19 najlepszych atrakcji w Zielonej Górze 🗺️

fotografia – LSH / Wikipedia

Zielona Góra to piękne, malownicze miasto, które jest największą miejscowością w województwie lubuskim. Oddalona jest od stolicy tego województwa – Gorzowa Wielkopolskiego – o 110 km.

Położona jest przy dolinie Odry, na pasmie górskim zwanym Wałem Zielonogórskim. Wspaniałe ulokowanie tego miasta sprawiło, że od zawsze przyciągało ono turystów z całego kraju.

Najpopularniejsze atrakcje miasta

1. Pomnik Bachusa i Zielonogórskie Bachuski

Zielona Góra to jedno z niewielu polskich miast, mogących się poszczycić szerokimi tradycjami winiarskimi. Ten fakt zdecydowano się podkreślić w bardzo pomysłowy sposób, instalując w mieście pomnik Bachusa – rzymskiego boga wina, urodzaju i dobrej zabawy. Instalacja pomnika Bachusa u zbiegu ulic Kupieckiej, Żeromskiego i al. Niepodległości w 2010 r. nie oznaczała jednak końca zainteresowania tą postacią – już wkrótce w różnych częściach miasta zaczęły się pojawiać małe “Bachuski” autorstwa lokalnych artystów. Obecnie w całej Zielonej Górze jest ich już ponad 50, a liczba ta nieustannie rośnie ku uciesze turystów i eksploratorów miejskich tajemnic.

2. Park Winny i Palmiarnia w Zielonej Górze

Zielona Góra to jedyne polskie miasto, w którego centrum znajdziemy winnicę. Nie jest to jednak zwykła winnica – została bowiem zaadaptowana do celów rekreacyjnych i przemianowana na Park Winny, będący jednym z najważniejszych miejsc spotkań i wypoczynku mieszkańców miasta. Dla dodania temu miejscu wyjątkowości zdecydowano się dodatkowo na budowę imponującej palmiarni, będącej obecnie niezaprzeczalnym symbolem i jedną z największych atrakcji Zielonej Góry. Zgromadzony tu asortyment tych tropikalnych roślin robi wrażenie nawet na wytrawnych przyrodnikach. Pamiętajmy jednak o odpowiednim stroju, bowiem w ciepłe dni temperatura wewnątrz budynku nierzadko przekracza 50 stopni Celsjusza.

3. Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus

Planetarium Wenus stanowi jedną z największych atrakcji Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Jego najbardziej znaną częścią jest sala planetaryjna, w której odbywają się projekcje filmowe na olbrzymiej kopule. To jedno z zaledwie kilku miejsc na świecie, w których tego typu kopuła porusza się w trakcie pokazu. Na turystów czeka także ekspozycja przedstawiająca planety układu słonecznego, wystawa ponad stu meteorytów z całego świata oraz jaskinia światła, w której można samemu zaobserwować ciekawe zjawiska optyczne.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Zielonej Górze 🍽️


4. Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze

Centrum Przyrodnicze, będące częścią Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, to propozycja dla rodzin chcących przekonać się, że nauka wcale nie musi być nudna. Na miejscu można znaleźć kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk naukowych w ramach wystaw stałych oraz czasowych. Stanowiska pozwalają na samodzielne wykonywanie eksperymentów z różnych dziedzin, takich, jak fizyka, biologia, chemia, technologia czy wiedza o człowieku. Na własnej skórze można także wypróbować m.in. zaawansowane gogle VR czy technologię rozszerzonej rzeczywistości.

5. Zielonogórski deptak

Zielonogórski deptak jest jednym z najbardziej znanych miejskich deptaków w Polsce. To niezwykle klimatyczne miejsce zachwyci wszystkich miłośników spacerów wśród urokliwych kamieniczek, starych kościołów, pamiątek historii czy zadbanych skwerów. Zielonogórski deptak oferuje także możliwość relaksu w jednej z wielu przytulnych kawiarenek lub restauracji. Warto wspomnieć, że deptak gości wiele imprez cyklicznych, spośród których do najbardziej znanych należą Winobranie czy Lato Muz Wszelakich.

8. Ogród Botaniczny z Mini ZOO w Zielonej Górze

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego to świetne miejsce na spacer, poznawanie przyrody czy rodzinną wycieczkę. Rośliny są podzielone na pięć działów (geograficzny, roślin górskich, systematyki roślin, roślin użytkowych i roślin wilgociolubnych), co ułatwia zwiedzanie i porządkuje zdobyte informacje. Szczególną atrakcję dla najmłodszych turystów stanowi z kolei mini ZOO, w którym można zobaczyć trochę niespotykanych na co dzień w Polsce zwierząt. Ogród Botaniczny jest dostępny dla odwiedzających za symboliczną opłatą, istnieje także możliwość zwiedzania z przewodnikiem.

9. Wzgórza Piastowskie w Zielonej Górze 

Zarówno w okolicach Zielonej Góry, jak i w samym mieście, nie brakuje interesujących terenów spacerowych. Jednym z bardziej znanych są tzw. Wzgórza Piastowskie, nazwane tak na cześć piastowskiego księcia Henryka XIV Wróbla, który szczególnie lubił udawać się tu na polowania. Najwyższym wzniesieniem Wzgórz Piastowskich jest Góra Wilkanowska (221 m n.p.m.), na której wznosi się ciekawy zabytek – poniemiecka wieża widokowa, nazywana obecnie Wieżą Wilkanowską, a do 1945 r. noszącą imię kanclerza Otto von Bismarcka.

10. Park Książęcy Zatonie w Zielonej Górze

Historia Parku Książęcego Zatonie sięga XVII wieku. Współcześnie, po gruntownej rewitalizacji, 52-hektarowy park jest miejscem wypoczynku licznych spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy czy rolkarzy. Odwiedzający Park Książęcy mogą w nim podziwiać ruiny XVII-wiecznego pałacu czy Świątynię Różaną, a także bardzo ciekawą przyrodę. Po spacerze warto z kolei odwiedzić kawiarnię, mieszczącą się w dawnej pałacowej oranżerii. Park na Zatoniu jest dostępny bezpłatnie i otwarty całą dobę. Warto odwiedzić go także po zmroku, kiedy historyczne budynki są podświetlane kolorową iluminacją.

Zielonogórskie Muzea

11. Muzeum Ziemi Lubuskiej

Na terenie Zielonej Góry znajduje się wiele muzeów poświęconych przede wszystkim historii i kulturze regionów. Jednym z najważniejszych obiektów tego typu jest Muzeum Ziemi Lubuskiej, które w swoich kolekcjach posiada ponad 17 tysięcy różnych eksponatów. Muzeum skupia się na gromadzeniu dzieł sztuki współczesnej – nie tylko obrazów, ale również rzeźb, przedmiotów porcelanowych czy wyrobów złotniczych.

Dodatkowo w Dziale Historycznym podziwiać możemy zabytki techniki, wyposażenie rzemieślnicze oraz starodawne przedmioty codziennego użytku.

W ramach działalności tej instytucji otwarte zostało Muzeum Wina, które jest jedynym obiektem kompleksowo obrazującym historię produkcji wina w kraju. Niezwykle ciekawym elementem tego działu jest ponad 1540 eksponatów związanych z procesem produkcji wina.

12. Muzeum Dawnych Tortur

Ciekawym miejscem na mapie Zielonej Góry jest Muzeum Dawnych Tortur. Ekspozycje zawierają przedmioty wykorzystywane do zadawania bólu już w czasach średniowiecznych. Wystawa przeznaczona jest dla starszych gości – makabryczny efekt wspomagają efekty dźwiękowe (krzyki i jęki skazańców) i świetlne. Poza różnymi eksponatami Muzeum Dawnych Tortur przybliża również historię, rozwój i ewolucję Prawa Karnego w Polsce.

13. Muzeum Archeologiczne w Świdnicy

Kilka kilometrów od miasta zwiedzić możemy Muzeum Archeologiczne w Świdnicy. Ta niezwykle ciekawa ekspozycja przedstawia najstarsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Zielonej Góry i okolicznych miejscowości. W Muzeum znajduje się wiele interesujących okazów pozyskanych podczas wykopalisk archeologicznych, ale również liczne ilustracje i rekonstrukcje, dzięki którym możemy poznać życie człowieka w czasach neolitu, dzieje metalurgii na ziemiach polskich czy schyłek starożytności oraz wpływy celtyckie i rzymskie na kulturę kraju.

14. Muzeum Etnograficzne w Ochli

Muzeum Etnograficzne w Ochli pod Zieloną Górą to interesujący skansen, w którym naprawdę można poczuć ducha minionych epok. Na 13 hektarach muzeum zgromadzono 80 zabytkowych obiektów ukazujących szeroki obraz folkloru Dolnych Łużyc, Dolnego Śląska i Wielkopolski. Jedną z największych atrakcji stanowi XVIII-wieczna wieża winiarska. Dla turystów przygotowano także sklepik z pamiątkami, łowisko pstrągów czy wybieg owiec. Dzieci mogą z kolei zainteresować się grą terenową “Etnograf Odkrywca”, wydawaną bezpłatnie do biletów wstępu.

Zielonogórskie Zabytki

W Zielonej Górze zachowało się mnóstwo wspaniałych zabytków architektonicznych z różnych epok. Miejscowość ta nie ucierpiała w czasach I i II wojny światowej jak inne duże miasta na terenie Polski, dzięki czemu do dziś możemy podziwiać wspaniałe, wiekowe budowle.

15. Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej

kościół wybudowany w latach 1272- 1294. Jest to najstarszy zachowany zabytek w całym mieście. Historia katedry nie była jednak zbyt szczęśliwie: kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów, które niszczyły poszczególne części świątyni, jednak za każdym razem udawało się ją w dużej mierze odbudować. Do dziś zachowały się elementy gotyckie oraz klasycystyczne.

16. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej – osiemnastowieczna, szachulcowa budowla, której wnętrze charakteryzuje się występowaniem wielu stylów. Znajdują się tu barokowe organy, rokokowa chrzcielnica oraz drewniana, regencyjna ambona.

17. Kapliczna na Winnicy – uroczy, niewielki kościółek, który wzniesiony został w podziękowaniu Matce Boskiej za ochronę w czasach epidemii dżumy. Około setka osób, która przetrwała epidemię gdy schroniła się na wzgórzach poza miastem, postanowiła upamiętnić ten czas budując świątynię.

18. Stary Rynek – duży plac w centralnej części miasta, nad którym góruje zielonogórski Ratusz. Ukończenie budowy tego budynku datuje się na XVI wiek na miejscu wcześniej spalonego, drewnianego ratusza. Obecnie mieści się w nim sala obrad Rady Miasta i Urząd Stanu Cywilnego.

19.  Kościół Najświętszej Marii Królowej Polski – masywna, neogotycka świątynia, początkowo zajmowana przez luteranów. Budowla charakteryzuje się czterostopniowymi schodkami na szczycie przedniej i tylnej elewacji. Obecnie w środku znajdują się zbiory muzealne.

Zielona Góra słynie z licznych wydarzeń kulturalnych

Jednym z najważniejszych jest wrześniowe Winobranie czyli dziewięciodniowe wydarzenie, podczas którego organizowane są jarmarki, koncerty i konkursy na świeżym powietrzu.

Odbywa się tu również Festiwal Folkloru, Festiwal Filmowy Kino Poza Kinem i liczne festiwale muzyczne (m.in. Róże Jazz Festiwal oraz Festiwal Rock Nocą).

Ważnym wydarzeniem są Dni Kultury Żydowskiej, podczas których prezentowane są filmy oraz organizowane są liczne wydarzenia towarzyszące.

Ważną częścią kultury zielonogórskiej są występy i koncerty organizowane w tutejszej filharmonii. Corocznie odbywają się tu “Międzynarodowe Spotkania Wschód- Zachód“, które przyciągają setki turystów i miłośników sztuki z całej Polski.

O historii słów kilka

Miasto założone zostało przez osadników z Niemiec i Flandrii, jednak ślady archeologiczne pozwalają przypuszczać, że tereny te były już od wieków zamieszkiwane przez ludność polską – głównie za sprawą przepływającej tu rzeki, która pozwalała na czerpanie czystej wody, hodowlę zwierząt i uprawę roślin. Początki powstania Zielonej Góry datuje się na rok 1222, jednak pełne prawa miejskie uzyskała ona sto lat później. Zamieszkiwała tu duża ilość napływowej ludności niemieckiej i czeskiej, przez co miasto to często traciło status miasta należącego do Polski. W XIX i XX wieku Zielona Góra prężnie rozwijała się dzięki napływowi rzemieślników, a później dzięki inwestycjom przemysłowym.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Zielona Góra

4.3/5 - (43 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić