Jezioro Sławskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jezioro sławskie
foto – Autorstwa Marek Argent – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49149858

Jezioro Sławskie położone jest w województwie lubuskim na tzw. Pojezierzu Sławskim (części Pojezierza Leszczyńskiego). Zbiornik cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którą zawdzięcza dobrze rozwiniętej bazie wypoczynkowej oraz pięknemu, bardzo zróżnicowanemu wybrzeżu.

1. Jezioro Sławskie to największy zbiornik wodny w całym województwie lubuskim. Akwen ma powierzchnię ponad 17 kilometrów kwadratowych oraz osiąga maksymalną głębokość 12,3 metra.

2. Na terenie zbiornika znajduje się aż 7 wysp o łącznej powierzchni ponad 10 hektarów.

3. W miejscowości Lubiatów, u wybrzeży Jeziora Sławskiego, znajduje się duży port. Funkcjonują przy nim kluby żeglarskie, obiekty gastronomiczne, dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego.

4. Z zasobnych wód Jeziora Sławskiego mogą korzystać wędkarze. Połów ryb z brzegów zbiornika możliwy jest cały rok, jednak osoby, które chcą wybrać się na wędkowanie na łodziach, muszą pamiętać o obowiązujących tu ograniczeniach. Połów ryb z łodzi możliwy jest w sezonie letnim (od 15 maja do 11 listopada) jedynie w ciągu dnia.


⇒ Planujesz zwiedzać ten region Polski ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie Lubuskim 📍


5. Przez Lubiatów przechodzi żółty szlak pieszy, który ma długość 31 kilometrów i łączy dwie miejscowości: Sławę i Świetno.

6. W wodach Jeziora Sławskiego żyją szczupaki, płocie, leszcze, wzdręgi, okonie i sandacze.

7. Jezioro Sławskie swoją nazwę zawdzięcza niewielkiemu miastu, które znajduje się u jego wybrzeży – Sławie. W miejscowości położonych jest wiele zabytków historycznych m.in. barokowy, siedemnastowieczny pałac i piękny Kościół pw. św. Michała Archanioła, który wybudowany został już w roku 1604.

8. W Radzyniu (miejscowości na wybrzeżu Jeziora Sławskiego) co roku odbywa się kilka zlotów miłośników starych samochodów. Dużą atrakcję tego miejsca jest również majowy festiwal “Las, Woda & Blues” w Ośrodku Wypoczynkowym “Wratislavia”.

9. W pobliżu zbiornika przebiegają dwa oznaczone szlaki rowerowe. Pierwszy z nich wiedzie od Lubiatowa do Sławy (10km), drugi rozciąga się pomiędzy Lubiatowem i Radzyniem (11km).

10. Z Jeziora Sławskiego swój bieg rozpoczyna Obrzyca – rzeka, która znana jest z doskonałych warunków kajakarskich. Rzeczne kanały nie są w żaden sposób zagospodarowane, co z jednej strony może stanowić utrudnienie dla kajakarzy, z drugiej zaś zapewnia wyjątkowy widok dziewiczej doliny. Na kajakarzy czekają również spływy dwoma rzekami zasilającymi Jezioro Sławskie – Cienicą i Czernicą. Wypożyczalnie ekwipunku kajarskiego działają w Lubiatowie i w Sławie.

11. Nad Jeziorem Sławskim znajduje się kilkadziesiąt pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i kompleksów domków jednorodzinnych. Tańszą opcją zakwaterowania jest skorzystanie z ofert kilku pól namiotowych.

12. W sezonie letnim, u wybrzeży Jeziora Sławskiego, znajduje się wiele smażalni ryb, które cieszą się ogromną popularnością wśród wczasowiczów. Ceny w tym regionie są stosunkowo niskie (w porównaniu do cen w innych miejscowościach wypoczynkowych w Polsce). Dodatkowo w większych miejscowościach i przy plażach znajdują się bary szybkiej obsługi oraz bistra serwujące dwudaniowe zestawy obiadowe.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić