Zwardoń Turystycznie – Atrakcje 2024

zwardoń
foto – Autorstwa Kamil Czaiński – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62315526

Zwardoń to nieduża miejscowość, która znajduje się przy granicy polsko-słowackiej. Położona jest w województwie śląskim, na terenie Beskidu Żywieckiego. Malownicza, górska wioska, stanowi częsty cel podróży miłośników narciarstwa – w samym Zwardoniu, a także w jego okolicach, funkcjonuje wiele kurortów i ośrodków narciarskich. W pobliżu wsi znajduje się także wiele ciekawych miasteczek oraz atrakcji dla całej rodziny.

1. Krótka historia Zwardonia

Choć Zwardoń powstał dopiero w XVII wieku, już wcześniej tereny te zamieszkane były przez osadników z Wołoszczyzny i górali, którzy utworzyli tu niewielką, handlową osadę. Zajmowali się oni przede wszystkim wypasem owiec – do dziś w okolicznych miejscowościach kultywuje się tradycje pasterskie, prawdopodobnie najlepiej zachowane w całym regionie. Już na początku XX wieku Zwardoń zaczął stanowić ważną destynację miłośników aktywnego wypoczynku i pieszej turystyki górskiej. Około 90 lat temu powstały tu pierwsze wyciągi i stacje narciarskie, a miejscowość do dziś uchodzi za jedną z najlepiej zagospodarowanych sportowo terenów w całym Beskidzie Żywieckim.

2. Kompleks narciarski “Zwardoń Ski”

Największym ośrodkiem narciarskim w Zwardoniu jest kompleks “Zwardoń Ski”, gdzie znajduje się 7 szlaków narciarskich, o łącznej długości niemal 4 kilometrów. W kompleksie funkcjonuje również szkółka dla początkujących narciarzy, którzy swoich sił próbować mogą na tzw. “oślej łące”. W kompleksie “Zwardoń Ski” znajduje się również wypożyczalnia sprzętu sportowego, a także niewielka karczma, serwująca zestawy obiadowe, ciepłe i zimne napoje oraz szybkie przekąski.

3. Wyciąg narciarski “Bór”

Na górze Bór w Zwardoniu położony jest także mniejszy wyciąg narciarski z jedną, trzystumetrową trasą do zjazdów. W przeciwieństwie do ośrodka “Zwardoń Ski”, wyciąg nie jest sztucznie dośnieżany – korzystać można z niego jedynie w czasie naturalnych opadów śniegu zimą. Wyciąg “Bór” jest jednak znacznie bardziej kameralny, a trasa zjazdowa jest oświetlona także długimi, zimowymi wieczorami.

4. Szlaki turystyczne ze Zwardonia

Przez Zwardoń przechodzi wiele pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą w najbardziej malownicze rejony tej części Beskidów. Szlakiem niebieskim można dotrzeć do słynnego Koniakowa oraz na Baranią Górę, zaś czerwony szlak pieszy prowadzi na Wielką Raczę i do niewielkiej, górskiej wioski Soli. Podążanie żółtym szlakiem ze Zwardonia doprowadzi nas na słowacką część Beskidów – m.in. do niewielkiej, pięknej osady Skalite, która położona jest zaledwie kilka kilometrów za granicą polsko-słowacką.

5. Park Wodny Olza

Park Wodny Olza położony jest w Istebnej, miejscowości oddalonej od Zwardonia o około 20 kilometrów. W aquaparku znajdują się zjeżdżalnie wodne, baseny jacuzzi, leżanki do hydromasażu, rwąca rzeka oraz gejzery wodne. Dużą atrakcją obiektu jest także specjalna strewa Medical SPA, w której oferowane są zabiegi kosmetyczne oraz masaże twarzy i ciała. W Parku Wodnym Olza funkcjonuje niewielka restauracja, a w pobliżu umiejscowiono wyciąg narciarski, dostępny dla wszystkich gości kompleksu.

6. Atrakcje Koniakowa

Podczas wypoczynku w Zwardoniu, z pewnością warto wybrać się do pobliskiej miejscowości Koniaków, która słynie z… koronek! To właśnie tutaj od dziesięcioleci produkowane są serwety, odzież, firany, obrusy, a nawet bielizna, z tradycyjnym, koronkowym wzornictwem. W Koniakowie odwiedzić można m.in. Muzeum Koronki Koniakowskiej, Izbę Pamięci Marii Gwarek, Centrum Pasterskie (tzw. Muzeum Produktu Regionalnego) oraz Chatę na Szańcach, gdzie prezentowane są dzieła sztuki ludowej.

7. Trójstyk Granic w Jaworzynce

W Jaworzynce (około 14 kilometrów od Zwardonia) znajduje się unikalna atrakcja – prawdopodobnie najsłynniejszy w kraju trójstyk granic (tzw. Trzycatek), gdzie spotykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. W tym miejscu rozciąga się piękny, zadbany park, którego centralną częścią stanowi masywny obelisk, symbolizujący umowną granicę między tymi trzema państwami. Dookoła położonych jest wiele ławeczek, wiat i miejsc do odpoczynku, a także kilka edukacyjnych tablic z informacjami na temat Jaworzynki.

8. Wielka Racza

Wielka Racza to beskidzki szczyt o wysokości 1236m n.p.m., na który prowadzi czerwony szlak turystyczny ze Zwardonia. Czas przejścia szlaku w jedną stronę to około 4,5 godziny. Na Wielkiej Raczy nie brakuje atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Słowackie stoki góry posiadają doskonałą infrastrukturę sportową z trasami i wyciągami narciarskimi, a część zboczy objęte są ochroną malowniczego rezerwatu przyrodniczego. Na samym szczycie góry znajduje się schronisko PTTK, które oferuje miejsca noclegowe oraz możliwość skorzystania ze schroniskowego bufetu. W pobliżu schroniska umiejscowiony jest punk widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama Beskidu Żywieckiego.

9. Atrakcje Kubalonki

Kubalonka to szczyt górski o wysokości 830m n.p.m., gdzie znajduje się ośrodek narciarski z trzema długimi trasami zjazdowymi. Dużą atrakcją turystyczną jest także piękny, drewniany Kościół pw. św. Krzyża na terenie Przełęczy Kubalonka. Obiekt powstał już w 1779 roku i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Kubalonka, a także przełęcz znajdująca się bezpośrednio pod nią, to jednak przede wszystkim wyjątkowo piękne szlaki piesze, przy których można podziwiać górskie pejzaże i rzadkie gatunki roślin górskich.

10. Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

Jerzy Kukuczka to bez wątpienia jeden z najsławniejszych polskich himalaistów. Ten pochodzący z Istebnej miłośnik gór zapisał się na kartach historii jako druga osoba na świecie, która zdobyła wszystkie 14 szczytów na świecie o wysokości powyżej 8 tysięcy metrów. Do dziś w Istebnej znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, gdzie podziwiać można pamiątki z podróży, odznaczenia i nagrody, a także liczne fotografie wykonane przez słynnego himalaistę i taternika.

11. Chata Kawuloka w Istebnej

Ciekawą atrakcją Istebnej jest także Chata Kawuloka, czyli muzeum, umiejscowione w starej, zabytkowej chałupie z drewnianych bali. W pomieszczeniach znajdują się oryginalne elementy dawnego, wiekowego wyposażenia, jednak główną atrakcją tego miejsca jest możliwość wysłuchania opowieści, baśni i legend, które opowiadane są przez animatorów i przewodników. Dodatkowo w Chacie Kawuloka organizowane są liczne warsztaty, wernisaże i pokazy.

12. Żywiecki Park Krajobrazowy

Spędzając w Zwardoniu nieco więcej czasu, warto wybrać się na wycieczkę do Żywieckiego Parku Krajobrazowego, który położony jest niecałe 30 kilometrów od miejscowości. Żywiecki Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię niemal 36 tysięcy hektarów, a na jego terenie utworzonych zostało 10 rezerwatów przyrodniczych. Przez najbardziej malownicze części parku rozciąga się fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Do największych atrakcji tego obszaru zaliczyć można wspaniały, najwyższy w Beskidach Wodospad w Sopotni Wielkiej, Jaskinię w Sopotni Wielkiej oraz rezerwaty Pilsko, Lipowska i Romanka.

13. Noclegi w Zwardoniu

W Zwardoniu funkcjonuje świetnie rozwinięte zaplecze noclegowe. Znajdują się tu zarówno prywatne, kameralne pensjonaty, jak i ośrodki wczasowe, kompleksy domków wypoczynkowych i pola namiotowe. Miłośnicy wspaniałej architektury mogą zdecydować się na nocleg w Chacie Jankowej lub w przepięknym Domku Szwajcaria.

14. Kuchnia beskidzka i najlepsze restauracje

Kuchnia beskidzka charakteryzuje się prostotą, wykorzystywaniem tradycyjnych produktów oraz daniami sycącymi i nieco tłustymi. Wśród regionalnych potraw warto wyróżnić oryginalną zupę miętową z dodatkiem śmietany, duszone żeberka, pieczone pstrągi oraz dania na bazie jagnięciny i baraniny.

Wśród turystów doskonałymi opiniami cieszy się Karczma “Swojskie Klimaty”, w której spróbować można pysznych, domowych pierogów, pstrągów z pieca oraz wybornych mięs – rolad wołowych, golonek, żeberek i placków z mięsnym sosem zbójnickim. W lokalu serwowane są również regionalne piwa, nalewki i lokalne wódki, które podkreślają smak potraw.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić