Park Świerklaniec 🗺️ Informacje i Ciekawostki

park świerklaniec
foto – Autorstwa Kamil Gwóźdź – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17888484

Tajemniczych i ciekawych miejsc na mapie Polski jest tak wiele, że żeby je wszystkie odwiedzić i zobaczyć nie starczyłoby życia przeciętnego człowieka. Jest ich naprawdę bardzo dużo i bardzo często znajdują się w małych, rzadko odwiedzanych stronach. Coraz większa liczba różnego rodzaju blogów czy portali podróżniczych, stara się odkrywać te mniej popularne i rzadziej odwiedzane miejsca. Dzieje się zazwyczaj tak, że większość osób nie ma pojęcia, że w tym, a tym miejscu znajduje się ciekawy obiekt wart zobaczenia. Dzięki popularyzacji wielu miejsc używając internet, można łatwiej zaplanować choćby sobotnio-niedzielny wypad w Polskę.
Jednym z takich miejsc jest Świerklaniec.

1. Świerklaniec to sporej wielkości wieś położona w województwie śląskim. Wieś jest gminna i na jej terenie znajduje się siedziba władz gminnych.

2. Wieś położona jest niedaleko Tarnowskich Gór, kierując się na wschód, znajduje się mniej więcej w połowie drogi między miastem a jeziorem Kozłowa Góra.

3. Największą atrakcję wsi stanowi park oraz Pałac Kawalera i kościół Dobrego Pasterza.

4. Park w Świerklańcu jest częścią terenu wokół ruin dawnego piastowskiego zamku. Park zajmuje powierzchnię 180 hektarów i na jego terenie został wkomponowany w otaczającą zieleń pałac nazywany Pałacem Kawalera.

5. Początki parku sięgają XVIII wieku i początkowo miał on charakter parku leśnego. Wraz z upływem czasu charakter parku zmieniał się, aby ostatecznie zacząć przypominać połączenie stylu angielskiego i francuskiego. Ta mieszanka była efektem tego, że im bliżej pałacu, tym bardziej park nosił charakter francuski, a im dalej od pałacu, tym bardziej dominował w nim charakter angielski.

6. W celu dodatkowego uwypuklenia charakteru parku, ówcześni właściciele wybudowali w parku kościół o charakterze kaplicy. Budowla utrzymana była w stylu określanym przez niektórych jako mroczno-gotycki. Kaplicę można podziwiać do dzisiaj, ponieważ nie poddała się dziejowym zawieruchom ani innym dewastującym wydarzeniom.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie śląskim 🗺️


7. Według jednej z legend pod całym parkiem zbudowany został rozległy system podziemnych korytarzy, które wychodząc, z pałacu łączyły go z różnymi innymi okolicznymi obiektami. W tej opowieści jest sporo prawdy, ponieważ podziemne tunele istnieją i miejscowe władze zastanawiają się, czy by ich nie udostępnić zwiedzającym, podnosząc tym samym atrakcyjność miejsca.

8. Wschodni skraj parku dochodzi do zbiornika wody utworzonego na przepływającej przez wieś rzece Brynicy. Zbiornik podobno miał bardziej militarne niż hydrologiczne przeznaczenie. W razie zagrożenia atakiem nieprzyjaciela, wysadzenie tamy miało doprowadzić do zalania bardzo dużego obszaru sięgającego aż po Sosnowiec. W ten sposób miało to być utrudnienie dla jakąkolwiek agresję. Na całe szczęście nigdy nie doszło do takiego momentu.

9. Pałac Kawalera został wybudowany w latach 1903-1906 i miał spełniać rolę rezydencji dla ostatniego pruskiego cesarza Wilhelma II. Wilhelm był, częstym gościem w Świerklańcu przyjeżdżając, tu na polowania. Pałac Kawalera stoi do dziś i zamieniony został na hotel.

10. Ruiny zamku w Świerklańcu to resztki średniowiecznego zamku piastowskiego. Zamek przetrwał wiele wieków, nie przetrwał jednak grabieży i zniszczenia w czasach powojennych. Niedbałość ówczesnych władz doprowadziła do zniszczenia obejmującego około 70 % budowli. Niezrozumiałe i niewykonane decyzje konserwatora zabytków sprawiły, że władze doprowadziły do całkowitego zniszczenia obiektu.

3.8/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić