Nałęczów to wyjątkowo malownicze miasto, które leży w województwie lubelskim, między Lublinem a Kazimierzem Dolnym. Znane jest przede wszystkim z bycia uzdrowiskiem specjalizującym się w leczeniu chorób kardiologicznych. Specyficzny mikroklimat Nałęczowa pozytywnie wpływa na łagodzenie różnych dolegliwości oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną i psychiczną, a dodatkowe atrakcje zapewniają aktywny i przyjemny wypoczynek nie tylko kuracjuszom, ale również odwiedzającym miejscowość turystom.
Co warto zobaczyć w Nałęczowie? Co można tutaj robić ?
1. Nałęczowski Park Zdrojowy
Zabytkowy Park Zdrojowy położony jest w samym sercu miasta. Przecina go mnóstwo alejek i dróg, a od strony zachodniej park otacza rzeka Bystra. Kompleks ma wielkość 25 hektarów, a jego centralną część stanowi staw z Wyspą Miłości. Najważniejszym obiektem parku jest barokowy Pałac Małachowskiego wybudowany w 1775 roku, w którym niegdyś mieściło się muzeum, a obecnie jest to punkt gastronomiczny. Na terenie kompleksu znajdują się dwa sanatoria ulokowane w zabytkowych budynkach – Sanatorium „Stare Łazienki” i Sanatorium „Książę Józef”. Ważnym obiektem jest również malowniczy Dom Zdrojowy, w którym znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. Spacerując po parku natknąć się można na gotyckie domki, rzeźby, altanki i werandy, a kuracjusze i turyści mogą skorzystać także z leczniczych term i łaźni.
2. Muzeum Stefana Żeromskiego
Muzeum Stefana Żeromskiego znajduje się w pięknym, drewnianym domu, który niegdyś pełnił funkcję pracowni pisarza. W tej zakopiańskiej chacie największą atrakcją jest oryginalne wyposażenie pracowni (w tym meble i przedmioty codziennego użytku), jednak zobaczyć tu możemy również obrazy, fotografie i pamiątki rodzinne. Ciekawostką jest, że obiekt ten jest najstarszym muzeum o charakterze literackim w całym województwie – zostało stworzone przez żonę pisarza i otwarte w 1928 roku.
3. Muzeum Bolesława Prusa
Na cześć Bolesława Prusa, który również był kuracjuszem tutejszego uzdrowiska, stworzono kolejne literackie muzeum w mieście. Mieści się w pięknym, kamiennym domu, a w swoich zbiorach zawiera m.in. listy pisarza do żony, oryginalne notatki autora, fotografie oraz liczne pierwodruki.
4. Wąwóz Glinianki
Choć same miasto obfituje w wiele terenów zielonych oraz w alejki, przy których podziwiać można zabytkowe wille i piękne domostwa, warto wybrać się do Wąwozu Glinianki. Przebiega nim jeden z licznych szlaków turystycznych. Zbocza lessowego wąwozu w niektórych miejscach osiągają nawet 10 metrów wysokości.
5. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa
Swoistą atrakcję Nałęczowa stanowi również wąskotorowa kolej, która zawozi turystów do pobliskich miejscowości: Wąwolnicy i Poniatowa. Wycieczka jest doskonałą okazją do podziwiania wspaniałych krajobrazów Płaskowyżu Lubelskiego, Powiśla Lubelskiego oraz doliny rzeki Bystrej.
6. Wieża Ariańska w Wojciechowie
Wieża ariańska wzniesiona została w pierwszej połowie XVI wieku, a obecnie mieści się tu Ośrodek Kultury, Centrum Informacji Turystycznej oraz dwa muzea. Pierwszym z nich jest Muzeum Regionalne, w którym podziwiać dwudziestowieczną izbę wraz z oryginalnymi przedmiotami pochodzącymi z lat 20-tych (m.in. sprzęty codziennego użytku, meble i narzędzia) oraz ekspozycję zabytków średniowiecznych. Przy muzeum znajduje się Galeria Sztuki Ludowej, w której zakupić można rękodzieła i pamiątki.
Drugim muzeum znajdującym się w Wieży Ariańskiej jest Muzeum Kowalstwa. Mieści się tu ekspozycja ponad 1000 różnych eksponatów, głównie pochodzących z czasów średniowiecza. Poza narzędziami kowalskimi podziwiać tu możemy żelazny pas cnoty, broń białą oraz liczne przedmioty codziennego użytku.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie lubelskim 🗺️
7. Zespół parkowo-pałacowy w Czesławicach
Z Parku Zdrojowego możemy wybrać się na około 40-minutowy spacer do sąsiedniej wsi Czesławice, gdzie na turystów czeka piękny zespół parkowo-pałacowy. Neoklasycystyczny dwór należy do osoby prywatnej, jednak wciąż można zobaczyć jego wspaniałą fasadę.
8. Nałęczowskie festiwale
Odwiedzając miasto w letnich miesiącach mamy okazję uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych. Odbywa się tu m.in. Festiwal „Belcanto”, w którym biorą udział młodzi śpiewacy operowi oraz szereg koncertów w ramach „Nałęczowskiego Divertimento”.
9. Nałęczowska wigilia
Dobrą porą do odwiedzenia Nałęczowa są również Święta Bożego Narodzenia – 23 grudnia organizowana jest miejska wigilia, podczas której turyści, mieszkańcy i kuracjusze spędzają czas przy Pałacu Małachowskich, gdzie dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy oraz mają okazję spróbowania świątecznych, lokalnych dań i przysmaków.
Krótka historia Nałęczowa
Początki Nałęczowa sięgają VIII wieku, kiedy na terenach obecnego miasta znajdowała się osada Bochotnica. Wzniesiony na obecnej Górze Poniatowskiego gród chronił okoliczne niewielkie wsie, które mogły coraz bardziej się rozwijać. W połowie XVIII wieku tereny te zakupił Stanisław Małachowski herbu Nałęcz, od którego wzięła się obecna nazwa miejscowości. Nieco ponad sto lat później trzej wybitni lekarze (Wacław Lasocki, Fortunat Nowicki i Konrad Chmielewski) odkryli zdrowotne właściwości tutejszego mikroklimatu, przede wszystkim sosnowych, otaczających miasteczko lasów i tutejszych wód. To dzięki nim – i wsparciu finansowemu ówczesnego właściciela Nałęczowa, Michała Górskiego – zmodernizowano miejscowość przekształcając je w uzdrowisko lecznicze. Renoma tego miejsca bardzo szybko rozniosła się po całym kraju przyciągając do niego wybitne postacie, takie jak Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus i Stefan Żeromski.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj