Zamek w Bobolicach 🗺️ Informacje i Ciekawostki

fotografia – Pixabay

Zamek w Bobolicach mieści się na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Choć historia obiektu nie zawsze była szczęśliwa, dziś możemy zwiedzać odrestaurowane dziedzińce, wieżę i piękne, kamienne wnętrza.

Historia zamku

Zamek w Bobolicach został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w celu zabezpieczenia Małopolski przed możliwymi najazdami od strony Śląska. Został wzniesiony najprawdopodobniej w połowie XIV wieku. Przez krótki czas był warownią zbójecką, a po odzyskaniu go przez Władysława Jagiełłę przechodził z rąk do rąk wśród różnych rodzin szlacheckich i właścicieli ziemskich. Podczas potopu szwedzkiego zamek został częściowo zniszczony i mimo odbudowania niektórych jego elementów, z czasem podupadł. W czasach II wojny światowej rozebrano mury, z których wybudowano pobliską drogę. Dopiero pod koniec XX wieku właściciele obiektu – rodzina Laseckich – zdecydowali się na rozpoczęcie prac remontowych. Trwałe ona aż 12 lat, a zamek otwarto dla zwiedzających w 2011 roku.

Bobolickie legendy

Jak każdy średniowieczny zamek, także bobolicka forteca owiana jest wieloma legendami. Jedna z nich głosi, że w zamku straszy Biała Dama – duch pobitej i zamordowanej bratanicy jednego z przedstawicieli rodu Krezów. Według innych podań straszący duch jest wspomnieniem po zamurowanej w podziemnych korytarzach kobiecie, która zdradziła swojego ukochanego z jego bratem bliźniakiem. W każdej legendzie jednak kryje się ziarnko prawdy – podziemne korytarze w rzeczywistości istnieją, a w XIX wieku znaleziono w nim wartościowe skarby. Do dziś niektórzy podejrzewają, że kolejne kosztowności mogą spoczywać w mniej dostępnych obecnie miejscach.

Zamek obecnie

W Zamku Bobolice obecnie znajduje się hotel z restauracją, jednak jego część udostępniona jest dla turystów. Zwiedzać można zarówno piękne błonia roztaczające się dookoła obiektu, jak i wnętrza zamku. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa około 30 minut, podczas których zobaczyć możemy m.in. reprodukcje średniowiecznych zbroi i broni białej oraz nowożytne wyposażenie sal zamkowych. Bilety wstępu kosztują 15zł (bilet normalny) i 10zł (bilet ulgowy), same błonia i dziedziniec możemy zwiedzić uiszczając opłatę od 5 do 7zł.

Okolice Bobolic

Okolice Bobolic obfitują w wiele atrakcji. Cała Jura Krakowsko-Częstochowska jest wyjątkowo interesująca pod względem przyrodniczym i geologicznym: podziwiać tu można skalne ostańce, wysokie kamienne skały, wąwozy i potoki. Znajduje się tu mnóstwo warowni wchodzących w skład Orlich Gniazd m.in. ruiny zamku w Mirowie i Zamek Ostrężnik. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością będą zachwyceni liczbą naturalnych ścian wspinaczkowych, na których wytyczono liczne szlaki o różnych poziomach trudności. Warto wybrać się do oddalonych o ok. 8km Żarek by zwiedzić Muzeum Dawnych Rzemiosł oraz zabytkowe stodoły. W Złotym Potoku (około 12km od Bobolic) możemy wybrać się na piękny szlak leśny z licznymi źródełkami i potokami oraz odwiedzić przepiękny Pałac Raczyńskich. W miejscowości znajduje się również Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.

Okolice Bobolic możemy przemierzać samochodem, pieszo lub rowerowo. Przebiegają tędy liczne szlaki, wśród których wiele jest doskonale dostosowanych do jazdy na dwóch kołach. Wyjątkową atrakcją tego regionu jest duża liczba stadnin konnych, które organizują wyprawy w terenie. Jurę warto odwiedzać na przełomie września i października, kiedy to organizowana jest Juromania – ogromne wydarzenie w ramach którego odbywają się wydarzenia sportowe, muzyczne i artystyczne, zloty food trucków, pokazy rycerskie, różne atrakcje dla najmłodszych oraz konkursy i zawody.

4.2/5 - (44 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić