Palmiarnia Gliwice – Informacje i Ciekawostki

fotografia – Pixabay

Palmiarnia w Gliwicach to jedna z największych atrakcji w tym mieście. Obiekt zajmuje ponad 2000 metrów kwadratowych i może poszczycić się bogatą kolekcją roślin z różnych części świata. Pięć pawilonów odpowiada różnym strefom klimatycznym, a w otoczeniu drzew, krzewów i kwiatów znajdują terraria i akwaria z rybami, owadami, płazami i gadami.

Części Palmiarni w Gliwicach

Pierwszą część Palmiarni zajmuje pawilon roślin użytkowych. Rosną tutaj rośliny o dużym znaczeniu gospodarczym, które są wykorzystywane do produkcji pożywienia i kosmetyków. Niektóre z nich dodatkowo mają właściwości lecznicze i prozdrowotne. Okazy znajdujące się w pawilonie rosną na różnych długościach geograficznych, głównie ze strefy klimatu umiarkowanego.

Pawilon drugi zajmuje roślinność tropikalna. Temperatura w tym miejscu nie spada poniżej 18 stopnia, a wilgotność jest bardzo wysoka. Charakterystyczną częścią roślinności tej strefy są “piętra”. Pomiędzy różnymi okazami flory znajdują się oczka wodne z piraniami, sumami afrykańskimi i pielęgnicami.

W pawilonie historycznym możemy podziwiać najbardziej okazałych przedstawicieli różnych gatunków. Chlubą gliwickiej Palmiarni są m.in. piękne, wysokie palmy z gatunku feniks kanaryjski, które liczą już ponad 120 lat oraz araukarie osiągające wysokość 15 metrów. W tej części obiekty znajdziemy wiele oczek wodnych i ławeczek, na których możemy odpocząć i rozkoszować się wspaniałym widokiem.

Czwarty pawilon zajmują sukulenty – rośliny, które magazynują wodę, przez co nie wymagają częstego podlewania. Naturalnie występują na terenach suchych i pustynnych. Główną kolekcję stanowią kaktusy, których jest tu aż 2000 – od ośmiometrowych cereusów, po maleńkie, liczące kilka centymetrów tzw. “żywe kamienie”.

Ostatni pawilon zajmują akwaria z czterech obszarów: rzeki Amazonki, Jeziora Tanganika, rzek polskich oraz rzek Azji Południowej i Wschodniej.

Dodatkowe atrakcje w Palmiarni

Ważną atrakcją gliwickiej Palmiarni jest ścieżka dydaktyczna, na której znajdują się specjalne stanowiska umożliwiające dotknięcie wybranych roślin. Na własnej skórze możemy sprawdzić grubość i miękkość liści czy ostrość kolców kaktusów.
Dookoła obiektu znajduje się Park Chopina. Tereny liczą aż 5 hektarów, na których znajduje się wiele alejek i ławek, duży plac zabaw dla najmłodszych oraz zabytkowy pomnik upamiętniający ofiary wojen i totalitaryzmów.

4.4/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić