Park Narodowy “Ujście Warty” to polski park narodowy, który został utworzony w 2001 roku. Ze względu na malownicze położenie i walory przyrodnicze przyciąga regularnie turystów z całej Polski i nie tylko.
Co warto o nim wiedzieć i co zobaczyć w okolicy? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Park znajduje się w województwie lubuskim, a jego powierzchnia przekracza osiemdziesiąt kilometrów kwadratowych. Obejmuje rozlewiska u ujścia Warty do Odry, które wyróżniają się wyjątkową urodą i malowniczością.
2. Symbolem Parku Narodowego “Ujście Warty” jest gęś zbożowa. Gatunek ten pojawia się na terenie parku od lat i to w wielkich stadach. Ciekawostką jest fakt, że wyodrębniono w ostatnich latach nowy gatunek, gęś tundrową, i to właśnie ona najliczniej tutaj przybywa.
3. Celem założenia parku była ochrona unikatowych terenów podmokłych oraz pastwisk i łąk. Obszary te należą obecnie do najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych. Żyje tutaj ponad dwieście czterdzieści gatunków ptaków, a wśród nich są gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem takie, jak derkacz, rycyk czy wodniczka.
4. Park jest idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Przecinają go liczne szlaki turystyczne, a także trasy rowerowe. Niektóre ze ścieżek przyrodniczych są dostosowane do pokonywania ich na rowerze.
5. “Olszynki” to najbardziej urozmaicona ścieżka znajdująca się na terenie parku. Drewniana kładka prowadzi tutaj przez podmokły las. Warto również przejść się groblą wśród rozlewisk albo wybrać tak zwany Ptasi Szlak, który pozwala obserwować uskrzydlonych mieszkańców parku.
6. Przyrodniczy Ogród Zmysłów to interesujący zakątek na terenie Parku Narodowego “Ujście Warty”. Jest to ogródek dydaktyczny, w którym można znaleźć zadania tematyczne do wykonania. Miejsce to świetnie sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi.
7. Na terenie parku znajduje się wiele punktów widokowych, platform oraz czatowni, które pozwalają na podziwianie imponujących widoków i okolicznej przyrody. Należą do nich między innymi wieża widokowa w Chyrzynie, wieża widokowa “Czarnowska Górka”, platforma widokowa “Betonka” czy czatownia obserwacyjna na pomoście pływającym “Olszynki”.
⇒ Planujesz zwiedzać ten region Polski ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie Lubuskim 📍
8. Do atrakcji w okolicy parku należą między innymi spływy kajakowe. Szlak Kajakowy w Kostrzynie nad Odrą zaczyna się w przystani miejskiej MOSiR i wiedzie przez kanały i starorzecza prawego brzegu rzeki. Można wybrać z dwóch wariantów, które różnią się trudnością. Trasa wymagająca przenoszenia kajaków przez wał z pewnością spodoba się turystom doświadczonym w pływaniu.
9. Muzeum Łąki w Owczarach to nietuzinkowy kompleks poświęcony ekosystemom trawiastym świata, Polski i samej okolicy, w której się znajduje. Można tutaj poznać sporo ciekawostek i dowiedzieć się, jak wykorzystywane są te ekosystemy przez mieszkańców okolicznych miejscowości.
10. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy “Jezioro Wielkie” to miejsce idealne dla miłośników relaksu w pięknych okolicznościach nad wodą. Znajdują się tutaj nie tylko malownicze położone jeziora, ale również piękna dolina rzeki Witny oraz kompleksy leśne.
11. Wystawa Pamiątek Regionalnych w pobliskim Słońsku przyciąga fanów kultury ludowej, a przede wszystkim historii. Można tutaj zobaczyć przedmioty pozostawione przez przedwojennych mieszkańców okolicznych miejscowości, a także fotografie.
12. Ruiny zamku w Słońsku to pozostałości po budowli, która została wzniesiona w XIV wieku. Był to dwór obronny, który w XV wieku stał się własnością joannitów, a w XVII został przebudowany na rezydencję barokową.