Atrakcje Lubiatów 2024 🗺️ Co można tutaj robić ?

lubiatów atrakcje
foto – Autorstwa © Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6730896

Lubiatów – wieś, która położona jest w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim, w gminie Sława. Znajduje się nad Jeziorem Sławskim oraz rzeką Obrzycą, prawym dopływem Odry. Zamieszkiwana jest przez mniej niż 100 osób.

Najważniejsze atrakcje w Lubiatowie

1. Jezioro Sławskie – znajduje się tu kilka plaż, w tym plaża miejska. Strzeżone kąpielisko wyznaczone jest przez drewniany pomost, przy którym w lecie mieści się wyciąg do nart wodnych. Wśród dodatkowych atrakcji wymienić można zjeżdżalnię wodną czy boisko do gry w siatkówkę. Nad akwenem funkcjonuje kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, takiego jak kajaki, rowerki wodne, łodzie wiosłowe, DZ-ety, omegi, łodzie kabinowe, deski surfingowe. Przez Jezioro Sławskie przebiega szlak wodny wiodący Obrzycą do jeziora Rudno, a stamtąd w kierunku jezior Przemęcko-Wieleńskich lub do Odry.

2. Rejs po jeziorze Sławskim – rozpoczyna się przy zjeżdżalni wodnej, znajdującej się na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. Odbywa się statkiem „Lubuszanin II” w sezonie letnim, od początku marca do końca września. Rejsy organizowane są w tym czasie codziennie. Wycieczka trwa ok. 1 godz.

3. Ścieżka „Aleja dębowa” – nazywana jest również „Drogą leśniczego do lasu”. Przebiega przez śródleśną łąkę, teren bagienny i leśny oraz torfowisko. Wśród ciekawych punktów na trasie wymienić można pozostałości okopów z czasów II wojny światowej i pomnik przyrody – jesion ze śladem po uderzeniu pioruna. Z użytku ekologicznego „Łąka Kochana” rozciąga się widok na jezioro i Ptasią Wyspę. Czas przejścia wynosi 2,5-3 godzin.

4. Ścieżka przyrodniczo-leśna „Wzgórza Pszczółkowskie” – wytyczona została na obszarze chronionego krajobrazu. Przebiega przez kompleks leśny między miejscowościami Stare Strącze, Krzydłowiczki i Pszczółkowo. Na trasie znajdują się głazy narzutowe, z których do największych należą Mietek i Jędrek, a także Góra Szubieniczna, gdzie niegdyś stała szubienica oraz pozostałości winnic na zboczu Starej Winnej Góry. Po drodze zobaczyć można ponadto Czarny Staw, w którym barwa wody naprawdę jest czarna oraz wąwozy. Z przystanku „Na Rozdrożu” można powędrować w kierunku podworskiego parku lub w stronę Źródełka Zdrady, dawnego grodziska i ruin młyna wodnego. Czas przejścia trasy wynosi ok. 4 godzin. Można ją przebyć również rowerem.

5. Polana Świętobór – usytuowana jest w pobliżu miejscowości Święte. Znajduje się tu wiata turystyczna z miejscem na ognisko, tablice przyrodnicze, plac rekreacyjny z siłownią plenerową i urządzeniami dla dzieci. Nieopodal polany znajduje się wieża widokowa „Joanna”. Jest to drewniana konstrukcja szkieletowa o wysokości ok. 40 m. Z góry rozciąga się panorama obejmująca Jezioro Sławskie i okoliczne akweny oraz sławskie lasy.


 

⇒ Planujesz zwiedzać ten region ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie Lubuskim 📍


6. Punkt widokowy „Ptasi Raj” – znajduje się nad jeziorem Sławskim, pomiędzy miejscowościami Lubiatów i Gola. Ma postać drewnianej platformy widokowej usytuowanej nad brzegiem akwenu. Pozwala ona na obserwację życia w jeziorze. Przy punkcie ulokowane są dwie tablice informacyjne prezentujące jezioro oraz gatunki występujących tu ptaków wodnych.

7. Kościół pw. św. Michała Archanioła w Sławie – pierwotnie drewniana świątynia, która została przebudowana na pocz. XVII w. w stylu późnorenesansowym. We wnętrzu na uwagę zasługuje ołtarz główny z pocz. XVII w. z elementami wcześniejszego ołtarza pochodzącego z XVI w., kamienna ambona z XVII w. z wyrzeźbioną kometą, późnogotycka drewniana figura Chrystusa Frasobliwego z XVI w., późnobarokowy prospekt organowy z II poł. XVIII w. oraz epitafia dawnych właścicieli miasta z postaciami zmarłych w naturalnych wielkościach.

8. Park linowy Bonobo w Sławie – obejmuje cztery trasy. Trasa niska przeznaczona jest dla dzieci powyżej 100 cm wzrostu. Trasa średnia niska znajduje się 2-4 m nad ziemią. Trasa średnia wysoka obejmuje 16 przeszkód znajdujących się 5 m nad ziemią. Na trasie wysokiej, umieszczonej 6-8 m nad ziemią, ulokowanych jest 18 przeszkód. Najwyższa trasa obejmuje m. in. dwa przejazdy tyrolką, przelot na miotle czarownicy, trawers sieci i most linowy z widokiem na jezioro Sławskie.

9. Muzeum Miejskie w Nowej Soli – mieści się w dawnej willi fabrykanckiej. Wystawy obejmują historię miasta, przyrodę doliny Odry, wnętrza mieszczańskie oraz kolekcję militariów. Wśród eksponatów znajdują się m. in.: zbroje turniejowe z XVI w., hełm z XVII w., dawne meble, zastawa stołowa, skały, minerały i skamieniałości, owady w gablotach, ręcznie malowane miedzioryty zwierząt z pocz. XIX w., plan miasta z XVIII w., makieta miasta czy makieta portu i modele XVIII- i XIX-wiecznego nowosolskiego taboru rzecznego w postaci barek i parowców.

10. Park Fizyki – W Nowej Soli odwiedzić można ogród doświadczeń, który pozwala na zgłębianie zagadnień z zakresu mechaniki, akustyki, haptyki, hydrostatyki, olfaktologii i optyki. Zamieszczone rekwizyty pozwalają w przystępny sposób poznać podstawy fizyki. Na terenie obiektu organizowane są ponadto warsztaty dla dzieci z robotyki z wykorzystaniem kreatywnych zestawów klocków lego WeDo 2.0.

11. Wieża widokowa w Świętnie – znajduje się na Kaplicznej Górze. Wznosi się na wysokość 30 m. Z góry można zobaczyć m .in. elektrownię wiatrową w Nowym Tomyślu, elektrownię „Mycielin”, Głogów, a nawet Karkonosze. Do wieży widokowej prowadzi ścieżka edukacyjna, która została przygotowana przez Nadleśnictwo w Sławie.

12. Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Polski – Skansen położony jest w Wolsztynie. Prezentuje budowle wsi zachodniowielkopolskiej z przełomu XIX i XX w. Stanowi odwzorowanie wsi wielodrożnej. Podczas pobytu w skansenie można zwiedzić 15 wnętrz, takich jak izby mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze, warsztaty rzemieślnicze czy te związane z przemysłem wiejskim. Wśród obiektów małej architektury znajduje się np. piec chlebowy, gołębnik czy psie budy.

2.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić