Puławy to urocze miasteczko leżące terenie województwa lubelskiego, które od Mazowsza oddziela tylko Wisła. Turyści zaglądają tu chętnie z powodu długiej i ciekawej historii tej miejscowości, doceniają też piękno okolicy. I choć współczesne Puławy są ważnym ośrodkiem przemysłowym, w okolicy miasta można odpocząć i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii.
Co warto zrobić w Puławach?
1. Zwiedzić Pałac Czartoryskich
Pałac Czartoryskich to cenna perełka architektury, której historia zaczyna się w początkach XVII wieku. Rezydencja ta należała m.in. do Sieniawskich i Lubomirskich, jednak najważniejszą rolę w jej dziejach odegrali Czartoryscy. Dziś w zabytkowych murach mieści się muzeum, w którym można zdobyć sporo cennych informacji na temat tej rodziny. Sporo uwagi poświęcono Izabeli – osobie, która w dziejach Polski zapisała się jako wielka mecenaska sztuki i miłośniczka nauki. Nie brak tu również cennych dzieł sztuki oraz zabytkowych militariów, dumnie prezentowanych w muzealnych gablotach.
2. Zajrzeć do Świątyni Sybilli
Świątynia Sybilli to najważniejsza budowla w przypałacowym parku, której podczas pobytu w Puławach warto poświęcić swój czas. To właśnie tu Izabela Czartoryska założyła pierwsze na ziemiach polskich Muzeum Narodowe. Księżna gromadziła tu rodzinne pamiątki oraz te eksponaty, które wiązały się z wielkimi Polakami (m.in. Janem Kochanowskim, Mikołajem Kopernikiem i Tadeuszem Kościuszką). Charakterystyczna rotunda do dziś przyciąga uwagę turystów, a wizyta w jej wnętrzu to obowiązkowy punkt w programie wycieczki po parku.
3. Pospacerować po parku Czartoryskich
Park Czartoryskich to okazałe drzewa o pomnikowych rozmiarach oraz liczne budowle, którym warto się uważniej przyjrzeć. Domek Gotycki z początku XIX wieku, Pałac Marynki, Altana Chińska i Domek Grecki to najciekawsze pamiątki na terenie parku. Na uwagę zasługuje również Domek Żółty, w którym gościł niegdyś car Aleksander II.
4. Odkryć piękno Małopolskiego Przełomu Wisły
Małopolski Przełom Wisły to duma Wyżyny Lubelskiej. Ten fragment doliny królowej polskich rzek to szereg miast i miasteczek o ogromnym znaczeniu historycznym (m.in. Puławy, Kazimierz i Zawichost), to również piękne widoki i liczne atrakcje przyrodnicze. To Obszar Natura 2000 oraz jeden z najważniejszych korytarzy ekologicznych w kraju, dzięki czemu w rejonie Puław chętnie pojawiają się turyści – przyrodnicy.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie Lubelskim 🗺️
5. Poszaleć na nartach w Parchatce
Wieś Parchatka znana jest z sielskiej okolicy i najbardziej na wschód wysuniętego zakola Wisły. Latem można się tu cieszyć spacerami w pięknej scenerii, zimą bawić na stoku narciarskim. Można tu poszaleć na własnej desce lub na nartach, można skorzystać z miejscowej wypożyczalni. A wszystko to w pięknej scenerii nadwiślańskiej, która na każdym zrobi wrażenie.
6. Odpocząć w Karczmie Parchatka
Klimatyczne wnętrze i menu, w którym nie brak tradycyjnych potraw – oto oferta, którą kusi jeden z najsłynniejszych lokali gastronomicznych na Puławach. Zupa z grzybów leśnych, placki ziemniaczane z gulaszem lub swojskie pierogi – oto najpopularniejsze pozycje w tutejszym menu.
7. Zajrzeć do Magicznych Ogrodów
Dumą pobliskiej wsi Trzcianki są Magiczne Ogrody, będące jedną z najważniejszych atrakcji na styku województw mazowieckiego i lubelskiego. Ten park tematyczny to miejsce chętnie odwiedzane przez całe rodziny. Place zabaw, tratwy, zamki wróżek – oto przykładowe atrakcje, z którymi można się spotkać w tym miejscu.
⇒ Zgłodniałeś ? Zobacz najlepsze restauracje w Puławach 🍽️
8. Odwiedzić Czarnolas
Czarnolas to jedna z ważniejszych miejscowości na Mazowieckim Szlaku Literackim, w której chętnie zatrzymują się miłośnicy twórczości Jana Kochanowskiego. Co można tu zobaczyć? Niewielki dworek, w którym od 1961 roku mieści się muzeum poświęcone Janowi Kochanowskiemu. Wokół dworku roztacza się malowniczy park pełen okazałych drzew i pomników. Na jego terenie znajduje się też symboliczny gór Urszulki – ukochanej córeczki Kochanowskiego.
9. Zwiedzić zamek w Janowcu
Zamek w Janowcu to jedna z ciekawszych budowli nad Wisłą, a bliskość Kazimierza Dolnego skutecznie przyciąga tu turystów. Wzniesiony w XVI wieku zamek Firlejów i Lubomirskich, przyciąga uwagę wielopoziomowymi krużgankami, z których roztaczają się wspaniałe widoki na dolinę Wisły. Ruiny zamku w Janowcu znajdują się obecnie pod opieką Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – renesansowym miasteczku, które od Janowca oddziela jedynie Wisła.
10. Wędrować po lessowych wąwozach Kazimierza Dolnego
Kazimierz Dolny to piękna synagoga, renesansowe kamieniczki i ruiny zamku z czasów króla Kazimierza Wielkiego. To również malownicza okolica, którą chętnie odkrywają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Lessowe wąwozy robią wrażenie. Największą sławą cieszy się tu Korzeniowy Dół, warto jednak odwiedzić jego mniej znanych sąsiadów: Norowy Dół, Wąwóz Plebanka czy Wąwóz Czerniawy.
11. Zajrzeć do Nałęczowa
Uzdrowisko Nałęczów kusi wspaniałą atmosferą oraz pamiątkami po sławnych gościach. Wielkie wrażenie robi Park Zdrojowy, pamiętający czasy Stanisława Małachowskiego, pięknie prezentuje się Pijalnia Wód Leczniczych, z której wciąż korzystają kuracjusze. W Nałęczowie warto zwiedzić również Muzeum Bolesława Prusa oraz chatę, w której odpoczywał (i tworzył) Stefan Żeromski.
12. Odkryć piękno Kozłówki
Z Puław bez problemu można dostać się do Kozłówki – miejscowości leżącej na terenie jednego z najpiękniejszych parków krajobrazowych w rejonie Lublina. Na turystów czekają tu: piękny ogród, Galeria Sztuki Socrealizmu (jedyna w Polsce) oraz powozownia. Dumą Kozłówki jest jednak pałac Zamoyskich, którego wnętrza można zwiedzać z miejscowym przewodnikiem. Zabytkowe meble i cenne obrazy wciąż robią wrażenie, a spacer w ich otoczeniu to nie lada gratka.
Puławy to moc atrakcji dla każdego turysty. W tym miasteczku czekają i cenne zabytki, i malownicze zakątki, którym warto się uważniej przyjrzeć. Kto odwiedzi tę część województwa lubelskiego, ten spędzi czas w ciekawy sposób, a jednocześnie zdobędzie wiele ciekawych wiadomości.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj