Gliwice to jedno z największych miast Górnego Śląska. To nie tylko przemysłowa metropolia, ale również wyjątkowo ciekawe, zabytkowe miasto, które zapewnia mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.
Co warto robić będąc w Gliwicach? Oto kilka propozycji.
Kolejkowo Gliwice
Kolejkowo to cudowny świat w miniaturze. Wystawa zabierze Cię w podróż po miniaturowym Śląsku, ukształtowanym przez burzliwe dzieje i wieloletnie tradycje górnicze.
Na wystawie zbudowano miniatury autentycznych budowli ze Śląska, np. Dworzec Kolejowy w Gliwicach wraz z peronami, Ratusz w Gliwicach, Nikiszowiec i Kościół Św. Anny w Katowicach. Dodatkowo znajdziecie tam wariacje na temat dzikiego zachodu, czyli miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek, a nawet pada prawdziwy deszcz! Dzień w atrakcji Kolejkowo trwa 9 minut, a noc 4 minuty. Po zmroku wystawa zyskuje nowe oblicze, zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach. Kolejkowiczanie – miniaturowi mieszkańcy wiodą tam swoje (nie)zwykłe życie.
W czasie zwiedzania możecie zagrać w grę na spostrzegawczość ze specjalną ulotką i odnaleźć ukryte na makiecie elementy. Dzięki temu cudowny świat w miniaturze całkowicie was wciągnie.
Na parterze wystawy znajduje się kawiarnia, darmowa sala zabaw dla dzieci i sklep z pamiątkami. Od 15 osób możecie skorzystać ze zwiedzania grupowego, które zarezerwujecie na stronie kolejkowo.pl.
1. Gliwicka Palmiarnia
Gliwicka Palmiarnia jest jedną z największych atrakcji miasta. Duży obiekt o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych znajduje się w pięknym Parku Chopina przy rzece Kłodnicy. Podzielony jest na pięć dużych pawilonów, w których znajdują się rośliny użytkowe z całego świata, rośliny tropikalne, sukulenty, liczące ponad 120 lat palmy z gatunku feniks kanaryjski oraz akwaria. Pawilon akwariów pozwala na podziwianie fauny i flory rzek polskich i azjatyckich, dorzecza Amazonki i afrykańskiego Jeziora Tanganika. W Palmiarni znajdują się również specjalnie wyznaczone miejsca, w których można dotknąć roślin, liczne terraria, oczka wodne i ławki do odpoczynku.
2. Rynek w Gliwicach
Na gliwickim rynku wznosi się ponad czterdziestometrowy Ratusz, powstały w XV wieku. W środku znajdują się biura i oddziały placówek użyteczności publicznej, jednak w podziemnej kawiarni podziwiać można pozostałości po trzynastowiecznych murach – pierwotnej budowli ratusza. Cały rynek otoczony jest wieloma zabytkowymi kamienicami i deptakami.
Na Rynku znajduje się chętnie fotografowana Fontanna z Neptunem. Wybudowana w 1794 r. przez mieszkańców nazywana jest „Jerzy z widłami”. Pomnik został postawiony krótko po zakończeniu budowy Kanału Kłodnickiego, który połączył Gliwice z morzem ( za pośrednictwem Odry).
3. Zamek Piastowski
Powstały w XIV wieku, a następnie kilkukrotnie rozbudowany. Obecnie reprezentuje dwa style architektoniczne: gotycki i renesansowy. W środku mieści się oddział gliwickiego Muzeum , gdzie znajdują się bogate zbiory o znaczeniu historycznym i archeologicznym. Ekspozycja historyczna zawiera głównie militaria, pamiątki z Powstań Śląskich, fotografie i dokumenty. W dziale archeologicznym znajdują się ozdoby i naczynia z czasów kultury łużyckiej oraz wiele przedmiotów z epoki kamiennej.
4. Gliwice – miasto muzeów
W Gliwicach znajduje się wiele muzeów i placówek naukowo – edukacyjnych. Poza głównym oddziałem Muzeum Gliwickiego, warto odwiedzić Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej. Ekspozycje zawierają kilkadziesiąt tysięcy eksponatów, głównie minerałów, skamieniałości i skał z różnych stref geologicznych oraz wystawę kopalin użytkowych z całego świata.
Ciekawym obiektem jest Muzeum Odlewnictwa Artystycznego, które umiejscowione jest w starej maszynowni niegdysiejszej Kopalni Gliwice. Znajduje się tu ekspozycja odlewów z żeliwa i brązy, a na miejscu możemy poznać również historię śląskiego przemysłu i hutnictwa.
5. Park Kultury i Wypoczynku
Historia gliwickiego Parku Kultury i Wypoczynku sięga jeszcze XVII wieku, choć zalesione tereny wykorzystywane były już w średniowieczu. Park zajmuje powierzchnię ponad 197 hektarów i jest ważnym punktem ornitologicznym na mapie całego Górnego Śląska. Znajduje się tu ponad 300 budek dla ptaków! Zielone tereny zamieszkują również zające, sarny, wiewiórki i dziki.
Ważnym punktem rekreacyjnym na mapie gliwickiego Parku Kultury i Wypoczynku jest solankowa tężnia, która została otwarta w 2020 roku, z której odwiedzający mogą korzystać od wiosny do jesieni. Na terenie parku umieszczono również tor kolarski, dwa place zabaw dla dzieci oraz ścieżkę edukacyjną.
6. Willa Caro
W mieście warto zwiedzić również Willę Caro czyli zabytkową rezydencję z końca XIX wieku, w której podziwiać można piękne, oryginalne wnętrza.
7. Kąpielisko Leśne
Kąpielisko Leśne to duży, zewnętrzny kompleks basenów, który czynny jest przez całe lato. Znajdują się tu trzy niecki basenowe, płytki brodzik dla najmłodszych dzieci, zjeżdżalnia wodna oraz dmuchane tory przeszkód. Kąpielisko jest w pełni bezpieczne (strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników) oraz doskonale zagospodarowane: na terenie kompleksu umieszczono m.in. toalety i przebieralnie, działa tu kilka lokali gastronomicznych, a także miejsca do plażowania i odpoczynku. W sezonie zimowym na obszarze Kąpieliska Leśnego umieszczane są Ogrody Malowane Światłem – przepiękna, multimedialna instalacja, która przypomina magiczny, bajkowy świat.
8. Radiostacja
Ważnym obiektem jest też Radiostacja wybudowana w 1935 roku, która mierzy aż 111 metrów, co czyni ją największą w Europie konstrukcją zbudowaną w całości z drewna.
9. Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
Neogotycka budowla wybudowana w latach 1896 – 1900. W środku podziwiać można wiele rzeźb, drewnianą Drogę Krzyżową, marmurowe chrzcielnice oraz złocone tabernakulum. Znajdują się tu także zabytkowe organy z XIX wieku, liczne witraże i malowidła. W dzwonnicy umiejscowione są trzy duże dzwony, z których największy – Dzwon Świętej Marii – waży prawie 3,5 tony!
10. Średniowieczne mury obronne
Czternastowieczny kompleks zbrojeniowy, który niegdyś miał ochraniać Stare Miasto. W czasach swojej świetności mury osiągały wysokość 9 metrów i ciągnęły się na długość 1125 metrów. Znajdowało się tu aż 29 baszt obronnych, a miasta dodatkowo broniła fosa. Do dziś zachowało się zaledwie 200 metrów z dawnej konstrukcji, jednak wciąż są to jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych murów w regionie.
11. Kościół Wszystkich Świętych
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Gliwicach. Budowa tej gotyckiej świątyni zakończona została w XVI wieku. Nad obiektem góruje wieżą o wysokości 63 metrów, na szczycie której znajduje się taras widokowy udostępniany dla turystów w wybranych godzinach od maja do końca października.
12. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Zabytkowa, drewniana świątynia wybudowana pod koniec XV wieku. Znajduje się ona na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. W środku barokowego kościoła podziwiać można piękny, osiemnastowieczny ołtarz, liczne obrazy, rzeźby i polichromie.
13. Rezerwat przyrody „Las Dąbrowa”
Rezerwat przyrody „Las Dąbrowa” utworzony został w 2008 roku na terenie Gliwic oraz okolicznych wsi. Duży, leśny teren zajmuje obszar około 76 hektarów, a jego powstanie miało na celu ochronę tutejszej flory: jesionów, wiązów i olch. Przez teren rezerwatu prowadzi turystyczna ścieżka dydaktyczna, przy której ustawiono tablice informacyjne: turyści mogą dzięki nim zapoznać się z wieloma rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt, które występują na chronionym obszarze.
14. Zabytkowa Kopalnia Srebra – Tarnowskie Góry
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to jedyna w Polsce dawna kopalnia srebra, której podziemne trasy są udostępnione dla turystów. Miejsce to zostało w 2017 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest również jednym z najważniejszych punktów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Turyści mogą przejść podziemny szlak o długości ponad 1700 metrów, zwiedzić ekspozycję muzealną poświęconą górnictwu, a także spędzić nieco czasu w przyległym do kopalni Skansenie Maszyn Parowych.
15. Sztolnia Królowa Luiza – Zabrze
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to ogromny kompleks muzealno-rekreacyjny, którego największą atrakcją jest możliwość zwiedzania części nieczynnych, podziemnych komór i korytarzy. Poza podziemną trasą turystyczną znajduje się tu specjalna strefa rekreacyjna oraz unikalny Park 12C, gdzie najmłodsi (i nie tylko!) mogą poznać prawa fizyki, które rządzą żywiołami. W naziemnych częściach muzealnych otwarto kilka ekspozycji, które obejmują zabytki związane z górnictwem, techniką i technologią wydobywczą oraz pojazdami parowymi.
16. Kopalnia Guido – Zabrze
Jedną z największych atrakcji Zabrza jest przejście podziemną trasą Kopalni Guido – dziewiętnastowiecznej, nieczynnej już kopalni węgla kamiennego. Zwiedzający mogą obejrzeć podziemny skansen, w którym umieszczono wiele zabytkowych sprzętów górniczych. 320 metrów pod ziemią znajduje się rekreacyjny kompleks, w którego skład wchodzi bar, a także kilka las, gdzie odbywają się spotkania biznesowe, koncerty, imprezy taneczne i wydarzenia kulturowe.
17. Kuchnia śląska w Gliwicach
Gliwice, jako jedno z czołowych miast Górnego Śląska, posiada doskonale rozwiniętą bazę gastronomiczną. Z pewnością będąc na Śląsku nie sposób choć raz nie zjeść rolady z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą. Kuchnia śląska to również placki po hajducku (ziemniaczane placki nadziewane mięsem) oraz karminadle (kotlety z mięsa mielonego, tradycyjne podawane z ziemniakami i burakami). Wśród zup regionalnych największą popularnością cieszy się żur śląski oraz kwaśnica. W kuchni śląskiej zakochają się wszyscy mięsożercy – wśród wielu dań znajdziemy mięsne rolady, polędwiczki wieprzowe oraz regionalne potrawy z kaczki i gęsi. Na deser warto skosztować kołocza śląskiego czyli słodkiego ciasta z nadzieniem jabłkowym, makowym lub serowym.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Gliwicach
18. MOMO
MOMO Restaurant & Wine Niezwykłym miejscem na kulinarnej mapie Gliwic jest Restauracja MOMO, która położona jest w samym centrum miasta, w zabytkowym Ratuszu Miejskim. Serwowana są tu dania inspirowane kuchniami z całego świata, do których dodawane są regionalne dodatki. Nowoczesne, estetyczne podanie potraw, niebanalne połączenia smakowe i piękny, industrialny wystrój restauracji sprawiają, że MOMO Restaurant & Wine to jeden z najchętniej odwiedzanych lokali w całych Gliwicach. Warto spróbować tutaj włoskich antipasti, idealnie dopasowanych do serwowanych w restauracji win (m.in. serów, szynek i śródziemnomorskich warzyw), a także dań głównych – tradycyjnej rolady śląskiej z kluskami i czerwoną kapustą, pieczonej gęsi i halibuta podawanego na czarnej soczewicy.
19. Olio Pizza Napoletana
W poszukiwaniu najlepszych, włoskich przysmaków, warto wybrać się do gliwickiej restauracji Olio, która specjalizuje się w serwowaniu wyśmienitej pizzy neapolitańskiej. Tutejszy placek wytwarzany jest z oryginalnej, włoskiej mąki, a następnie pieczony w piecu, który został specjalnie w tym celu sprowadzony z Neapolu. Za niezwykły smak odpowiadają także składniki doskonałej jakości, a także włoskie sery i wędliny, które dodawane są do potraw.
20. Wydarzenia Kulturalne w Gliwicach
W miesiącach letnich w Gliwicach odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, m.in. słynny Jazz w Ruinach, który łączy różne rodzaje sztuki. Organizowany jest również Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej oraz Gliwicki Offowy Festiwal Filmowy GOFFR. Odwiedzając miasto latem powinniśmy udać się na Kąpielisko Leśne – piękne, duże kąpielisko w samym centrum miasta, gdzie korzystać można z wielu atrakcji i obiektów rozrywkowych.
Historia w pigułce
Historia Gliwic sięga średniowiecza, podczas którego w tym miejscu znajdował się ważny gród obronny. W XIII wieku miasto to zyskało lokację i prawa miejsce. Niestety, dzieje nie były zbyt łaskawe dla miasta. Przez wieki dochodziło tu do wielu pożarów (m.in. w 1601 oraz w 1707 roku, kiedy to pożary strawiły dużą część miejscowości), a nawet oblężeń i działań zbrojnych. Dopiero XIX i XX wiek przyniosły Gliwicom duży rozwój przemysłowy. To właśnie w tym mieście uruchomiono pierwszy w Europie wielki piec opalany koksem oraz zaczęto wykorzystywać powszechnie pierwsze tramwaje elektryczne napędzane na cztery osie.