15 Ciekawostek o Beskidzie Żywieckim 🗺️

beskid żywiecki
Hala Boracza w Beskidzie Żywieckim / foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23764012

Beskid Żywiecki to piękna, malownicza kraina, która położona jest na terenach przygranicznych Polski i Słowacji. Niewysokie góry są częścią Karpat – rozciągają się od Przełęczy Zwardońskiej na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, do Przełęczy Sieniawskiej, która oddziela pasmo górskie od Gorców. Ta część kraju to wyjątkowo atrakcyjny cel podróży wszystkich miłośników pieszych wycieczek, odpoczynku na łonie natury, a także rodzin z dziećmi. Przedstawiamy 15 ciekawostek i praktycznych informacji o Beskidzie Żywieckim!

1. Najwyższym masywem tego pasma górskiego jest Babia Góra, której szczyt (Diablak) sięga wysokości 1725m n.p.m. Przez jej obszar prowadzą cztery szlaki turystyczne, które są stosunkowo łatwe do pokonania. Babia Góra słynie jednak ze swej zmiennej pogody – doświadczeni podróżnicy przestrzegają o szybkich zmianach temperatur i możliwych wystąpieniach burz i ulewnych deszczów, nawet podczas najpiękniejszych, letnich dni.

2. W południowej części Beskidu Żywieckiego znajduje się Babiogórski Park Narodowy. Obszar parku zamieszkują m.in. wydry, borsuki, nietoperze, niedźwiedzie, rysie, wilki i liczne gatunki ptaków. Przez cały teren ochronny przebiegają piesze i rowerowe szlaki turystyczne, utworzonych zostało także kilka tras edukacyjnych dla najmłodszych. Przed wycieczką po Babiogórskim Parku Narodowym warto odwiedzić znajdujące się w Zawoi Ośrodek Babiogórskiego Parku Narodowego, w którym poznać można topografię gór, historię regionu oraz faunę i florę Beskidu Żywieckiego.

3. Przez Beskid Żywiecki przepływa wiele rzek, potoków i niewielkich strumieni. Największe rzeki w tym regionie to Soła (89km długości) i Skawa (96km długości).

4. Charakterystyczną cechą wielu szczytów Beskidu Żywieckiego są występujące tu gołoborza. Łagodne wierzchołki gór pokryte są kamieniami i skałami, nie występuje tu duża roślinność. Poza terenem Beskidów gołoborza występują także w polskich Górach Świętokrzyskich.

5. Największym zbiornikiem Beskidu Żywieckiego jest Jezioro Żywieckie – sztuczny zbiornik retencyjny utworzony w 1966 roku na rzece Soła. Jezioro ma powierzchnię 10 kilometrów kwadratowych, a jego głębokość dochodzi do niemal 27 metrów. Jezioro Żywieckie jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu turystycznym. Nad jego brzegiem znajdują się domki wypoczynkowe, pensjonaty i pola namiotowe, a dookoła funkcjonuje dobrze rozwinięta baza gastronomiczna. Nad jeziorem uprawia się wiele sportów wodnych: kajakarstwo, wędkarstwo, żeglarstwo i windsurfing.

6. Na terenie Beskidu Żywieckiego w 1986 roku utworzony został Żywiecki Park Krajobrazowy. Park ma powierzchnię niemal 36 hektarów i swoim zasięgiem obejmuje wiele szczytów górskich, które przekraczają wysokość 1000m n.p.m. (m.in. Muńcuł, Wielka Racza, Wielka Rycerzowa i Przegibek). Na obszarze parku utworzonych zostało 10 rezerwatów przyrodniczych.

7. Najwyższym wodospadem Beskidu Żywieckiego (a także całych polskich Beskidów) jest wodospad w Sopotni Wielkiej. Wodospad ma wysokość 10 metrów i położony jest na wysokości 620m n.p.m.

8. Beskid Żywiecki zamieszkiwany jest przez ludzi od końca XV wieku. Początkowo tereny te pokrywały niewielkie osady, których mieszkańcy zajmowali się pasterstwem i myślistwem. Duży napływ ludzi odnotowano na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy to na tereny Beskidów przybywali pasterze z Wołoszczyzny, których potomkowie do dziś zamieszkują tą część kraju.

9. Na terenie Beskidu Żywieckiego funkcjonuje 11 schronisk PTTK, 5 chatek studenckich, 3 schroniska prywatne oraz 4 duże bazy namiotowe.

10. Najpopularniejszym beskidzkim masywem wśród narciarzy jest góra Pilsko, na której zboczach znajduje się Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie. Ciekawostką jest, że jest to drugi najwyżej położony kurort tego typu w Polsce – pod względem wysokości Pilsko przewyższa jedynie baza narciarska na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Na terenie ośrodka znajduje się aż 11 tras narciarskich o łącznej długości około 20 kilometrów, które posiadają różne stopnie trudności.

11. Na terenie Beskidu Żywieckiego znajduje się wiele miejscowości turystycznych. Do najpopularniejszych z nich należą: Żywiec, Korbielów, Zawoja, Węgierska Górka, Milówka i Jabłonka.

12. Przez wiele obszarów Beskidu Żywieckiego rozciągają się malownicze szlaki rowerowe. Należy pamiętać, że do pokonywania wysokogórskich szlaków potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a także ochrona w postaci kasku i ochraniaczy.

13. W Beskidzie Żywieckim znajduje się wiele podziemnych źródeł, których mineralne wody doceniane są ze względu na swoje prozdrowotne działanie. Najpopularniejsze uzdrowiska, w których wykorzystuje się naturalne wody o dużej zawartości minerałów, to polska wieś Sól oraz słowacka miejscowość Orawska Półgóra.

14. Wśród beskidzkich górali krąży wiele legend. Według jednej Babia Góra była niegdysiejszym miejscem sabatów urządzanych przez czarownice. Według innych zaś, w okolicach Diablaka znajdują się wrota do samych piekieł.

15. Podczas wypoczynku w Beskidzie Żywieckim warto spróbować lokalnej kuchni. Do tradycyjnych dań Żywiecczyzny należą prażuchy (ziemniaczane kluski podawane z omastą i skwarkami) i kwaśnica (zupa na bazie kiszonej kapusty). Z pewnością warto spróbować także wyławianych z beskidzkich potoków pstrągów (grillowanych, pieczonych i wędzonych) oraz lokalnie wyrabianych serów.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić