Ełk Atrakcje 🗺️ – 12 Najlepszych Atrakcji w 2023

fotografia – Wikipedia

Ełk jest miastem, które leży w północno-wschodniej części Polski, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.  W pobliżu znajdują się jeziora, takie jak m. in. Jezioro Ełckie czy też Sunowo a przez samo miasto przepływa rzeka Ełk, która jest dopływem Biebrzy. Jest to również miasto, które znajduje się w centrum tzw. Zielonych Płuc Polski.

To urokliwe mazurskie miasto cechuje się m. in. nietypową nazwą, wokół której narosło sporo kontrowersji. Wersje na ten temat są różne. Jedni sądzą, że nazwa pochodzi od wyrazu „Lek”, który w języku Jaćwingów (wymarły lud bałtycki, spokrewniony z Litwinami i Prusami) oznaczał białą lilię. Inna wersja mówi o tym, że nazwa ta pochodzi od słowa „Luk”, co w pruskim języku oznaczało roślinę wodną, a jeszcze inna sugeruje, że pochodzenie tej nazwy ma swoje korzenie w słowie „Elk”, co po prusku znaczyło łoś. Istnieje również hipoteza, która głosi, że nazwa ta pochodziła z polszczyzny, dokładniej od słowa „Łęg”, oznaczającego nadbrzeżną łąkę. Jest to miasto w którym znajdziemy wiele atrakcji dla turystów, zarówno zabytków dawnej kultury i sztuki, jak i miejsca stworzone przez naturę.

Co warto zobaczyć w mieście Ełk

1. Zamek Krzyżacki

Najbardziej znanym zabytkiem miasta Ełk jest Zamek Krzyżacki. Został on wykończony w 1406 roku, projekt budowy nadzorował Urlich von Jungingen. Początkowo zamek był zbudowany z drewna, jednak spłonął i trzeba było go odbudować na nowo, tym razem już z kamienia. Aby dostać się na zamek, trzeba przejść po zabytkowym moście, pięknie oświetlonym wieczorową porą. Most ze wszystkich stron otacza woda, można więc przy okazji podziwiać ciekawe widoki.

2. Jezioro Ełckie

Z pewnością jedną z największych atrakcji tego rejonu jest jezioro Ełckie. To miejsce gdzie można spędzić czas na relaksie, w ciszy i w spokoju. Jezioro sprzyja uprawianiu sportów wodnych, zapewnia dostęp do świeżych i smacznych ryb a także jest miejscem gdzie odbywa się wiele imprez. Zwłaszcza latem to miejsce przyciąga rzesze turystów z całego kraju, chcących odpocząć nad wodą.

3. Promenada nad Jeziorem Ełckim

Najbardziej popularnym miejscem w Ełku pod względem turystycznym jest Promenada nad Jeziorem Ełckim. To miejsce odwiedzają wszyscy turyści a i mieszkańcy chętnie spędzają tu czas. Na promenadzie znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni i pubów, w tym miejscu życie tętni przez całą dobę. Z promenady rozciąga się przepiękny widok na jezioro, można nią dojść aż do Zamku Krzyżackiego.

4. Muzeum Kropli Wody

Muzeum Kropli Wody znajduje się w Wieży Ciśnień. Obiekt ten został zbudowany w 1895 roku i jest cennym zabytkiem Ełku. Dawniej Wieża ta zaopatrywała mieszkańców miasta w wodę, obecnie jest udostępniona dla zwiedzających. Wieża jest najwyższym obiektem w mieście, nie trudno ją przegapić. W muzeum można znaleźć mnóstwo ciekawych eksponatów związanych z wodą i z jej dostarczaniem. Są tu zabytkowe maszyny i urządzenia a także wiele tablic informacyjnych na temat funkcjonowania dawnej Wieży Ciśnień. Ciekawostką są zdjęcia przedstawiające dawny Ełk.


⇒ Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje Mazur 🚤


5. Plac Jana Pawła II

Plac Jana Pawła II jest bardzo znanym miejscem w Ełku, plac ten chętnie odwiedzają mieszkańcy oraz turyści. Został on nazwany na cześć papieża Polaka, który zdobył serce wszystkich Polaków. Na placu znajduje się duży amfiteatr, gdzie latem odbywają się różne imprezy na wolnym powietrzu. Warta uwagi jest także fontanna znajdująca się na środku placu oraz pomnik papieża.

6. Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorowa to duża atrakcja zwłaszcza dla dzieci. Została ona zbudowana w 1917 roku, można nią dojechać do sąsiadującej z Ełkiem miejscowości Sybitka. To zabytkowa kolejka, z której można podziwiać całe miasto i jego okolicę.

7. Skansen Pszczelarski

Na pewno w czasie zwiedzania Ełku trzeba odwiedzić Skansen Pszczelarski. W tym miejscu jak się można domyślić znajduje się mnóstwo akcesoriów, narzędzi i innych rzeczy potrzebnych w pracy pszczelarza. Są tu także stare zabytkowe ule i eksponaty pszczelarskie.

8. Muzeum Historyczne

Najważniejszym muzeum w Ełku jest Muzeum Historyczne. Muzeum zostało zbudowane w 2012 roku, posiada ogromną bazę eksponatów zbieranych długimi latami. W muzeum tym można się zapoznać z historią miasta Ełk, wszystkie obecne w nim eksponaty przedstawiają życie i losy mieszkańców tego miasta. Można tu także znaleźć ciekawostki o najbardziej znanych zabytkach w mieście. Bardzo niezwykłym eksponatem jest tabor kolejowy, koniecznie trzeba go obejrzeć na żywo.

9. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa jest jednym z ważniejszych obiektów sakralnych w mieście. Jego największą atrakcją jest hymn miasta, który codziennie jest odgrywany z wieży kościoła w samo południe. Jeśli chodzi o sam kościół, to został on zbudowany w 1850 roku. Był to stary kościół ewangelicki, dzisiaj jest kościołem katolickim.

10. Park Wodny

W Ełku został także zbudowany duży Park Wodny. Z pewnością i dzieci i dorośli spędzą w tym miejscu bardzo miło czas. Obiekt jest dosyć pokaźny i jest w nim wiele atrakcji dla małych i dużych. Są tu wodne zjeżdżalnie, brodziki dla maluszków, strefa saun, jacuzzi, baseny rekreacyjne i sportowe. Jak więc widać w takim miejscu nie można się nudzić.

11. Katedra Św. Wojciecha

Katedra Św. Wojciecha to obiekt sakralny wybudowany w roku 1893 roku. Świątynia ma styl neogotycki, widać go zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. W środku świątyni można podziwiać wiele zabytkowych przedmiotów sakralnych, pochodzących z dawnych czasów. Również mają one styl gotycki.

12. Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku

Spektakularne i zapierające dech w piersi widowisko odbywające się w Ełku, które co roku przyciąga wielu turystów i miłośników balonów. Loty odbywają się przez cały dzień. Oglądając to widowisko można się przez chwilę poczuć jak w Kapadocji, gdzie taki widok jest codziennością. W trakcie XIV edycji w 2021 roku oprócz nalotów balonów odbyła się również parada baloniarzy ulicami Kilińskiego, Wojska Polskiego i Pułaskiego.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Ełk

4.4/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić