Atrakcje Międzyrzecz – Co Warto Tutaj Zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Sławomir Milejski / Wikipedia

Międzyrzecz to piękne, zabytkowe miasto, które leży w województwie lubuskim pomiędzy dwoma rzekami: Obrą i Paklicą. Położony jest on na południe od Gorzowa Wielkopolskiego. Oddalony jest od niego o 50 km.

Początki miasta sięgają aż IX wieku, co czyni je jednym z najstarszych na terenie całego kraju. Szczególny rozwój miejscowości nastąpił za panowania Bolesława Chrobrego, który wzmocnił gród oraz wybudował pierwszy klasztor. Niestety, późniejsze wieki średniowieczne i historia nowożytna przyniosły wiele tragedii, które spowolniły rozwój miasta. Dopiero po II wojnie światowej nastąpił kolejny okres świetności miasta, które do dziś rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Najważniejsze zabytki Międzyrzecza

Najważniejszym zabytkiem miasta jest międzyrzecki Zamek wybudowany około 1350 roku. Świetne położenie grodu obronnego sprawiło, że w ciągu wieków zamek niejednokrotnie był atakowany. Obecnie na terenie Zamku znajduje się muzeum, które posiada bogate zbiory historyczne (m.in. duży zbiór herbów trumiennych, eksponaty numizmatyczne oraz zabytkowa ceramika i wyposażenie militarne), etnograficzne (instrumenty muzyczne i stroje regionalne) oraz archeologiczne.

Innym ważnym zabytkiem jest osiemnastowieczny Ratusz, który wznosi się nad rynkiem w Międzyrzeczu, a z jego wieży codziennie w południe odgrywany jest miejski hejnał.

Na rynku znajdują się również zabytkowe, malownicze kamienice oraz fontanna.

Spacerując ulicami miasta możemy zobaczyć pozostałości po ogromnych fortyfikacjach podziemnych z czasów II wojny światowej, które stanowią jedno z największych umocnień zbrojeniowych świata.

Na terenie miasteczka znajduje się kilka kościołów m.in. Kościół Jana Chrzciciela z XV wieku oraz klasycystyczny Kościół parafialny pw. Świętego Wojciecha. Odwiedzić możemy również greckokatolicką cerkiew oraz nieczynną obecnie Synagogę.


⇒ Planujesz zwiedzać ten region Polski ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie Lubuskim 📍


Pozostałe atrakcje miasta Międzyrzecz

Na obszarze Międzyrzecza znajdują się parki miejskie oraz wiele terenów zielonych. Przez miasto przebiega kilka różnych szlaków pieszych i rowerowych, w tym również turystyczna Droga Cystersów.

W miesiącach letnich wielu turystów odwiedza pobliskie Jezioro Głębokie, które jest świetnie przystosowane do uprawiania sportów wodnych. Na obu rzekach okalających miasto odbywają się liczne spływy kajakowe o różnym stopniu trudności.

Ważnym wydarzeniem odbywającym się w Międzyrzeczu jest Festiwal Piosenki Harcerskiej “Siorba”, który odbywa się corocznie we wrześniu oraz festiwal muzyki filmowej “Przedsionek Raju”, w którym udział biorą najwięksi artyści z całej Polski.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (39 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić