Łagów Atrakcje – Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

fotografia – Pixabay

Łagów to niewielka miejscowość w województwie lubuskim, która szybko rozwija się jako turystyczna perła tego regionu. To cichy, kameralny zakątek położony w malowniczej części Łagowskiego Parku Krajobrazowego w otoczeniu wód dwóch jezior: Jeziora Łagowskiego i Jeziora Trześniowskiego.

Łagowskie zabytki

Początki osadnictwa na tych terenach sięgają czasów kultury łużyckiej, a następnie – w czasie późnego średniowiecza – Łagów stanowił ważny ośrodek klasztoru joannitów, którzy mieli duży wpływ na rozwój wsi i życie tutejszej ludności.

To właśnie z joannitami związana jest największa atrakcja architektoniczna wsi – zabytkowy, czternastowieczny zamek, który pierwotnie służył jako siedziba komandorii czyli wojskowemu zgrupowaniu zakonów rycerskich.

Obecnie w średniowiecznych murach mieści się prywatny hotel, jednak turyści chętnie przybywają zobaczyć wspaniałą, 35-metrową wieżę oraz zewnętrzną fasadę zamku.

Ważnym zabytkiem Łagowa jest Kościół św. Jana Chrzciciela, który powstał w XIX wieku. Obecnie była to świątynia protestancka, dziś należy do kościoła rzymskokatolickiego. Zabytkowy gmach reprezentuje styl klasycystyczny, a w środku można podziwiać szesnastowieczne płyty nagrobkowe.

Wśród architektonicznych zabytków wsi warto zwrócić uwagę na dużą ilość domów i budynków mieszkalnych, z których najstarsze pochodzą XVIII wieku. Na terenie miejscowości znajdują się również dwie zabytkowe bramy: szesnastowieczna, murowana Brama Polska oraz szachulcowa Brama Marchijska (nazywana również Bramą Berlińską lub Niemiecką).


⇒ Planujesz zwiedzać ten region Polski ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie Lubuskim 📍


Wypoczynek i rekreacja

Wspaniałe, malownicze ulokowanie miejscowości sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Leżące w granicach wsi jeziora (Łagowskie i Ciecz) w sezonie letnim zmieniają się w rekreacyjny kurort: można tu uprawiać sporty wodne, takie jak wędkarstwo, kajakarstwo czy żeglarstwo. Przy licznych podestach znajdują się wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz rowerków wodnych.

Dookoła akwenów znajdują się ścieżki i alejki, które sprzyjają pieszym i rowerowym wycieczkom. Licznie występują tu również plaże i kąpieliska.

Nie będą się tu nudzić również najmłodsi turyści- znajdują się tu atrakcje takie jak parki linowe i niewielki, bezpłatny zwierzyniec, który zamieszkują konie, daniele, lamy, owce, króliki i wiele gatunków ptaków.

Okoliczne obszary znajdują się w granicach Łagowsko- Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego na obszarze Pojezierza Łagowskiego. Park słynie z krystalicznie czystych zbiorników wodnych, niewielkich, łagodnych wzgórz oraz występowania licznych bukowisk, z których najważniejszym jest rezerwat Buczyna Łagowska. W mniej turystycznych częściach parku krajobrazowego możemy podziwiać wiele gatunków ptaków m.in. bociany, żurawie, puchacze i bieliki.

Gdzie warto nocować w Łagowie ?

Louisa Park Łagów zlokalizowany przy ul. Spacerowej 2 A. W ofercie znajdziemy wygodne i niezwykle nowocześnie urządzone domy z ogrzewaniem podłogowym. Jest ich dokładnie 7 i położone są w malowniczej okolicy pośród jezior i lasów.

Każdy z domów ma 112 m powierzchni a w środku znajdziemy przestronny salon wyposażony w klimatyczny kominek (z salonu można wyjść także na zewnątrz, na taras, na którym znajdziemy leżaki i meble ogrodowe potrzebne do wypoczynku i relaksu), część jadalnianą, aneks kuchenny a ponadto aż 2 sypialnie i łazienkę, w której możemy oddać się kąpieli w wannie z jacuzzi.

Co ciekawe domy są całoroczne toteż nie musimy wcale martwić się, że jest „po sezonie”.

Warto również wiedzieć, że dzieci do lat 2 mają pobyt w Louisa Park bezpłatny a ponadto obiekt akceptuje również pobyt małych zwierząt więc śmiało można wybrać się na wakacje wraz ze swoim pupilem. Nie musimy się również martwić o miejsce parkingowe, ponieważ parking dla gości jest bezpłatny i znajduje się na terenie kompleksu Louisa Park, co więcej do każdego z domków odgórnie przypisane jest jedno miejsce parkingowe.

Louisa Park Łagów to idealne miejsce na niezapomniany wypoczynek i regenerację sił na łonie natury w gronie rodziny lub przyjaciół.

Wydarzenia kulturalne w Łagowie

W Łagowie organizowane są również liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Najważniejszym z nich jest Lubuskie Lato Filmowe czyli najstarszy festiwal filmowy odbywający się w Polsce. W czasie wydarzenia odbywają liczne konferencje i konkursy, w których biorą udział wybitni aktorzy, reżyserzy oraz krytycy filmowi. Festiwal organizowany jest od 1990 roku, a jego główną częścią stanowi rozdanie głównej nagrody – Złotego Grona.

W trakcie Dni Łagowa organizowane są koncerty lokalnych artystów oraz zespołów folklorystycznych z kilku różnych krajów. Wydarzeniu towarzyszą stragany i food trucki oraz przeprowadzany jest uliczny bieg charytatywny dla sportowców i amatorów.

Miłośnicy motoryzacji również nie będą rozczarowani tą miejscowością. Na początku maja organizowana jest Maluchowa Majówka, podczas której ulice Łagowa zapełniają się dobrze zachowanymi egzemplarzami Fiata 126p.

W lipcu zaś ma miejsce zlot miłośników dwukołowców – Rock, Blues i Motocykle, któremu towarzyszą wydarzenia muzyczne i gastronomiczne.

Do Łagowa leżącego w środkowej części województwa lubuskiego najłatwiej jest dojechać autem. Z Gorzowa Wielkopolskiego jest tutaj 75 km, a z położonego niedaleko Świebodzina raptem 20 km.

4.1/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić