19 Najlepszych Atrakcji w Lubuskim 🗺️

fotografia – By Bar10der81 / Wikipedia

Województwo zachodniopomorskie – znajduje się w zachodniej Polsce. Graniczy z województwami zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim oraz Niemcami. Zajmuje powierzchnię 22 892 km2 i jest zamieszkiwane przez ok. 1,010 mln ludzi. Siedzibą władz rządowych i samorządowych województwa jest Gorzów Wielkopolski.

Co warto zobaczyć w województwie Lubuskim ?

1. Lubuski Szlak Wina i Miodu

Lubuski Szlak Wina i Miodu – nawiązuje do bogatej historii winiarstwa i bartnictwa na Ziemi Lubuskiej. Szlak obejmuje obecnie niemal 50 obiektów, a wśród nich pasieki, winnice oraz muzea i gospodarstwa agroturystyczne związane z tematyką wina i miodu. Wśród nich znajduje się m. in. gospodarstwo pszczelarskie „Dutkowiak” w Sulęcinie, Pasieka Rodziny Żegleń w Przylepie, Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, Winnica Kinga w Starej Wsi czy Karczma Taberska w Janowcu. W Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze można zobaczyć jedyną w Polsce plenerową wystawę architektury winiarskiej, obejmującą m. in. największą zachowaną drewnianą prasę, natomiast w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze prezentowana jest ekspozycja dotycząca historii produkcji wina w Polsce.

2. Geopark „Łuk Mużakowa”

Geopark „Łuk Mużakowa” znajduje się na terenie moreny czołowej o długości 40 km i szerokości 3-5 km, która powstała w czasie zlodowacenia środkowopolskiego. Po stronie polskiej zlokalizowany jest wokół miejscowości Łęknica. Obejmuje również stronę niemiecką. Od 2011 r. geopark jako jedyny park w Polsce należy do Światowej Sieci Geoparków. Obejmuje 28 geotypów i pomników przyrody, 4 parki tematyczne i krajobrazowe, 10 muzeów i izb regionalnych, 6 punktów widokowych, a także 7 ścieżek edukacyjnych i tras pieszych. Wśród nich znajduje się m. in. geościeżka „Dawna kopalnia Babina” w Łęknicy, prowadząca po terenach dawnej eksploatacji węgla brunatnego i iłów ceramicznych, wśród wyrobisk wypełnionych wodą i tworzących kolorowe jeziorka.

3. Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony to system umocnień, który został utworzony przez Niemców w latach 1934-1944. Położony jest w okolicach Międzyrzecza. Składa się z trzech odcinków, które tworzą jedną z największych podziemi fortyfikacyjnych na świecie. Do zwiedzania przeznaczone są cztery trasy: krótka o długości ok. 1,5 km, długa o długości ok. 2,5 km, ekstremalna , której zwiedzanie trwa nawet 8 godzin oraz powierzchniowa. Łączna długość podziemnej trasy wynosi 30 km. Po każdej wyciecze istnieje możliwość powrotu na teren muzeum bojowym transporterem opancerzonym BTR-152. Cena biletu uzależniona jest od rodzaju wybranej trasy.

4. Zamek w Międzyrzeczu

Zamek w Międzyrzeczu to średniowieczna twierdza, która została wzniesiona ok. 1350 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Położona jest na pagórze w widłach rzek Obra i Paklica, w miejscu grodu warownego z II poł. IX w. Obecnie zobaczyć można gotyckie mury obwodowe, pozostałości po zachodnim domu mieszkalnym i cylindrycznej wieży, dolne partie murów z czasów renesansowej przebudowy i budynek starszej bramy oraz dwie basteje usytuowane po obu stronach bramy wjazdowej. Ruiny otacza fosa z wodą. Obecnie znajdują się one pod zarządem Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. W bastei południowej znajduje się izba tortur. Wstęp na zamek kosztuje 7 zł.

5. Łagów

Miejscowość Łagów znajduje się pomiędzy dwoma jeziorami, Łagowskim i Ciecz, które połączone są kanałem. W miejscowości zobaczyć można XIV-wieczny zamek joannitów, w którym obecnie mieści się hotel z restauracją. Możliwe jest zwiedzanie obiektu z przewodnikiem. Można również skorzystać z oferty wejścia na 35-metrową wieżę widokową. Ze średniowiecznych zabudowań zachowały się ponadto dwie bramy, zwane Polską i Marchijską. Nad Jeziorem Łagowskim znajdują się plaże z kąpieliskami oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Atrakcję stanowią rejsy statkiem po akwenie. Dookoła jeziora poprowadzona jest ścieżka spacerowa o długości 9 km.

6. Lubniewice

Lubniewice – miejscowość położona jest nad jeziorami Lubiąż i Krajnik, a w pobliżu znajduje się jezioro Lubniewsko. W mieście atrakcję stanowi neorenesansowy Zamek Książąt Lubomirskich z klasycystycznym Pałacem Książąt Lubomirskich. Stanowią one prywatną własność rodziny Książąt Lubomirskich. Zamek udostępniany jest do zwiedzania w sezonie letnim, po uprzedniej rezerwacji telefonicznej. W Lubniewicach znajduje się również Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej z rzeźbami dotyczącymi miłości i Mostkiem Miłości, z którego wychodzi szlak Wisłockiej. Do zabytków w mieście należy ponadto gotycki kościół pw. Matki Bożej Różańcowej oraz kamieniczki w rynku. Po wypożyczeniu sprzętu wodnego można opłynąć jedną z wysp jeziora Lubniewsko, Dużą lub Małą zwaną Wyspą Miłości.

7. Wyjątkowe lubuskie trasy rowerowe – dla miłośników przyrody

Województwo lubuskie to bez wątpienia jedno z najbogatszych miejsc na mapie polski, jeśli chodzi o ilość tras rowerowych, zachwycających swoim krajobrazem. Nie bez powodu Kraina 500 jezior, bo tak również opisuje się tenże region, cieszy się więc dużym powodzeniem wśród turystów. Dzięki szerokiemu wyborowi szlaków rowerowych każdy może znaleźć trasę idealnie dopasowaną do swoich upodobań, a mijane po drodze zamki, lasy, pałace i liczne zabytki sprawią, że niejeden wczasowicz wpisze lubuskie na listę swoich ulubionych miejsc wypoczynkowych. Jednak, gdzie można znaleźć informacje na temat owych tras? Jak przygotować się do wyprawy? W odpowiedzi przydatny może okazać się poradnik „Wyjątkowe lubuskie trasy rowerowe – dla miłośników przyrody

Poradnik oferuje propozycje trzech różnych tras, które można eksplorować na rowerze.

Są to:

– Trasa wzdłuż Nysy z Łukiem Mużakowa (Gubin – Łęknica)

– Pętla Słońsk – Lemierzyce – Słońsk i Rzeczpospolita Ptasia

– Szlakiem „Sulęcińskiej Szwajcarii” (Sulęcin – Torzym)

Wszystkie z nich prowadzą przez malownicze krajobrazy jezior, lasów, pagórkowate tereny oraz urokliwe miejscowości. Z pewnością będą one idealnym wyborem dla osób poszukujących spokoju i kontaktu z przyrodą.

Przewodnik zawiera również przydatne informacje o długości tras, stopniu jej trudności oraz czasie, który będziemy potrzebować, aby dotrzeć do celu. Można znaleźć tam także opisy atrakcji turystycznych, które są do zobaczenia w okolicy. Dzięki tym informacjom będziemy nie tylko mogli sprawnie poruszać się w terenie, ale także będziemy mogli zorientować się, czy w daną trasę będziemy mogli wybrać się również z najmłodszymi pociechami. To świetne narzędzie dla osób planujących wyjazd rowerowy, ponieważ dostarcza wyczerpujących informacji na temat tras i ich atrakcji.

8. Kostrzyn nad Odrą

Kostrzyn nad Odrą – największą atrakcję w mieście stanowią pozostałości Twierdzy Kostrzyn. W bastionie Filip, jednym z trzech zachowanych, prezentowana jest ekspozycja dotycząca dziejów miasta, garnizonu i samego bastionu. Ponadto zobaczyć można pozostałości zamku i kościoła mariackiego, bramy Chyżańską i Berlińską czy rawelin August Wilhelm. Na terenie Kostrzyna znajdują się również 4 forty, Sarbinowo, Żabice i Czarnów oraz najlepiej zachowany Gorgast. W mieście zlokalizowany jest ponadto skansen pszczelarski, obejmujący ok. 70 uli i wyposażenie pszczelarskie.

9. Rzeczpospolita Ptasia

Rzeczpospolita Ptasia jest inicjatywą Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus” i ma za zadanie zrzeszać miłośników ptaków. Teren Rzeczpospolitej Ptasiej znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Wytyczonych zostało 6 znakowanych tras, których łączna długość wynosi 72 km. Ich nazwy nawiązują do ptaka, którego można spotkać na szlaku. Szlaki Gęgawy, Derkacza, Kani i Dudka dostępne są dla rowerzystów, Szlak Dzięcioła to ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, a Szlak Zimorodka stanowi trasę kajakową po Postomi i starorzeczach Warty. Miłośnicy ptaków mogą zostać obywatelami Rzeczpospolitej Ptasiej i w jednym z dwóch biur w Słońsku otrzymać specjalny paszport.

10. Park Narodowy „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty” powstał w 2001 r. i jest tym samym najmłodszym parkiem narodowym w Polsce. Zajmuje obszar 79,56 km2 i położony jest na terenie 4 gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Słońsk i Górzyca. Na obszarze parku wytyczonych zostało 5 ścieżek przyrodniczych: „Ptasim Szlakiem”, „Mokradła”, „Olszynki”, „Na dwóch kółkach przez Polder Północny” oraz „Torfianka”. Dla dzieci powstał Przyrodniczy Ogród Zmysłów, ogródek dydaktyczny z zadaniami przyrodniczymi. Dla starszych przeznaczona jest gra terenowa oparta na systemie geocaching, geościeżka „Tropiciel skarbów”. Miłośnicy pięknych widoków mogą skorzystać z jednej z 5 wież widokowych bądź z platformy widokowej. Dostępne są również 2 czatownie obserwacyjne. Na odwiedzających czeka ponadto ośrodek edukacyjny w Chyrzynie i ośrodek muzealno-edukacyjny w Słońsku.

11. Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy powstał w 1990 r. na terenie Puszczy Drawskiej, a jego powierzchnia wynosi 115,36 km2. Na terenie parku występuje ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, prawie 150 gatunków drzew i krzewów, a także ponad 200 zespołów roślinnych. Świat zwierząt reprezentuje m. in. ok. 30 gatunków ryb, w tym również ginących i rzadkich, ponad 160 gatunków ptaków i ponad 40 gatunków ssaków. Na obszarze tym wytyczonych zostało ok. 90 km szlaków pieszych, rowerowych i dla biegaczy narciarskich, a także ok. 40-kilometrowy szlak kajakowy na rzece Drawie. Drawieński Park Narodowy obejmuje swym zasięgiem również 20 jezior, z których największe to Ostrowiec.

12. Skansen w Ochli

Skansen w Ochli – muzeum o profilu etnograficznym, które znajduje się w Ochli, dzielnicy Zielonej Góry. Jego zbiory obejmują niemal 80 zabytkowych obiektów oraz ponad 10 tys. artefaktów. Wśród nich znajdują się budowle i zagrody, narzędzia rolnicze i sprzęty domowe, tkaniny ludowe, ubiory, dywany i kilimy oraz wytwory twórczości ludowej. Wśród najcenniejszych zabytków znajduje się dom z Potrzebowa z 1675 r. oraz wieża winiarska z Budachowa z XVIII w. Skansen znajduje się u podnóża wzniesień polodowcowych, nad leśnym źródliskiem. Zajmuje powierzchnię 13 ha. Przez jego teren przebiega dydaktyczna ścieżka przyrodnicza i kulturowa. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł.

13. Bulwary w Gorzowie Wielkopolskim

Bulwary w Gorzowie Wielkopolskim – noszą nazwę Bulwaru Nadwarciańskiego i rozciągają się między ulicami Hejmanowskiej i Garbary, na prawym brzegu Warty. Bulwar oddzielony jest od centrum zabytkową estakadą kolejową o długości 2116 m. Pod nią ulokowane są liczne lokale gastronomiczne. Ulica Bolesława Chrobrego, jedyna przecinająca bulwar, dzieli go na część wschodnią i zachodnią. W części wschodniej znajduje się woliera dla paków, zegar słoneczny i plac zabaw dla dzieci. Część zachodnia kończy się placem z tarasem widokowym, pełniącym również funkcję sceny widowiskowej. Cumująca przy brzegu barka Królowa Jadwiga zaprasza do mieszczącej się na jej pokładzie restauracji. Z bulwaru Mostem Lubuskim bądź Mostem Staromiejskim można dostać się na drugą stronę miasta, gdzie na turystów czeka oferujący rejsy po Warcie lodołamacz Kuna.

14. Centrum Nauki Keplera

Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze – stanowi filię Zielonogórskiego Ośrodka Kultury i składa się z Planetarium Wenus i Centrum Przyrodniczego. Do atrakcji planetarium należy ekspozycja dotycząca Układu Słonecznego, Jaskinia Światła z 8 stanowiskami pokazującymi różne zjawiska optyczne oraz wystawa meteorytów z ponad 100 meteorytami z całego świata. W Sali Planetaryjnej odbywają się pokazy filmowe i pokazy na żywo dotyczące kosmosu. Sala wyposażona jest w ruchomą kopułę o średnicy 10 m, która ma możliwość zmiany kąta swojego nachylenia w stosunku do widowni. W Centrum Przyrodniczym na Sali Stanowisk Interaktywnych znajduje się 87 stanowisk pozwalających na przeprowadzanie eksperymentów z zakresu biologii, fizyki i geografii. Na wystawach czasowych natomiast prezentowane są ekspozycje związane z naukami ścisłymi i przyrodniczymi.

15. Pomnik Jezusa w Świebodzinie

Pomnik Jezusa w Świebodzinie – jego pełna nazwa brzmi Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Rzeźba powstała w 2010 r. według projektu Mirosława Pateckiego i nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w brazylijskim Rio de Janeiro. Znajduje się na sztucznie usypanym wzniesieniu o wysokości 16,5 m. Wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego postać ma 33 m, a 3 m przypada na pozłacaną koronę na głowie Chrystusa. Odległość między końcami palców figury wynosi 24 m, a długość każdej z dłoni wynosi 6 m. U podstawy rzeźby znajduje się taras widokowy, do którego wiedzie ścieżka wytyczona na wzniesieniu. Figura Chrystusa w Świebodzinie jest obecnie drugą co do wysokości rzeźbą przedstawiającą Jezusa na świecie. Przy pomniku znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

16. Jezioro Sławskie

Jezioro Sławskie – stanowi największy akwen województwa lubuskiego. Jego powierzchnia wynosi 8,17 km2, przy maksymalnej długości 9,22 km i maksymalnej szerokości 1,65 km. Średnia głębokość wynosi 5,2 m, a maksymalna 12,3 m. Długość linii brzegowej przekracza 24 km. Jezioro znajduje się na terenie gminy Sława i posiada rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, obejmującą m. in. liczne ośrodki wypoczynkowe. Turyści mogą skorzystać z plaży i kąpieliska w Sławie, rozlokowanych wzdłuż brzegu wypożyczalni sprzętu wodnego bądź godzinnego rejsu statkiem Lubuszanin II po akwenie. Jezioro można podziwiać również z wieży widokowej Joanna, znajdującej się w pobliżu Polany Świętobór. Ma ona ok. 40 m wysokości i dwa tarasy widokowe, usytuowane na wysokości 18 i 35 m. Punkt widokowy zlokalizowany jest również nad samym jeziorem. Ma on postać drewnianej platformy widokowej i nosi nazwę „Ptasi raj”. Przy akwenie poprowadzona została ścieżka rowerowa „Nad Sławskim Jeziorem”.

17. Palmiarnia w Zielonej Górze

Palmiarnia w Zielonej Górze znajduje się na szczycie Winnego Wzgórza. Powstała w 1961 r. na tyłach domu winiarskiego i od tamtej pory była już kilkukrotnie rozbudowywana. W jej wnętrzu zobaczyć można ok. 150 gatunków roślin egzotycznych, w tym palmy kokosowe, kakaowce oraz największy w Polsce daktylowiec. Obserwację roślin ułatwiają znajdujące się na różnej wysokości tarasy widokowe. Przez hol wejściowy obiektu przepływa strumyk, a wśród atrakcji wymienić można również podświetlony wodospad oraz 7 akwariów z takimi rybami jak jesiotr ostronosy, sum czerwonopłetwy, rekin sumowaty, sum afrykański czy pirania. Odwiedzający mają możliwość podziwiania panoramy miasta z wysokości ok 20 m, a najwyższy taras widokowy znajduje się jeszcze wyżej, pod szklaną kopułą. W Palmiarni zlokalizowana jest ponadto największa restauracja w mieście oraz kawiarnia.

18. Żagań

Żagań – miasto, które położone jest nad rzeką Bóbr i jej dopływem Czerną Wielką. Jednym z głównych zabytków jest Poaugustiański Zespół Klasztorny. W kościele pw. Wniebowzięcia NMP warto zwrócić uwagę na stalle z 1695 r., gotycki sarkofag księcia Henryka IV i XVI-wieczny ołtarz Świętej Trójcy. W dawnym klasztorze Augustianów znajduje się kaplica św. Anny z gotyckimi sklepieniami oraz biblioteka klasztorna, która zachowała wystrój z XVIII w. Księgozbiór obejmuje m. in. fragment Biblii z VIII w. W wieży zachowały się freski związane z pobytem w Żaganiu astronoma Johannesa Keplera. Wśród innych atrakcji w mieście wymienić można m. in. Muzeum Obozów Jenieckich, Pałac Książęcy z otaczającym go parkiem czy żagańską Starówkę. Panoramę miasta można podziwiać z wieży kościoła poewangelickiego.

19. Ośno Lubuskie

Ośno Lubuskie – miasto, które położone jest nad rzeką Łęcza i jeziorem Reczynek. Jego atrakcję stanowi zabytkowy układ urbanistyczny, w który wpisują się zachowane niemal w całości mury miejskie, których długość wynosi ok. 1350 m oraz 2 baszty koliste i 10 półbaszt. Wśród zabytków wyróżnić można również gotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła z późnorenesansowym, drewnianym, polichromowanym ołtarzem z 1627 r., amboną z 1619 r., kamienną chrzcielnicą z 1667 r. i barokowym obrazem „Ukrzyżowanie” z 1668 r. Jezioro Reczynek obiega pętlą 2,5-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa. Nad akwenem w sezonie letnim funkcjonuje ponadto strzeżone kąpielisko miejskie. Jezioro można podziwiać ze znajdującej się nieopodal wieży Eckarta.

3.2/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić