Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy jest jedynym parkiem narodowym, którego całkowity obszar mieści się na terenie tego jednego województwa. Wystarczy dłuższy spacer lub niezbyt długa jazda rowerem, aby dostać się stąd do Poznania. Park został otwarty w 1957 roku, a jego powierzchnia to niemal 15 hektarów.

To, co stanowi o unikatowości tego parku, to zdecydowanie ukształtowanie terenu, na który wpływ miały zlodowacenia, a także rzadkie okazy fauny i flory, z którymi można się tutaj zetknąć. Dzięki tym czynnikom oraz położeniu nad Wartą, park ten jawi się jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Wielkopolsce, w którym można podziwiać rozmaite skarby natury, a także odpocząć z dala od miasta.

Na terenie parku znajduje się aż osiemnaście rezerwatów oraz obszarów ochrony ścisłej, dzięki czemu najbardziej narażone na zniszczenie i zaniknięcie zjawisk przyrody, są otoczone należytą opieką. Wiele pierwotnych drzewostanów, rynnowych jezior, moren czołowych i dennych, a także miejsc lęgowych ptaków znajduje w tym parku warunki, by trwać i unikać destrukcyjnej ingerencji człowieka.

Pod ścisłą ochroną znajduje się na przykład Jezioro Kociołek, które jest polodowcowym kotłem eworsyjnym, co oznacza. W parku tym stałymi mieszkańcami są tysiące różnych gatunków zwierząt, w tym lisy, borsuki, kuny, zimorodki, jelonki, kaczki i wiele innych. Jednym z najrzadziej spotykanych gatunków, który tu żyje, jest pająk tygrzyk paskowany, czyli największy polski krzyżak. W jeziorach na terenie parku znajdziemy również rzadkie ryby będące pod ochroną, takie jak piskorz czy różanka, a także małże.

Warto zorientować się wcześniej, jakie zasady panują w parku, aby nie spotkać się z niemiłą niespodzianką. Należy na przykład pamiętać, że w trosce o przyrodę prawie w ogóle nie wolno tu uprawiać sportów wodnych, a samochody parkuje się wyłącznie na przeznaczonych do tego parkingach. Natomiast wycieczki piesze i rowerowe mogą przebiegać bez specjalnych regulacji, choć oczywiście należy poruszać się po wyznaczonych szlakach. Jest to miejsce idealne dla ludzi kochających aktywny wypoczynek i piękne zjawiska przyrody.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić