Bażant zwyczajny to gatunek stosunkowo dużego ptaka, który należy do rodziny kurowatych. Jest to dość znany gatunek ptaka, o którym zwykle wiemy choć trochę. Uważany jest on za przedstawiciela ptaków łownych. Charakteryzuje się przepięknym ubarwieniem, jednak tylko w przypadku samców. Warto jednak poznać więcej ciekawych informacji o bażancie.
1. Ciało bażantów osiąga mniej więcej od 50 cm aż do 90 cm, przy czym występuje tutaj różnica między samcami a samicami. Otóż długość ciała samic waha się mniej więcej miedzy 50 cm a 60 cm, natomiast długość ciała samców między 75 cm a 90 cm. Rozpiętość skrzydeł u bażantów osiąga około od 70 cm do 90 cm szerokości.
2. Jadłospis bażantów jest bardzo rozbudowany – są właściwie wszystkożerne. Żywią się one zazwyczaj różnymi nasionami i niewielkimi owocami, na przykład jagodami. Czasami także zjadają wszelkiego rodzaju korzenie lub też zielone części roślin, a nawet małe bezkręgowce.
3. Można wyróżnić aż 30 różnych podgatunków bażanta zwyczajnego, które delikatnie różnią się od siebie niektórymi cechami.
4. Bażanty bardzo często stanowią cel łowiecki, z uwagi na ich bardzo dobre i smaczne mięso.
5. Po raz pierwszy gatunek bażanta opisał Karol Linneusz. Stało się to w roku 1758. Wtedy bażanty występowały jedynie w Azji i w Afryce.
6. Samice bażantów różnią się od samców – występuje w przypadku tego gatunku tak wanny dymorfizm płciowy. Samice są mniejsze i mają mniej różnorodne ubarwienie – są praktycznie szarawe, natomiast samce są większe, a ich ubarwienie czasami nawet potrafi zachwycać różnymi kolorami.
7. Każdorazowo samice znoszą średnio od 8 aż do 14 jaj. Jaja te są dość małe i mają zabarwienie delikatnie zielone i szarawe, czasem nawet niebieskawe. Nie posiadają żadnych wzorów. Okres inkubacji wynosi zaś około od 22 do 25 dni.
8. Bażanty bardzo często żyją w konfiguracjach: jeden samiec na kilka lub nawet kilkanaście samic.
9. Niektóre gatunku bażanta są zagrożone wyginięciem.
10. Niegdyś bażanty zamieszkiwały tylko Azję, jednak z czasem ich populacja rozprzestrzeniła się też po takich kontynentach jak Europa oraz Ameryka.
11. Bażanty przybyły do Polski dopiero w XVI wieku.
12. W starożytnych Chinach bażanty odgrywały znaczącą rolę. Symbolizowały one wysokie stanowiska urzędnicze lub nawet samego cesarza.
13. Samica bażanta zwyczajnego nazywana jest kurą, natomiast samiec nazywany jest kogutem.
14. Gniazdo bażanta zwyczajnego zazwyczaj znajduje się na ziemi w kępach traw lub schowane przy krzewach.
15. Bażanty posiadają skrzydła, jednak w przypadku, kiedy odczują zagrożenie, są bardziej skłonne uciekać poprzez bieganie, niż przez odlatywanie.