Rajcza to mała, kameralna miejscowość wypoczynkowa, położona w województwie śląskim. Znajduje się w niedalekiej odległości od Żywca (około 25km), w otoczeniu wielu miasteczek i wiosek o turystycznym charakterze. Turyści doceniają tutejsze szlaki piesze i rowerowe, bliskość wspaniałych kurortów narciarskich oraz mnóstwa atrakcji dla całej rodziny.
1. Zespół Pałacowy w Rajczy
Pałac w Rajczy to z pewnością najbardziej charakterystyczny budynek w całej miejscowości. Malownicza posiadłość powstała w XIX wieku na zlecenie członków rodu Siemońskich. Choć sam pałac nie jest obecnie udostępniany dla zwiedzających (w środku funkcjonuje Zakład Opiekuńczo Leczniczy), turyści mogą skorzystać z pięknych, rozległych ogrodów, które otaczają rezydencję. Na terenie parku znajduje się 6 pomników przyrody, zabytkowe budynki gospodarcze (m.in. stajnia, wozownia i oficyny) oraz liczne alejki i miejsca do odpoczynku dla zwiedzających.
2. Ski Park 24
Ski Park w Rajczy to miejsce, które pokochają wszyscy miłośnicy narciarstwa. Kurort usytuowany jest na zboczu beskidzkiego masywu i oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów. Znajdują się tu sztucznie dośnieżane trasy narciarskie, wypożyczalnie sprzętu sportowego (nie tylko sprzętu narciarskiego, ale również skuterów śnieżnych czy elektrycznych hulajnóg), tężnia solankowa oraz szkółki narciarskie i snowboardowe. Dodatkowo na terenie kurortu działa restauracja, która serwuje doskonałe burgery i zestawy obiadowe. Zimą organizowane są tu również kuligi oraz wyprawy narciarskie w inne części Beskidów.
3. Kościół św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza
Kościół św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza powstał pod koniec XIX wieku, na miejscu starszej, drewnianej świątyni z 1674 roku. Obecną eklektyczną budowlę zaprojektował synny, dziewiętnastowieczny architekt Karol Pietschka. We wnętrzach kościoła zobaczyć można m.in. przepiękny, dwukondygnacyjny ołtarz główny, liczne figury świętych, barokową chrzcielnicę pochodzącą jeszcze z czasów starej świątyni oraz malowidła i sakralne dzieła sztuki.
4. Żywiec – największe atrakcje miasta
Żywiec położony jest zaledwie około 25 kilometrów od Rajczy – to największe i najpopularniejsze wśród turystów miasto w tej części Polski. W miejscowości warto odwiedzić interaktywne Muzeum Browaru Żywiec, Muzeum Miejskie na Starym Rynku i wspaniały Zamek Habsburgów. Dużą atrakcją jest również Jezioro Żywieckie – ogromny zbiornik wodny, który słynie z posiadania doskonałych warunków do uprawiania różnych sportów wodnych.
5. Geo-Park „Glinka”
Geo-Park „Glinka” znajduje się 8 kilometrów od centralnej części Rajczy. Na dużym, ogrodzonym terenie umiejscowiono wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: ścianki wspinaczkowe, tyrolkę, duży plac zabaw dla najmłodszych oraz park linowy z trasami o różnym poziomie trudności. Znajduje się tu również strzeżone kąpielisko, które otwarte jest w sezonie letnim.
6. „Stara Chałupa” w Milówce
Podczas pobytu w Rajczy warto wybrać się do pobliskiej Milówki, gdzie znajduje się muzeum „Stara Chałupa”. Budynek pochodzi z roku 1739, a w środku obejrzeć można oryginalne, wiekowe wyposażenie górskich izb. Znajdują się tu m.in. przedmioty codziennego użytku, piec chlebowy, narzędzia rolnicze oraz „szlabanek” czyli tapczan, który pełnił funkcję łóżka i miejsca do dziennego odpoczynku. W „Starej Chałupie” odbywają się liczne warsztaty i pokazy, na których zobaczyć można tradycyjne sposoby wytwarzania tkanin, pozyskiwania pierza i pieczenia chleba.
7. Schrony bojowe w Węgierskiej Górce
W okolicach Węgierskiej Górki położonych jest kilka zabytkowych, dobrze zachowanych bunkrów, które wybudowane zostały w czasie II wojny światowej. Nie bez powodu ta niewielka miejscowość zdobyła miano „Westerplatte Południa” – to właśnie tutejsza ludność wykazała się niezwykłą odwagą podczas zaciekłej obrony górskich terenów przed wojskami III Rzeszy. Na zwiedzających czeka bunkier „Wędrowiec” (z niewielką ekspozycją muzealną) oraz bunkier „Wąwóz”, który można zwiedzać na własną rękę.
8. O koronkach z Koniakowa
Koniaków to niewielka, górska miejscowość, która położona jest około 18 kilometrów od Rajczy. Słynie z wytwarzanych tu koronek, które zdobią serwety, obrusy, odzież, a także… bieliznę. Koniakowskie koronki zobaczyć można w Centrum Koronki Koniakowskiej. Warto wybrać się również do Izby Pamięci Marii Gwarek – słynnej „koroczanki”, która zapoczątkowała tradycję wytwarzania wspaniałych, zdobionych materiałów.
9. Centrum Pasterskie w Koniakowie
W Koniakowie znajduje się jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja – Centrum Pasterskie, które pełni rolę muzeum produktów regionalnych. Centrum zajmuje się propagowaniem i rozpowszechnianiem tradycyjnych, góralskich wyrobów: doskonałych serów (oscypka, bryndzy), wełny owczej i mięs (jagnięciny i baraniny). W tym miejscu organizowane są również pokazy i warsztaty dotyczące wypasu owiec i używania tradycyjnych receptur regionalnych.
10. Narciarstwo w Zwardoniu
Miłośnicy narciarstwa z pewnością powinni wybrać się do miejscowości Zwardoń, który leży w odległości 20-minutowej jazdy samochodem. Zwardoń słynie przede wszystkim z dobrze utrzymanych i wyposażonych kurortów narciarskich. Na jego terenie znajduje się kompleks „Zwardoń Ski” z ponad czterema kilometrami malowniczych tras narciarskich, a także szkółką narciarską, wypożyczalnią sprzętu sportowego i niewielką karczmą. Nieco bardziej kameralne i mniej zatłoczone stoki narciarskie rozciągają się na zboczach góry Bór, gdzie funkcjonuje wyciąg narciarski.
11. Szlaki piesze
Rajcza to doskonała baza wypadowa do pieszego zwiedzania Beskidu Żywieckiego. W miejscowości rozpoczyna się niebieski szlak pieszy, który prowadzi na malowniczą Halę Boraczową w okolicach Milówki. Miłośnicy dłuższych wędrówek mogą wybrać się żółtym szlakiem to pobliskiej miejscowości Ujsoły, a następnie wyruszyć na Rysiankę – górę o wysokości 1322m n.p.m., na której znajduje się schronisko górskie.
12. Szlaki rowerowe
Okolice Rajczy są spokojne i wyjątkowo piękne – obfitują nie tylko w szlaki rowerowe, ale również utwardzone drogi, idealnie nadające się do uprawiania turystyki rowerowe. Najpopularniejszym szlakiem, który przebiega w pobliżu Rajczy, jest tzw. Mała Pętla Beskidzka, czyli krajobrazowa trasa o długości około 115 kilometrów. Rajcza to także świetna baza wypadowa na zwiedzanie innych miasteczek beskidzkich: Ustronia, Koniakowa, Kubalonki czy Jabłonki. Miłośnicy bardziej wymagających tras, mogą wybrać się na rowerową wyprawę na szczyt Rysianki lub na Halę Lipowską.
13. Noclegi w Rajczy
Rajcza posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę noclegową. Najbardziej budżetową opcją dla podróżujących jest skorzystanie z usług Szkolnego Schroniska Młodzieżowego lub z ofert pól kempingowych. W miejscowości znajduje się także wiele prywatnych pensjonatów oraz domków wypoczynkowych, które stanowią świetną alternatywę zakwaterowania dla rodzin z dziećmi i podróżujących wspólnie grup przyjaciół.
14. Tradycyjna kuchnia i najlepsze restauracje
Kuchnia Beskidu Żywieckiego obfituje w dania mączne, smaczne i sycące. Do regionalnych potraw należą dania na bazie jagnięciny i baraniny, typowe, góralskie sery, wyborne żeberka wieprzowe oraz rolady śląskie, podawane z kluskami i modrą kapustą. Warto spróbować lokalnych prażuchów (dania z ziemniaków, serwowanego z omastą i skwarkami), zupy miętowej i maślanej oraz świeżo poławianych ryb.
Wśród turystów doskonałymi opiniami cieszy się kuchnia Gościńca „Rajec”, gdzie podawane są regionalne przystawki (np. podpłomyki, wędzone sery z dodatkiem żurawiny i plastrów boczku), pstrągi z Żabniczanki oraz dania gruzińskie i arabskie.