Zagórze Śląskie Atrakcje 2024 🗺️ Co Warto Zobaczyć i Gdzie Zjeść

fotografia by VindicatoR / Wikipedia

Na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, w Dolinie Bystrzycy znajduje się niewielka miejscowość z wielkim potencjałem i historią. Zagórze Śląskie, bo o nim mowa, istniało już w czternastym wieku. Wieś była wówczas osadą ściśle związaną z zamkiem Grodno, dlatego też pierwotnie nosiła jego nazwę.

Już w 1372 roku tuż pod zamkiem prężnie funkcjonował folwark, a nieopodal wybudowano pierwszy kościół. Świątynia, którą można tam podziwiać do dnia dzisiejszego, czyli kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowano dopiero w 1500 roku. W środku znajduje się sporo pamiątek z przełomu średniowiecza i renesansu czy nawet baroku, a wśród nich gotyckie rzeźby i portale z XV wieku oraz ołtarz, który powstał na przełomie XVI i XVII wieku.

Na przestrzeni kilku stuleci Zagórze Śląskie należało do różnych właścicieli zamku Grodno, a według rejestrów z 1825 roku we wsi znajdowało się wówczas ponad sześćdziesiąt domów, szkoła ewangelicka, folwark, browar, gorzelnia, kilka młynów wodnych, a także kilkadziesiąt warsztatów bawełnianych i lnianych. Była to więc dość samowystarczalna wieś, której mieszkańcy ciężko pracowali, ale to pozwalało im wieść wygodne życie w dostatku.

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku Zagórze Śląskie zaczęło zdobywać popularność jako miejscowość letniskowa, a kiedy na początku wieku dwudziestego uruchomiono Kolej Bystrzycką i utworzono Jezioro Bystrzyckie, wieś stała się jeszcze bardziej atrakcyjnym punktem na mapie Dolnego Śląska. Powstały wówczas hotele i pensjonaty, do których przyjeżdżali urlopowicze z różnych stron.

Największą atrakcją okolicy jest Zamek Grodno, położony na Górach Czarnych, który został wzniesiony przez księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka I. Zamek ten był kiedyś największym zamkiem na Śląsku, a jego malownicze położenie na górze i w pobliżu jeziora zachwyca turystów.

strona www Zamku Grodno

Jezioro Bystrzyckie to miejsce, w którym latem można odpocząć i relaksować się, łapiąc promienie słoneczne na jednej z powstałych nad jeziorem plaż. Znajduje się tutaj również klubowa przystań żeglarska oraz most, który prowadzi na zamek.

Powstanie Kolei Bystrzyckiej było wielkim wydarzeniem, które znacznie skróciło dystans między Zagórzem Śląskim a resztą świata. Do dziś można tutaj zobaczyć stary dworzec kolejowy i wyobrazić sobie damy w zwiewnych sukniach, które wysiadały tutaj z pociągu, by odpocząć w modnej miejscowości letniskowej.

Rezerwat przyrody “Góra Choina” został utworzony w 1957 roku, aby chronić rzadkie gatunki roślin, w tym naturalny las mieszany, a także, żeby zadbać o ruiny zamku. Spacer po jego terenie to możliwość przyjrzenia się z bliska różnym gatunkom storczyków i nie tylko.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić