Wągrowiec turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Travelarz / Wikipedia

Wągrowiec to miasto leżące na terenie województwa wielkopolskiego w otoczeniu dwóch rzek: Wełny i Nielby. Początkowa osada została założona około roku 1300, a w ciągu kilkudziesięciu lat przeszła w ręce cystersów, którzy przenieśli do tego miasta swoją siedzibę. To właśnie dzięki zakonowi miasto zaczęło się rozwijać, a w ciągu wieków zamieszkiwany był m.in. przez Jakuba Wujka (duchownego znanego przede wszystkim z przetłumaczenia Biblii na język polski) oraz dramaturga i nowelistę Stanisława Przybyszewskiego.

Najważniejsze zabytki Wągrowca

Historia tego miasta ściśle związana jest z działalnością zakonu cysterskiego. Do dziś jednym z najważniejszych zabytków jest Opactwo Cystersów, w którym obecnie znajduje się świątynia rzymskokatolicka. Masywny, barokowy budynek został wybudowany w XIV wieku. Sam kościół niegdyś posiadał bogate wnętrze pełne zabytków i dzieł sztuki, jednak wiele z nich spłonęło w pożarze. Podziwiać tu można jednak wspaniały ołtarz z 1960 roku, który jest odwzorowaniem wcześniejszego zniszczonego ołtarza.
Wart zobaczenia jest również późnogotycki Kościół św. Jakuba Apostoła. Ciekawostką jest to, że w całym obiekcie znajdują się jamy – cegły prawdopodobnie były wyciągane ze względu na ludowe wierzenia, według których utarta, pokruszona cegła miała leczyć różne choroby.
Ciekawym obiektem w mieście jest Piramida Franciszka Jerzego Łakińskiego – właściciela ziem i żołnierza, który walczył u boku Napoleona. Sześciometrowa piramida to miejsce jego pochówku i związana z nią jest wyjątkowa legenda. Ponoć tuż przed śmiercią Łakiński przepowiedział, że gdy świeżo posadzone sosny dookoła grobowca przewyższą jego wysokość, Polska odzyska niepodległość.

Pozostałe atrakcje miasta

Wśród atrakcji na terenie Wągrowca na wyróżnienie z pewnością zasługuje Muzeum Regionalne. Znajdują się tu dwie główne ekspozycje: historyczna i etnograficzna. Wystawa historyczna zawiera w swoich zbiorach liczne pamiątki, dokumenty i fotografie, a najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku. Wystawa etnograficzna prezentuje stroje, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze oraz wyposażenie tradycyjnych domów.
Na terenie miasta znajduje się również wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniała panorama okolicznych miejscowości. Przez Wągrowiec przechodzą dwa ważne szlaki turystyczne: Szlak Piastowski oraz Szlak Cysterski, które przemierzać można pieszo lub rowerowo.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

3.8/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić