Gliwice to jedno z największych miast Górnego Śląska. To nie tylko przemysłowa metropolia, ale również wyjątkowo ciekawe, zabytkowe miasto, które zapewnia mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.
Co warto robić będąc w Gliwicach? Oto kilka propozycji.
1. Gliwicka Palmiarnia
Gliwicka Palmiarnia jest jedną z największych atrakcji miasta. Duży obiekt o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych znajduje się w pięknym Parku Chopina przy rzece Kłodnicy. Podzielony jest na pięć dużych pawilonów, w których znajdują się rośliny użytkowe z całego świata, rośliny tropikalne, sukulenty, liczące ponad 120 lat palmy z gatunku feniks kanaryjski oraz akwaria. Pawilon akwariów pozwala na podziwianie fauny i flory rzek polskich i azjatyckich, dorzecza Amazonki i afrykańskiego Jeziora Tanganika. W Palmiarni znajdują się również specjalnie wyznaczone miejsca, w których można dotknąć roślin, liczne terraria, oczka wodne i ławki do odpoczynku.
2. Rynek w Gliwicach
a gliwickim rynku wznosi się ponad czterdziestometrowy Ratusz, powstały w XV wieku. W środku znajdują się biura i oddziały placówek użyteczności publicznej, jednak w podziemnej kawiarni podziwiać można pozostałości po trzynastowiecznych murach – pierwotnej budowli ratusza. Cały rynek otoczony jest wieloma zabytkowymi kamienicami i deptakami.
3. Zamek Piastowski
Powstały w XIV wieku, a następnie kilkukrotnie rozbudowany. Obecnie reprezentuje dwa style architektoniczne: gotycki i renesansowy. W środku mieści się oddział gliwickiego Muzeum , gdzie znajdują się bogate zbiory o znaczeniu historycznym i archeologicznym. Ekspozycja historyczna zawiera głównie militaria, pamiątki z Powstań Śląskich, fotografie i dokumenty. W dziale archeologicznym znajdują się ozdoby i naczynia z czasów kultury łużyckiej oraz wiele przedmiotów z epoki kamiennej.
4. Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
Neogotycka budowla wybudowana w latach 1896 – 1900. W środku podziwiać można wiele rzeźb, drewnianą Drogę Krzyżową, marmurowe chrzcielnice oraz złocone tabernakulum. Znajdują się tu także zabytkowe organy z XIX wieku, liczne witraże i malowidła. W dzwonnicy umiejscowione są trzy duże dzwony, z których największy – Dzwon Świętej Marii – waży prawie 3,5 tony!
5. Średniowieczne mury obronne
Czternastowieczny kompleks zbrojeniowy, który niegdyś miał ochraniać Stare Miasto. W czasach swojej świetności mury osiągały wysokość 9 metrów i ciągnęły się na długość 1125 metrów. Znajdowało się tu aż 29 baszt obronnych, a miasta dodatkowo broniła fosa. Do dziś zachowało się zaledwie 200 metrów z dawnej konstrukcji, jednak wciąż są to jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych murów w regionie.
6. Kościół Wszystkich Świętych
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Gliwicach. Budowa tej gotyckiej świątyni zakończona została w XVI wieku. Nad obiektem góruje wieżą o wysokości 63 metrów, na szczycie której znajduje się taras widokowy udostępniany dla turystów w wybranych godzinach od maja do końca października.
7. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Zabytkowa, drewniana świątynia wybudowana pod koniec XV wieku. Znajduje się ona na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. W środku barokowego kościoła podziwiać można piękny, osiemnastowieczny ołtarz, liczne obrazy, rzeźby i polichromie.
8. Gliwice – miasto muzeów
W Gliwicach znajduje się wiele muzeów i placówek naukowo – edukacyjnych. Poza głównym oddziałem Muzeum Gliwickiego, warto odwiedzić Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej. Ekspozycje zawierają kilkadziesiąt tysięcy eksponatów, głównie minerałów, skamieniałości i skał z różnych stref geologicznych oraz wystawę kopalin użytkowych z całego świata.
Ciekawym obiektem jest Muzeum Odlewnictwa Artystycznego, które umiejscowione jest w starej maszynowni niegdysiejszej Kopalni Gliwice. Znajduje się tu ekspozycja odlewów z żeliwa i brązy, a na miejscu możemy poznać również historię śląskiego przemysłu i hutnictwa.
9. Willa Caro
W mieście warto zwiedzić również Willę Caro czyli zabytkową rezydencję z końca XIX wieku, w której podziwiać można piękne, oryginalne wnętrza.
10. Radiostacja
Ważnym obiektem jest też Radiostacja wybudowana w 1935 roku, która mierzy aż 111 metrów, co czyni ją największą w Europie konstrukcją zbudowaną w całości z drewna.
11. Kuchnia śląska w Gliwicach
Gliwice, jako jedno z czołowych miast Górnego Śląska, posiada doskonale rozwiniętą bazę gastronomiczną. Z pewnością będąc na Śląsku nie sposób choć raz nie zjeść rolady z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą. Kuchnia śląska to również placki po hajducku (ziemniaczane placki nadziewane mięsem) oraz karminadle (kotlety z mięsa mielonego, tradycyjne podawane z ziemniakami i burakami). Wśród zup regionalnych największą popularnością cieszy się żur śląski oraz kwaśnica. W kuchni śląskiej zakochają się wszyscy mięsożercy – wśród wielu dań znajdziemy mięsne rolady, polędwiczki wieprzowe oraz regionalne potrawy z kaczki i gęsi. Na deser warto skosztować kołocza śląskiego czyli słodkiego ciasta z nadzieniem jabłkowym, makowym lub serowym.
12. Wydarzenia Kulturalne w Gliwicach
W miesiącach letnich w Gliwicach odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, m.in. słynny Jazz w Ruinach, który łączy różne rodzaje sztuki. Organizowany jest również Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej oraz Gliwicki Offowy Festiwal Filmowy GOFFR. Odwiedzając miasto latem powinniśmy udać się na Kąpielisko Leśne – piękne, duże kąpielisko w samym centrum miasta, gdzie korzystać można z wielu atrakcji i obiektów rozrywkowych.
Historia w pigułce
Historia Gliwic sięga średniowiecza, podczas którego w tym miejscu znajdował się ważny gród obronny. W XIII wieku miasto to zyskało lokację i prawa miejsce. Niestety, dzieje nie były zbyt łaskawe dla miasta. Przez wieki dochodziło tu do wielu pożarów (m.in. w 1601 oraz w 1707 roku, kiedy to pożary strawiły dużą część miejscowości), a nawet oblężeń i działań zbrojnych. Dopiero XIX i XX wiek przyniosły Gliwicom duży rozwój przemysłowy. To właśnie w tym mieście uruchomiono pierwszy w Europie wielki piec opalany koksem oraz zaczęto wykorzystywać powszechnie pierwsze tramwaje elektryczne napędzane na cztery osie.