Mazury są magiczną krainą, kuszącą rozległymi lasami i miejscami, w których wciąż najważniejsza jest przyroda. Nie brak tu ciekawych pamiątek z czasów II wojny światowej i krzyżackich zamków, które wciąż pobudzają wyobraźnię zwiedzających.
Turystyczną wizytówką tej części kraju są jednak wielkie jeziora, przyciągające malowniczymi liniami brzegowymi oraz świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. To one sprawiają, że wczasy na Mazurach są dla wielu rodzin najlepszą propozycją na wspólne wakacje.
W jakich miejscowościach warto się zatrzymać? Oto popularne mazurskie letniska, które kuszą nie tylko dobrym zagospodarowaniem, ale i licznymi atrakcjami.
1. Ryn
Ryn to mazurskie miasto, które rozłożyło się między jeziorem Ryńskim i jeziorem Ołów. Malownicza okolica i bliskość Giżycka to wielkie walory miasta, choć znajdujące się na jego terenie atrakcje też skutecznie przyciągają turystów.
Ryn może się pochwalić ciekawą wieżą ciśnień z końca XIX wieku oraz Muzeum im. Albina Nowickiego, w którym można ujrzeć sporo ciekawych pamiątek związanych z miastem. Ryn to również okazały zamek krzyżacki, dziś wykorzystywany jako hotel. Kto chce poznać jego dzieje, ten może skorzystać z weekendowych spacerów z przewodnikiem.
A kto zagości w tej części Mazur w miesiącach letnich, ten będzie mógł wziąć udział w historycznych imprezach, którym towarzyszą liczne pokazy i turnieje rycerskie.
2. Giżycko
Giżycko jest jednym z najważniejszych punktów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a dobre zagospodarowanie i bliskość jeziora Mamry sprawiają, że chętnych na wypoczynek w rejonie miasta nie brakuje.
Giżycko kusi nowoczesną mariną oraz portem, z którego w stronę Węgorzewa wypływają turystyczne statki. Kusi też miejska plaża i molo, dzięki czemu każdy może się tu nacieszyć relaksem nad wodą.
Giżycko jest też atrakcyjnym miejscem dla wielu miłośników historii. Na ternie miasta czeka m.in. zamek krzyżacki oraz jedna z najcenniejszych fortyfikacji pruskich – Twierdza Boyen, wzniesiona w połowie XIX wieku na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. A kto chce spojrzeć na Giżycko i okolicę z góry, ten może wybrać się do kawiarni mieszczącej się w neogotyckiej wieży ciśnień.
3. Ełk
Ełk to piękne widoki na dolinę rzeki Ełk oraz tereny spacerowe nad Jeziorem Ełckim, które jest chętnie odwiedzane przez miłośników sportów wodnych. Miasto to może się pochwalić również piękną okolicą i rozległymi lasami, dzięki czemu ten skrawek województwa warmińsko-mazurskiego często określany jest mianem „zielonych płuc Polski”.
W Ełku nuda nie zagrozi i tym, którzy stawiają na spotkania z historią. Dla nich ciekawym punktem w programie wycieczki po Ełku będzie krzyżacki zamek z początku XV wieku oraz Wieża Ciśnień, w której obecnie mieści się Muzeum Kropli Wody. Miłośnicy sztuki sakralnej mogą zajrzeć do XIX-wiecznej katedry św. Wojciecha, z kolei na miłośników rodzinnej zabawy czeka pełen atrakcji park wodny.
4. Mikołajki
Mikołajki to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na Mazurach. Turystyczną wizytówką miejscowości stała się Wioska Żeglarska, chętnie odwiedzana przez miłośników sportów wodnych z całej Polski. Na nich najważniejsze są tutejsze jeziora: Mikołajskie oraz Tałty.
Kto woli spędzać czas na stałym lądzie, ten może wybrać się na spacer po mieście i odwiedzić jedyne z Polsce muzeum poświęcone reformacji. Można też odkrywać okoliczne skarby, m.in. prom na linie łączący miejscowość Wierzba z Popielnem oraz wioskę Galindów, znaną z leśnych uroczysk i tajemniczych kamiennych kręgów.
⇒ Planujesz zwiedzać ten region ? Zobacz najlepsze atrakcje na Mazurach
5. Pisz
Pisz jest świetnym punktem wypadowym dla tych, którzy chcą odkrywać przyrodnicze bogactwo Puszczy Piskiej oraz dla tych, których urzekła dolina Pisy. Można tu wypoczywać nad jeziorem Roś, po którym pływa turystyczny statek „Smętek”.
Symbolem miasta stała się Kamienna Baba – wiekowa rzeźba, która w ciekawy sposób przypomina o pruskich korzeniach miasta. Więcej wiadomości na ten temat można zdobyć w Muzeum Ziemi Piskiej – placówce, której z pewnością warto poświęcić swój czas. Pisz przyciąga też takimi atrakcjami, jak Dom Królewski (w którym być może nocował August II Mocny w trakcie swej wizyty na Mazurach) oraz wiekowymi kamienicami.
6. Olsztyn
Wizyta w Olsztynie to coś więcej, niż szansa na pospacerowanie nad Łyną lub spędzenie czasu nad jednym z pobliskich jezior. To wyjątkowa okazja do odbycia wędrówki śladami Mikołaja Kopernika, który w olsztyńskim Zamku Kapituły Warmińskiej spędził kilka lat życia, pełniąc rolę jego administratora. Przypomina o tym muzealna wystawa oraz pomnik astronomia, ustawiony przy wejściu na zamek. W mieście działa też planetarium oraz obserwatorium – kolejne miejsca, w których można poszerzać swoją wiedzę z zakresu astronomii.
Olsztyn zachwyca też piękną starówką, na terenie której czekają wiekowe kamienice, gotycką bazyliką Archikatedralną św. Jakuba oraz Wysoką Bramą. Warto też odwiedzić Park Podzamcze oraz Leśne Arboretum Warmii i Mazur, na terenie którego można odpocząć na łonie natury i zdobyć sporo ciekawych informacji na temat przyrody tej części kraju.
7. Ruciane-Nida
Ruciane-Nida to jeden z najważniejszych punktów na mazurskiej mapie turystycznej. To miejsce doskonale znane jest wodniakom, których przyciągają tu Jezioro Nidzkie i Guzianka Wielka. Ruciane-Nida jest też ważnym punktem dla tych, których interesuje twórczość Gałczyńskiego. O jego związkach z Mazurami przypomina pobliska leśniczówka, znana dziś jako muzeum i miejsce poetyckich spotkań.
Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu? Ruciane-Nida to liczne bunkry z czasów II wojny światowej oraz słynna wyłuszczarnia nasion, która rozpoczęła swoją działalność pod koniec XIX wieku. To również dom Jerzego Borejszy, który w dziejach Mazur zapisał się jako założyciel pisma „Czytelnik”.
8. Lidzbark Warmiński
Wizyta w Lidzbarku Warmińskim będzie dla każdego wspaniałą lekcją historii. W mieście, które rozłożyło się u zbiegu rzeki Łyny i Symsarny, czekają cenne perełki architektury. Tą najważniejszą jest Zamek Biskupów Warmińskich, wzniesiony w XIV wieku. Pozostaje on jednym z najciekawszych przykładów stylu gotyckiego w Polsce, co przekłada się na ilość zwiedzających.
Dziś zamek służy jako siedziba Muzeum Warmińskiego, kuszące ciekawą kolekcją malarstwa oraz sztuki sakralnej. Znajduje się w nim również 4-gwiazdkowy Hotel Krasicki.
W Lidzbarku Warmińskim warto też zobaczyć miejsca związane z Ignacym Krasickim, który przebywał na tutejszym zamku przez wiele lat, warto też wybrać się na spacer po nadrzecznych bulwarach. Po zwiedzeniu miasta można zrelaksować się w Termach Warmińskich, znanych z parku wodnego i bogatej oferty SPA.
9. Ostróda
Ostróda leży na Pojezierzu Iławskim, a dokładniej nad Jeziorem Drwęckim, będącym popularnym akwenem wśród miłośników sportów wodnych. Pobyt w Ostródzie to idealna okazja do odkrycia piękna doliny Drwęcy oraz zapoznania się z tak ciekawym zabytkiem techniki, jakim jest Kanał Ostródzko-Elbląski.
W letniej stolicy Warmii i Mazur odbywają się również ciekawe festiwale, w tym Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej oraz Ostróda Reggae Festiwal.
Samo miasto też ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie oczarują każdego miłośnika historii. Zwiedzanie Ostródy nie może się obejść bez spaceru po ulicy Sienkiewicza, przy której znajduje się najwięcej zabytków, oraz zwiedzenia XIX-wiecznego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Warto też odwiedzić zamek krzyżacki i mieszczące się w nim muzeum, którego zbiory pozwalają lepiej poznać dzieje miasta.
10. Szczytno
Szczytno to ważny ośrodek turystyczny na Mazurach, który przyciąga nie tylko miłośników plażowania i sportów wodnych. Można tu spacerować nad Jeziorem Długim, można wędrować śladem Mazurskich Pofajdoków, których figurki ustawiono w kilku ważnych punktach Szczytna. Warto też zatrzymać się przy pomniku Krzysztofa Klenczona, który w Szczytnie spędził młode lata.
W mieście zachowało się sporo cennych zabytków, w tym pozostałości krzyżackiego zamku z XIV wieku. Zwiedzanie Szczytna nie może się obejść bez wizyty w ratuszu, w którego murach czeka Muzeum Mazurskie. Placówka ta przyciąga cennymi zbiorami archeologicznymi i historycznymi, można tu również zdobyć sporo cennych informacji na temat mazurskiej przyrody i kultury ludowej.