznań to główne, największe i najważniejsze miasto województwa wielkopolskiego. W ogromnej metropolii znajduje się wiele atrakcji dla całej rodziny. Z pewnością warto odwiedzić wspaniały Rynek, przy którym podziwiać można słynne koziołki poznańskie – to właśnie tu toczy się życie kulturowe, artystyczne i społeczne miasta, a przy samym Rynku znajdują się restauracje, bary, kawiarnie i ogródki piwne. W Poznaniu znajduje się również Jezioro Maltańskie, przy którym funkcjonuje jedno z największych centrów sportowo-rozrywkowych w całej Polsce. Podczas wizyty w mieście warto zobaczyć zabytkową dzielnicę-wyspę Ostrów Tumski, Palmiarnię Poznańską, Muzeum Narodowe oraz unikalne Muzeum Rogala.
11. Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
Arkady Fiedler to znany podróżnik i prozaik, który żył w latach 1894-1985. Ma na swoim koncie wiele publikacji, reportażów i książek o charakterze podróżniczym. W Puszczykowie pod Poznaniem znajduje się willa, w której mieści się muzeum poświęcone jego pamięci. Na wystawie prezentowane są różne pamiątki, które reporter przywiózł ze swoich podróży po całym świecie, w tym motyle, eksponaty sakralne i prymitywną broń. Część ekspozycji stanowi Ogród Tolerancji, gdzie znajdują się podobizny ważnych rzeźb z całego świata m.in. pomnik Buddy, moai z Wyspy Wielkanocnej i ogromny kalendarz Azteków wykonany z kamienia.
12. Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy położony jest zaledwie nieco ponad 10 kilometrów od Kórnika. Obejmuje on dolinę Warty wraz z malowniczymi, dębowymi lasami, zwanymi “dębami wielkopolskimi”. Na obszarze parku wydzielono dwa główne rezerwaty ochrony przyrody. Jest to miejsce o dużym znaczeniu turystycznym. Przez Rogaliński Park Krajobrazowy przebiegają cztery oznakowane szlaki piesze, a także siedem tras rowerowych, które prowadzą przez najpiękniejsze części parku.
13. Noclegi w Kórniku
W Kórniku funkcjonuje dobrze rozwinięta baza noclegowa. W sercu miasta znajdują się prywatne pensjonaty, które oferują budżetowe, komfortowe zakwaterowanie. Dużą popularnością cieszą się noclegi w pobliżu Jeziora Kórnickiego, gdzie umiejscowionych zostało kilka obiektów agroturystycznych, ośrodek wypoczynkowy z dostępem do wybrzeża jeziora oraz pola kempingowe i namiotowe.
14. Kuchnia regionalna i najlepsze restauracje
Kuchnia regionalna Wielkopolski jest bardzo pożywna i sycąca. Podstawą wielu dań są ziemniaki – wykorzystywane do przyrządzania klusek, placków ziemniaczanych, a także prostej potrawy zwanej “pyrami z gzikiem”. W wielu restauracjach podawane są placki ziemniaczane (tzw. plyndze), “szare kluski” z ziemniaków i szagówki, czyli rodzaj ziemniaczanych, małych kluseczek, przypominających kopytka.
Podczas wizyty w Kórniku warto odwiedzić restaurację LOFT 46, która specjalizuje się w serwowaniu dań kuchni europejskiej i wielkopolskiej. Wśród tradycyjnych dań restauracji, wyróżnić można potrawy z perliczki oraz wielkopolską czerninę.