Jezioro Ryńskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jezioro ryńskie
foto – Merlin / Wikipedia

Jezioro Ryńskie jest jedną z perełek Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, zaliczane jest do najpiękniejszych jezior w Polsce. Nad jego brzegami nie brak popularnych letnisk i ważnych ośrodków turystycznych. Co warto wiedzieć na temat tego akwenu? Oto garść ciekawostek, z którymi warto się zapoznać.

1. Jezioro Ryńskie w liczbach

Jezioro Ryńskie ma powierzchnię 6,7 km². Długość tego akwenu wynosi 7 km, a jego średnia głębokość wynosi 13,5 m.

2. Ptasia Wyspa

Jedną z najsłynniejszych wysp na Jeziorze Ryńskim jest Ptasia Wyspa, od 2012 roku objęta ochroną jako rezerwat przyrody. Inicjatorami jego powstania byli członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, dzięki którym udało się dowieść, iż wyspa jest miejscem gniazdowania dla 12 gatunków ptaków, w tym rzadkich gatunków wodno-błotnych.

3. Ryby w Jeziorze Ryńskim

Jezioro Ryńskie to akwen chętnie odwiedzany przez wędkarzy, na których czekają tu m.in.: okoń, płoć, sandacz, lin czy szczupak. Na najlepsze połowy mogą liczyć ci wędkarze, którzy mogą wypłynąć łódką w głąb jeziora, choć i na brzegach Jeziora Ryńskiego nie brak miejsc atrakcyjnych dla fanów tego zajęcia.

4. Marina Bocianie Gniazdo

Jednym z popularniejszych miejsc nad Jeziorem Ryńskim jest Bocianie Gniazdo – marina, która może się pochwalić plażą oraz dobrze rozwiniętym zapleczem gastronomicznym.  Pobyt w tym miejscu może stać się jednym z wielu przystanków na dłuższej trasie, można też uczynić z mariny punkt wypadowy. Z Bocianiego Gniazda można dopłynąć m.in. do Giżycka i Mikołajek, można się też skupić na odkrywaniu bogactwa Jeziora Ryńskiego.

5. Zatoka Rominek

Jednym z najpiękniejszych miejsc w rejonie jeziora jest zatoka Rominek, często nazywana „mazurskim fiordem”. To zasługa jej kształtu, którym skutecznie przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i amatorów wędkowania.

6. Zamek w Rynie

Jednym z najważniejszych zabytków w okolicach jeziora jest pokrzyżacki zamek w Rynie, pochodzący z drugiej połowy XIV wieku. Dziś służy on jako elegancki hotel, jednak turyści mogą wejść na jego teren o wyznaczonych porach i zwiedzać jego zakamarki w towarzystwie miejscowego przewodnika.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najciekawsze atrakcje w Rynie 


7. Pole biwakowe Leśna Dolina

Kto chce spędzić niezapomniany urlop nad Jeziorem Ryńskim, ten może skorzystać z ofert nowoczesnych hoteli i eleganckich pensjonatów. Kto chce się nacieszyć niezwykłą atmosferą tej krainy i odpocząć na łonie natury, ten może wybrać się na pole biwakowe. Jednym z tych ciekawszych jest Leśna Dolina, kusząca położeniem w pobliżu Ptasiej Wyspy oraz dobrym zagospodarowaniem.

8. Wejdyki i ruiny poniemieckich bunkrów

W rejonie miejscowości Wejdyki można zobaczyć dwa poniemieckie bunkry przeciwpancerne, będące ciekawą pamiątką z czasów II wojny światowej. Są one częścią Giżyckiego Rejonu Umocnionego, cieszącego się sporym zainteresowaniem ze strony miłośników historii.

9. Ekomarina – Przystań Żeglarska w Rynie

Ekomarina w Rynie to nowoczesna przystań, która szybko została doceniona przez miłośników sportów wodnych. W nowoczesnym budynku żeglarze mogą skorzystać z zaplecza socjalnego, odświeżyć się i odpocząć przed wyruszeniem w dalszą podróż. Może tu cumować około 100 jachtów jednocześnie, a bliskość miasta sprawia, że relaks w tym miejscu można połączyć ze zwiedzaniem mazurskich zabytków.

10. Półwysep Mrówki

Półwysep Mrówki symbolicznie rozgranicza Jezioro Ryńskie i Jezioro Tałty – najgłębszy akwen zaliczany do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Granica między jeziorami jest granicą umowną, a wodniacy mogą się między nimi przemieszczać bez ograniczeń.

11. Restauracja Refektarz na Mazurach

Refektarz to wyjątkowa restauracja, mieszcząca się w murach zamku Ryn. W tutejszym menu postawiono na sezonowość, dzięki czemu o każdej porze roku można tu skosztować innych specjałów. Krem z pasternaka, mazurska zupa rybna, dania rybne oraz gołąbki z czerwonej soczewicy – oto wybrane dania, na które można tu postawić.

12. Karczma u Wallenroda

Ryn to miejscowość związana z osobą Wallenroda – krzyżackiego komtura, który sławę zawdzięcza dziełom Adama Mickiewicza. Do tej postaci nawiązuje też Karczma u Wallenroda w Rynie, chętnie odwiedzana przez miłośników tradycyjnych smaków. W zabytkowym budynku można nacieszyć się smakiem takich dań, jak ryby z patelni czy kotlet rycerski, można też postawić na pierogi lub placki ziemniaczane.

13. Kopce strażnicze

Na miłośników tajemnic w rejonie Jeziora Ryńskiego czekają kopce strażnicze będące pamiątkami po żyjących tu przed wiekami plemionach bałtyckich. Wiedza na temat ich przeznaczenia jest bardzo skromna, zatem badacze mają tu szerokie pole do popisu.

14. Wycieczki statkiem

Mazury można poznawać na wiele sposobów, m.in. podczas rejsów wycieczkowymi statkami. Jedną z ciekawszych ofert, którymi kusi gości Żegluga Mazurska, jest rejs na trasie Ryn-Mikołajki. W trakcie takiej podróży można pokonać prawie 40 km i nacieszyć się pięknymi widokami.

15. Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria

Ten festiwal to 3 dni udanej zabawy dla każdego, choć miłośnicy kultury średniowiecznej najlepiej docenią przygotowane atrakcje. Każdego roku w sierpniu zamek Ryn staje się miejscem wyjątkowym, w którym można odbyć podróż w czasie i zobaczyć, jak przed wiekami wyglądało życie na Mazurach.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić