Atrakcje Puławy 2022 🗺️ Co Warto Tutaj Zobaczyć

fotografia – Puławy

Gdyby szukać największego miasta leżącego nad Wisłą pomiędzy Krakowem, a Warszawą to niechybnie będą to Puławy. Położone w zachodniej części województwa lubelskiego, 50 km od Lublina, niedaleko urokliwej miejscowości – Kazimierz Dolny.

Puławy mogą pochwalić się istnieniem na jego terenie 6 instytutów naukowo badawczych. Głównymi zadaniami placówek naukowych w Puławach jest wspieranie rolnictwa i wszystkiego co z tą branżą jest związane. Oprócz tego miasto znane jest z zakładów w branży chemicznej i farmakologicznej.

Miasto słynie również z tego, że na jego terenie powstało i istnieje do dziś najstarsze muzeum na ziemiach polskich, a według wielu jest to najstarsze odnotowane muzeum w tej części Europy. Tym obiektem jest założone w 1801 roku w Świątyni Sybilli muzeum gromadzące pamiątki narodowe. Fundatorką muzeum była Izabela Czartoryska.

 

Puławy – krótko historycznie

Historia miasta związana jest nierozerwalnie z dwoma możnymi rodami Lubomirskich i Czartoryskich. To ich działania doprowadziły do powstania i rozkwitu miasta.
Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XV wieku. Od połowy XVII wieku Puławy znajdowały się w rękach Lubomirskich. To oni wybudowali w mieście swoją letnią rezydencję. I jak zwykle w takich przypadkach bywa wpłynęło to na rozwój terenów współpracujących z obsługą dworu.
W roku 1731 na skutek koligacji małżeńskich Puławy przeszły w ręce Czartoryskich.
Złote czasy Puław zakończyły się wraz z upadkiem powstania listopadowego. Rosyjscy zaborcy zmusili Czartoryskich do emigracji przejmując ich majątki. Chcąc zatrzeć ślady polskości tych terenów władze carskie zmieniły nazwę miasta z dotychczasowych Puław na Nową Aleksandrię. Pomimo ostrych przepisów carskich w mieście zaczęły rozwijać się ośrodki naukowo-badawcze które legły u podstaw dzisiejszych instytutów badawczych z których słyną Puławy.

Zabytki Puław

– Pałac Czartoryskich stanowi najbardziej okazały zespół zabytkowy w mieście
– Świątynia Sybilli, wybudowana pod koniec XVIII wieku znajduje się w niej muzeum ufundowane przez Izabelę Czartoryską. Świątynia jest wybudowana na wzór świątyni Westy z Tivoli koło Rzymu.
– Pałac Marynki zbudowany pod koniec XVIII wieku
– Altana Chińska z połowy XVIII wieku
– Dom Gotycki z tego samego okresu co Świątynia Sybilli i zaprojektowany przez tego samego architekta.
Poza tym, w mieście są jeszcze inne zabytkowe budowle jak kościoły, cerkiew czy Karczma „Pod Pręgierzem”

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić