Nowa Sól – Atrakcje 2024 – 20 pomysłów co warto zrobić 🗺️

Nowa Sól
foto – Autorstwa Mohylek – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8593977

Nowa Sól to miasto w województwie lubuskim nad rzeką Odrą. Razem z Zieloną Górą i Sulechowem tworzy Lubuskie Trójmiasto. Po raz pierwszy o tym mieście wspominano już w XVI wieku, dlatego też miejscowość może poszczycić się długą historią i wieloma zabytkami. To miejsce, w którym można poczuć małomiasteczkowy klimat z poprzednich epok. Może też być bazą wypadową to równie atrakcyjnych miejscowości znajdujących się w pobliżu.

Co warto zrobić w Nowej Soli i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. W związku z tym, że w mieście zachował się układ urbanistyczny Z XIX wieku, warto wybrać się na spacer i przyjrzeć z bliska pięknym kamienicom. Sam rynek ma raczej charakter deptaka, przy którym stoją piękne kamienice secesyjne i gdzie znalazło się też miejsce na ławki oraz fontanny.

2. Kościół św. Michała Archanioła w Nowej Soli to najstarszy zabytek sakralny w całym mieście, który warto zobaczyć z bliska bez względu na przekonania religijne. Jego budowa została ukończona pod koniec XVI wieku, a jego stylistyka to mieszanka architektury renesansowej i barokowych zdobień.

3. Ratusz w Nowej Soli to budowla, która z pewnością zachwyci miłośników architektury i historii. Został wybudowany w latach siedemdziesiątych XVI wieku i jest najstarszą budowlą w całym mieście. Najstarsze elementy znajdują się obecnie w jego północnej fasadzie.

4. Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Nowej Soli jest kościół pw. św. Antoniego. Został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku i reprezentuje neoromanizm, a jego charakterystyczna wieża wyróżnia się na tle miejskiej architektury. Po drugiej wojnie światowej został skonstruowany, a dziś w środku można podziwiać nowe ołtarze i piękne witraże autorstwa Marii Powalisz Bardońskiej.

5. Muzeum Miejskie w Nowej Soli ma swoją siedzibę w zabytkowym gmachu z XIX wieku, który wybudowano z inicjatywy właściciela nowosolskiej fabryki nici. Znajdują się tutaj działy historyczny, przyrodniczy, naukowo-oświatowy oraz artystyczny. To miejsce, w którym można sporo dowiedzieć się o świecie fauny i flory, zagadnieniach naukowych i wynalazkach, historii powszechnej, a także podziwiać dzieła wielu artystów.

6. Park Krasnala w Nowej Soli to miejsce, które przypadnie do gustu dzieciom w różnym wieku, dlatego też warto się tam wybrać podczas rodzinnych wycieczek. Na obszernej przestrzeni znajdują się nie tylko figury krasnali, ale również mini zoo z przyjaznymi zwierzakami, a także place zabaw, dmuchany plac zabaw i kino 8D.

7. Park Wodny Świat powstał w 2014 roku. Jest usytuowany nad Kocim Stawem, a na brzegu znajdują się liczne atrakcje dla dzieci w różnym wieku i dorosłych. To dobre miejsce dla rodzin, które cenią sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

8. Zamek w Kożuchowie to murowana warownia wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku. Wcześniej na jej miejscu znajdował się w tym miejscu drewniano-ziemny gród. Budowla nie ucierpiała podczas drugiej wojny światowej, dlatego po renowacji w latach siedemdziesiątych nadal można tutaj podziwiać niemalże oryginalną warownię. Dziś na jej terenie znajduje się centrum kultury.

9. Również w Kożuchowie warto zobaczyć średniowieczne mury obronne, a także Basztę Krośnieńską, która jest pamiątką po Bramie Krośnieńskiej wybudowanej w XV wieku. Tego rodzaju zabytki z pewnością powinny odwiedzić osoby, które interesują się średniowieczną architekturą i historią.

10. Kolej Na Rower to rowerostrada w powiecie nowosolskim i propozycja dla tych, którzy nie ruszają się na wycieczki bez swoich rowerów. Ścieżka biegnie śladem nieczynnej trasy kolejowej, zaczyna się w Stypułowie, a kończy w Sławocinie, gdzie można przejechać przez zabytkowy most kolejowy. Trasa obfituje w piękne widoki i liczne atrakcje.

11. Park Fizyki w Nowej Soli to miejsce, w którym na świeżym powietrzu można poznać wiele praw fizycznych i wykonać szereg eksperymentów za pomocą znajdujących się tutaj narzędzi i maszyn. Można go odwiedzić przy okazji spaceru i dać się wciągnąć w naukową przygodę.

12. Most podnoszony w Nowej Soli jest unikatem na skalę europejską. Oryginalny most powstał pod koniec XIX wieku, a jego nowoczesną wersję oddano do użytku w dwudziestoleciu międzywojennym. Konstrukcja ta do dzisiaj zachwyca inżynierów i świadczy o wielkiej pomysłowości konstruktorów.

13. Zamek w Siedlisku został wybudowany w XVI wieku. Jego właścicielem był Fabian von Schönaich, a na przestrzeni dekad budowla była wielokrotnie modyfikowana. W owym czasie była to największa na całym Śląsku budowla reprezentująca manieryzm. Później doszły również elementy barokowe i neorenesansowe. Zespół zamkowy ma obecnie prywatnego właściciela.

14. Winnica Kinga w Starej Wsi to pokoleniowe przedsiębiorstwo, gdzie z pewnością powinni się udać amatorzy dobrego wina. W ofercie znajduje się nie tylko zwiedzanie winnicy, ale również degustacja trunku i poczęstunek regionalnymi przekąskami.

15. Pałac w Drwalewicach to renesansowy dwór obronny, który wybudowano w XVI wieku. Sam folwark wiele razy na przestrzeni lat zmieniał właściciela, a pod koniec XIX wieku zmieniono jego charakter na modłę angielskich rezydencji. Budowla jest pięknie zdobiona i rzeczywiście przywodzi na myśl stare angielskie dwory.

16. Ruiny Pałacu w Studzieńcu mogłyby z powodzeniem stać się scenografią w filmie grozy. Budowla powstała w XVI wieku i znajduje się nad wodą, a jej obecny stan z powodzeniem podkreśla historyczny charakter tego miejsca. Znajdują się tutaj również spichlerz, stodoły i park, które razem z budowlą tworzą kompleks pałacowy.

17. Zielonogórska Palmiarnia to konstrukcja oparta na domku winiarskim Augusta Gremplera z 1818 roku. W środku znajduje się największa palma w całej Polsce, a także punkty gastronomiczne. Warto udać się na jej ostatni poziom, aby podziwiać widok na Zieloną Górę. Na terenie palmiarni znajduje się również Park Winny, a w nim jedna z nielicznych na całym świecie winnic, które usytuowano w centrum miasta.

18. Zielonogórski deptak to jeden z najdłuższych ciągów spacerowych w całym kraju. Spacer tą trasą pozwala podziwiać piękne kamienice w pastelowych kolorach, które nawiązują do różnych stylów architektonicznych. Znajduje się tutaj również wiele restauracji i kawiarni, w których można odpocząć i posilić się po intensywnym zwiedzaniu miasta.

19. Szlak Bachusikowy w Zielonej Górze to trasa, która pozwala na odwiedzenie najważniejszych punktów w mieście. Drogowskazy w tym wypadku stanowi aż pięćdziesiąt figurek przedstawiających Bachusa, a celem turystów odnalezienie ich wszystkich.

20. Planetarium Wenus w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze jest jednym z kilku miejsc na świecie, w którym kopuła podczas seansu zmienia swoją pozycję i położenie. Dzięki temu podziwianie gwiazd staje się jeszcze bardziej niesamowitym przeżyciem. Miejsce to robi wrażenie nie tylko na dzieciach, ale również na ich opiekunach.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić