Żabnica Turystycznie 2024 – Co Warto Tutaj Zobaczyć ?

fotografia by Jerzy Opioła / Wikipedia

Żabnica turystycznie 2022 – Co warto tutaj zobaczyć ?

Żabnica to niewielka miejscowość leżąca w Beskidzie Żywieckim w dolinie rzeki Żabniczanki. Otaczają je liczne szczyty – niegdyś hale pasterskie – takie jak Hala Kupczykowa, Cukiernica Niższa i Hala Boracza. Malownicze tereny łagodnych gór, bliskość rwącego potoku oraz kameralny, cichy klimat sprawiają, że do Żabnicy coraz częściej zaglądają turyści szukający spokoju i obcowania z naturą.

Góralskie tradycje z Żabnicy

Ta niewielka miejscowość jest doskonałym przykładem kultywowania tradycji góralskich. Od pokoleń funkcjonują w niej zespoły ludowe, a heligonka – regionalny instrument muzyczny przypominający akordeon – powszechnie używany jest do dzisiaj przez wielu mieszkańców. Lokalna ludność kultywuje stare, góralskie tradycje, takie jak coroczny spęd owiec z Hali Boraczej, który jest wyjątkową okazją do poznania starodawnych sposobów wypasu zwierząt. W okresie bożonarodzeniowym odbywa się tu tradycyjna Msza Pasterska, której muzycznie akompaniują ludowe zespoły regionalne.

Zabytki i atrakcje

Centralnym punktem Żabnicy jest Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany na początku XX wieku. Piękna, drewniana świątynia stojąca na kamiennej podmurówce stanowi jeden z ważniejszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej w obrębie województwa śląskiego. W środku znajduje się neobarokowe wnętrze z dużym ołtarzem głównym i wizerunkiem Matki Boskiej oraz unikalne, drewniane żyrandole, które wykonane zostały przez lokalnego rzeźbiarza Józefa Kupczaka.

Na terenie miejscowości ulokowanych jest wiele zabytkowych obiektów, w tym piękna loretańska dzwonnica, której dźwięk – według wierzeń góralskich – miał zapobiegać powodziom oraz przynosić dostatek. W pobliżu podziwiać można drewnianą Kaplicę Zakochanych na Skałce, w której do tej pory odbywają się msze i kameralne śluby na świeżym powietrzu.

Żabnica znajduje się na transbeskidzkim szlaku konnym – największym górskim szlaku, który przemierzają wytrwali miłośnicy jeździectwa. Okoliczne wzgórza i liczne szlaki pozwalają na dotarcie do najpiękniejszych miejsc w Beskidach m.in. na Halę Rysiankę, z której w pogodne, zimowe dni można podziwiać daleką panoramę Tatr. Żabnica leży na skraju Żywieckiego Parku Krajobrazowego, w którym znajduje się aż 10 rezerwatów, liczne punkty widokowe oraz zimowe stoki narciarskie.

4.5/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić