Zamek w Mirowie – Informacje i Ciekawostki

zamek w mirowie
foto – Autorstwa Przykuta (talk) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4779067

Ruiny zamku w Mirowie znajdują się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i stanowią ciekawe urozmaicenie tutejszego krajobrazu. Miejsce to co roku odwiedzane jest przez tysiące turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Zamek w Mirowie został wybudowany w XIV wieku i stanowi doskonały przykład średniowiecznego zamku obronnego, który był również zaadaptowany do zamieszkania.

2. Pierwotnie powierzchnia zamku wynosiła około 270 metrów kwadratowych, ale z biegiem lat rozbudowano go i powiększono o niemal tysiąc metrów kwadratowych.

3. Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, zamek ten kiedyś otaczał gruby mur obwodowy, a także fosa. Z kolei na wewnętrzny dziedziniec prowadziła wielka brama. Zamek został wybudowany za panowania Kazimierza Wielkiego obok wsi Mirów.

4. Według historyków jeszcze przed XIV wiekiem w miejscu tym stały budowle z drewna. Później wybudowano tutaj podlegającą zamkowi w Bobolicach warownię, która wraz z nim tworzyła system obronny znany dzisiaj jako Orle Gniazda.

5. Na przestrzeni lat zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. To potop szwedzki doprowadził do jego zniszczenia, a kiedy popadł w ruinę, pozostawiono go bez zmian na kolejne lata.

6. Warto wspomnieć o tym, że do wyglądu dzisiejszych ruin znacząco przyczynili się mieszkający tutaj wieki temu wieśniacy. Chłopi rozgrabili kamienie, z których zbudowany był zamek, aby budować własne domostwa.

7. W 2006 roku zamek znalazł się w rękach prywatnego inwestora, rozpoczęto prace konserwacyjne i zabezpieczono budowlę przed dalszym niszczeniem.

8. Wyobraźnia turystów i historyków jest podsycana przez głośną legendę, zgodnie z którą Bobolice i zamek w Mirowie były kiedyś połączone tajnym tunelem. Jeden z braci, którzy władali budowlami, ukrył tam porwaną dziewczyną, ale czarownica mająca jej pilnować oddaliła się na sabat. Mężczyzna zastał dziewczynę ze swoim bratem, zabił go, a dziewczynę zamurował. Podobno do dzisiaj jej duch straszy na zamku.

9. Znajdujący się bardzo blisko zamek w Bobolicach należy do najlepiej zachowanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd, który łączy Kraków i Częstochowę. Został on wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego.

10. Zamek w Bobolicach również został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Podobno, kiedy chciał tam nocować Jan III Sobieski, był w tak złym stanie, że orszak musiał nocować w namiotach na zewnątrz.

11. Ruiny zamku w Mirowie można aktualnie zwiedzać jedynie na zewnątrz. Trwają prace mające doprowadzić do tego, aby bezpieczne było odwiedzanie jego wnętrz. Na szczęście około dwóch kilometrów dalej znajduje się zamek w Bobolicach,  a zwiedzanie tych atrakcji można połączyć podczas jednej wycieczki.

12. Gmina Mirów słynie nie tylko z zamku, ale również licznych szlaków turystycznych oraz skał, które doskonale nadają się do wspinaczki. Warto również dodać, że w jednej z tutejszych jaskiń odkryto szczątki człowieka neandertalskiego.

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić