10 Ciekawostek o Jeziorze Pławniowice

jezioro pawłowice
foto – Autorstwa Konrad KurzaczPimke – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2649742

Śląsk to ciekawe miejsce na mapie Polski. Dla wielu osób kojarzy się głównie z kopalniami i przemysłem ciężkim. Do niedawna był to obraz jak najbardziej prawdziwy, jednak w ostatnim czasie Śląsk zaczął się zmieniać.
Na terenach śląskiego zagłębia przemysłowego już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęły pojawiać się nowe inwestycje zmierzające do zmiany otaczającego go świata. Ukształtowanie terenu oraz spore odległości od zbiorników wodnych z terenami rekreacyjnymi sprawiły, że gospodarze śląskich obszarów zaczęli szukać zmieniających to rozwiązań. Jednym z ciekawszych pomysłów było utworzenie zbiornika wodnego nazwanego Jezioro Pławniowice.

1. Jezioro Pławniowice to przykład zagospodarowania terenu po dawnym wyrobisku w wyłączonej z eksploatacji kopalni piasków podsadzkowych. Jezioro powstało w roku 1970.

2. Położonej jest przy autostradzie A4, około 20 km od Gliwic i 8 km od miejscowości Toszek.

3. Zbiornik wodny znajduje się w miejscu dawnego wyrobiska i jest zasilany wodami niewielkiej rzeki, Potok Toszecki. Ta niewielka licząca niespełna 18 kilometrów długości rzeczka, jest głównym dostarczycielem wody do Jeziora Pławniowice.

4. Pławniowice, od których wzięła się nazwa jeziora, jest wsią liczącą niecały 1000 mieszkańców. Oprócz zbiornika noszącego taką samą nazwę jak wieś, znajdują się w jej obrębie ruiny zamku z XIV wieku oraz zespół pałacowo-ogrodowy.

5. Jezioro Pławniowice zajmuję powierzchnię około 250 hektarów. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 18 metrów. Zbiornik ma około 3,3 kilometra długości i około 800 metrów szerokości.

6. Zbiornik wodny we wsi Pławniowice, jest przeznaczony głównie do celów przemysłowych, przeciwpowodziowych i rekreacyjnych. W celach rekreacyjnych można z niego korzystać w całości.

7. Zbiornik może pomieścić 29 milionów metrów sześciennych wody.

8. Dużą infrastrukturą turystyczną może pochwalić się miejscowość Niewiesze. W miejscowości tej znajduje się długa na ponad kilometr plaża ze strzeżonym kąpieliskiem.

9. Zbiornik wodny jest miejsce uprawiania sportów wodnych. Wokół jeziora zlokalizowane są ośrodki żeglarskie. W niektórych z nich można wypożyczyć żaglówki oraz inny sprzęt wodny taki jak rowery wodne, kajaki itp. Ośrodki te w sezonie letnim są oblegane przez spragnionych żeglarstwa osoby. Wszyscy chętni mogą także skorzystać ze szkółki windsurfingowej i nauczyć się tego sportu łączącego klasyczną deskę surfingową z żaglem.

10. Wokół Jeziora Pławniowice zbudowano kilka ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych, a wokół całego zbiornika zbudowana jest ścieżka rowerowa. Spragnieni spacerów, mogą rozwijać swoją pasję, okrążając zbiornik po specjalnie do tego przystosowanych ścieżkach.

11. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest Zespół Pałacowo-Parkowy znany jako Pałac Ballestremów. Budowla w obecnym kształcie, została wzniesiona w latach 1882-1885 na zlecenie rodziny Ballestrem. Rodzina ta swoim rodowodem wywodzi się z Włoch. Na terenie Śląska przedstawiciele rodu zajmowali się działalnością przemysłową i w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju śląskiego górnictwa.

12. Jezioro Pławniowice jest bardzo atrakcyjnym zbiornikiem wodnym dla wędkarzy. Jego wody bogate są w karpie i sandacze jak również płocie, leszcze, okonie.

4.2/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić