Atrakcje Międzyrzecz – Co Warto Tutaj Zobaczyć w 2022 ?

fotografia by Sławomir Milejski / Wikipedia

Międzyrzecz to piękne, zabytkowe miasto, które leży w województwie lubuskim pomiędzy dwoma rzekami: Obrą i Paklicą. Położony jest on na południe od Gorzowa Wielkopolskiego. Oddalony jest od niego o 50 km.

Początki miasta sięgają aż IX wieku, co czyni je jednym z najstarszych na terenie całego kraju. Szczególny rozwój miejscowości nastąpił za panowania Bolesława Chrobrego, który wzmocnił gród oraz wybudował pierwszy klasztor. Niestety, późniejsze wieki średniowieczne i historia nowożytna przyniosły wiele tragedii, które spowolniły rozwój miasta. Dopiero po II wojnie światowej nastąpił kolejny okres świetności miasta, które do dziś rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Najważniejsze zabytki Międzyrzecza

Najważniejszym zabytkiem miasta jest międzyrzecki Zamek wybudowany około 1350 roku. Świetne położenie grodu obronnego sprawiło, że w ciągu wieków zamek niejednokrotnie był atakowany. Obecnie na terenie Zamku znajduje się muzeum, które posiada bogate zbiory historyczne (m.in. duży zbiór herbów trumiennych, eksponaty numizmatyczne oraz zabytkowa ceramika i wyposażenie militarne), etnograficzne (instrumenty muzyczne i stroje regionalne) oraz archeologiczne.

Innym ważnym zabytkiem jest osiemnastowieczny Ratusz, który wznosi się nad rynkiem w Międzyrzeczu, a z jego wieży codziennie w południe odgrywany jest miejski hejnał.

Na rynku znajdują się również zabytkowe, malownicze kamienice oraz fontanna.

Spacerując ulicami miasta możemy zobaczyć pozostałości po ogromnych fortyfikacjach podziemnych z czasów II wojny światowej, które stanowią jedno z największych umocnień zbrojeniowych świata.

Na terenie miasteczka znajduje się kilka kościołów m.in. Kościół Jana Chrzciciela z XV wieku oraz klasycystyczny Kościół parafialny pw. Świętego Wojciecha. Odwiedzić możemy również greckokatolicką cerkiew oraz nieczynną obecnie Synagogę.

Pozostałe atrakcje miasta Międzyrzecz

Na obszarze Międzyrzecza znajdują się parki miejskie oraz wiele terenów zielonych. Przez miasto przebiega kilka różnych szlaków pieszych i rowerowych, w tym również turystyczna Droga Cystersów.

W miesiącach letnich wielu turystów odwiedza pobliskie Jezioro Głębokie, które jest świetnie przystosowane do uprawiania sportów wodnych. Na obu rzekach okalających miasto odbywają się liczne spływy kajakowe o różnym stopniu trudności.

Ważnym wydarzeniem odbywającym się w Międzyrzeczu jest Festiwal Piosenki Harcerskiej “Siorba”, który odbywa się corocznie we wrześniu oraz festiwal muzyki filmowej “Przedsionek Raju”, w którym udział biorą najwięksi artyści z całej Polski.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić