Solina Atrakcje i Ciekawostki 🗺️ Co warto zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Solina to jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród turystów odwiedzających Bieszczady. Malownicze, górskie krajobrazy, otoczenie lasów i niewielkich miejscowości oraz ciche zakątki sprawiają, że przyjeżdżają tu miłośnicy obcowania z naturą, sportów wodnych i pieszych wędrówek.

1. Zalew Solina wraz z Zaporą

Jezioro Solińskie to jedno z najciekawszych miejsc w Bieszczadach. Ten sztuczny zbiornik na Sanie zachwyca pięknym otoczeniem i rozmiarami, dlatego też często nazywany jest „bieszczadzkim morzem”. Nad zalewem tym czeka m.in. Polańczyk (słynne uzdrowisko) oraz koncentruje się ruch turystyczny okolicy.

Dlaczego?

Bo to tu można zacząć wycieczkowy rejs po zalewie, tu można pospacerować po majestatycznej zaporze. Ta betonowa konstrukcja ma 82 metry wysokości, 664 metry długości, a w jej wnętrzu mieści się elektrownia wodna.

2. Polańczyk

Polańczyk to uzdrowiskowy kurort nad Soliną. Lokalne wody pochodzą z odwiertów i są pomocne w leczeniu schorzeń dróg oddechowych i chorób układu moczowego. Będąc w miejscowości warto zobaczyć dziewiętnastowieczną Cerkiew św. Paraskewi, gdzie podziwiać można cudowną ikonę Matki Boskiej. W Polańczyku funkcjonują liczne obiekty gastronomiczne, park linowy oraz największy port na jeziorze Solińskim.

3. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Muzeum Kultury Bojków kolekcjonuje przedmioty związane z lokalną kulturą i historią. Bojkowie to etniczna grupa żyjąca w tej części Karpat, której przodkowie pochodzili w Rusi i Wołoszczyzny. W Muzeum znajdują się ludowe stroje, dokumenty i fotografie, pamiątki o znaczeniu religijnym oraz narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Obok mieści się również Galeria Bojkowska prezentująca lokalne dzieła sztuki.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje Bieszczad 🗺️


4. Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach

Park Miniatur Świątyń jest jedną z atrakcji Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach. Na obszarze 0,8h ulokowanych zostało 140 makiet i modeli przedstawiających najstarsze i najpiękniejsze świątynie katolickie i prawosławne z południowo-wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji. Mnogość stylów architektonicznych pokazuje zróżnicowanie etniczne całego regionu.

Obok Parku znajduje się Entomo-Zieleniec, gdzie podziwiać można ogromne modele różnych owadów.

5. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to bez wątpienia jedna z największych atrakcji okolic Jeziora Solińskiego. Czteroosobowe pojazdy z dwoma parami pedałów pozwalają wybrać się na wspaniałą wyprawę. Cała trasa liczy około 47 kilometrów, a wycieczki odbywają się w towarzystwie przewodnika, który opowiada o mijanych miejscach.

6. Muzeum Młynarstwa i Wsi

Muzeum Młynarstwa i Wsi mieści się w zabytkowym młynie w Ustrzykach Dolnych. Znajduje się w nim unikalna kolekcja maszyn i przedmiotów związanych z wypiekaniem chleba. Na terenie Muzeum organizowane są warsztaty i zajęcia praktyczne. W lokalnej karczmie można spróbować tradycyjnie wypiekanych przysmaków regionalnych.

7. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna to najwyżej położona polska kolej wąskotorowa. Została ona uruchomiona pod koniec XIX wieku, a początkowo służyła do wywozu drewna oraz transportu pracowników i mieszkańców okolicznych wiosek. Dla turystów udostępniono dwie trasy, które rozpoczynają się w Majdanie i wiodą do Balnicy (9km) i do Przysłupa (11km). P

o drodze zwiedzić można m.in. Żubracze, Solinkę oraz wyjątkowo malowniczą miejscowość turystyczną Cisna, która położona jest w przepięknej dolinie górskiej.

Warto pamiętać, że w sezonie zimowym funkcjonuje jedynie krótsza trasa z Majdanu do Balnicy.

Bieszczadzka kolejka leśna oraz drezyny rowerowe to wyśmienite atrakcje dla dzieci w Solinie, które warto rozważyć zwiedzając okolicę z pociechami.

8. Basen Aquarius – Lesko

Basen Aquarius w bieszczadzkiej miejscowości Lesko to sporych rozmiarów park wodny z szeregiem atrakcji przyjaznych rodzinie. Oprócz stanowisk do hydromasażu, rwącej rzeki, gejzerów wodnych, biczów szkockich, znajdują się tu baseny sportowe i rekreacyjne.

Do dyspozycji jest letni basen zewnętrzny, brodzik dla dzieci, dwie zjeżdżalnie (rurowa i rodzinna), siłownia i saunarium.

Odbywają się tu również zajęcia szkoły pływania i fitness w małych grupach.

9. Muzeum Historyczne i Zamek Królewski w Sanoku

Sanok położony jest około 30 kilometrów od Polańczyka. To jedno z największych i najciekawszych pod względem historycznym miast na Podkarpaciu.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Zamek Królewski, w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne. Historia zamku sięga średniowiecza, a pierwsze wzmianki o istniejącym w tym miejscu grodzisku pochodzą z 1150 roku. Obecna budowla jest jednak stosunkowo nowa – po zniszczeniach z czasów I wojny światowej odbudowano ją dopiero w 1934 roku.

W Muzeum Historycznym mieści się aż 9 stałych wystaw, na których zobaczyć można dzieła sztuki, zabytki historyczne i przedmioty pozyskane podczas wykopalisk archeologicznych. Ogromne wrażenie robi Galeria Zdzisława Beksińskiego – czołowego przedstawiciela polskiego malarstwa fantastycznego. W Sanoku obejrzeć można aż 600 jego prac, co sprawia, że jest to największa na świecie wystawa dzieł tego znakomitego artysty. Na wystawie “Historie w ziemi zapisane” znajdują się zabytki archeologiczne, z których najstarsze pochodzą z epoki kamienia i liczą nawet 6 tysięcy lat.

W Muzeum Historycznym w Sanoku umiejscowione zostały także wystawy sztuki cerkiewnej i sakralnej, Galeria Malarstwa XX wieku, Galeria Mariana Kruczka, wystawa portretów, ciekawa ekspozycja ceramiki pokuckiej oraz kolekcja militariów i uzbrojenia.

W Sanoku znajduje się również wiele innych atrakcji, takich jak przepiękny Rynek, skansen Muzeum Budownictwa Ludowego oraz BWA Galeria Sanocka.

10. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Równi

Cerkiew w Równi to jedna z najpiękniejszych świątyni prawosławnych w całym regionie. Wybudowana została w XVIII wieku i jest świetnym pokazem stylu bojkowskiego. Drewniana, ciemnobrązowa budowla obecnie służy kościołowi rzymskokatolickiemu.

11. Najpiękniejsze szlaki Bieszczad – Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska

Nie bez powodu Bieszczady są tak chętnie odwiedzane przez turystów: malownicze, łagodne wzgórza, pokryte łąkami i polanami, robią ogromne wrażenie na miłośnikach obcowania z naturą.

Za jeden z najpiękniejszych widokowych szlaków uznawany jest szlak przez Połoninę Wetlińską – masyw górski, którego najwyższy szczyt (Roh) sięga wysokości 1255m n.p.m. Połonina Wetlińska ma długość aż 8 kilometrów, wiedzie grzbietami wzgórz i gór, gwarantując tym samym niesamowite widoki. Na masywie położone jest schronisko górskie Chatka Puchatka (na wysokości 1228m n.p.m. – jest to najwyżej położone schronisko turystyczne w Bieszczadach), do którego dostać się można dwoma oznakowanymi szlakami: czerwonym (fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego) i żółtym (szlak wetliński).

Przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej jest masyw górski o nazwie Połonina Caryńska. Najwyższym szczytem masywu jest Kruhly Wierch o wysokości 1297m n.p.m., który jest doskonałym punktem widokowym. Przy dobrych warunkach pogodowych podziwiać stąd można zarys ukraińskich Gorganów, a nawet polskie Tatry Wysokie.

Przez Połoninę Caryńską prowadzą dwa szlaki turystyczne: czerwony (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) oraz zielony (rozciągający się pomiędzy Magurą Stuposiańską i Małą Rawką). Na masyw dotrzeć można także podążając bieszczadzką ścieżką przyrodniczą (oznaczoną w kolorze zielonym) z Ustrzyków Górnych.

12. Tarnica

Tarnica to najwyższy szczyt polskiej części Bieszczad, który znajduje się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ma on wysokość 1346 metrów, a w jego okolice można dostać się jednym z dwóch oznakowanych szlaków turystycznych: czerwonym (rozciągającym się pomiędzy Ustrzykami Górnymi i małą wsią bieszczadzką Włosate) oraz niebieskim (który biednie z Włosatych na Bukowe Berdo).

Na szczycie Tarnicy umiejscowiono ogromy krzyż, który jest charakterystycznym symbolem Bieszczad. Wierzchołek góry uznawany jest za doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama Połonin, a w wyjątkowo pogodne dni można dostrzec nawet zarys oddalonych o setki kilometrów Tatr.

13. Bieszczadzka kuchnia regionalna

Odpoczywając nad Soliną nie sposób nie spróbować lokalnych przysmaków. Królują tutaj dosyć ciężkie potrawy z dużą ilością ziemniaków, cebuli i kapusty.

Warto spróbować kisełnicy (regionalnego żurku z dużą ilością czosnku, pokrojonymi ziemniakami i smażoną cebulą) oraz proziaki (rodzaj miękkich bułek wypiekanych w tradycyjny sposób i podawanych ze świeżym masłem i odrobiną soli).

W bieszczadzkiej kuchni nie brakuje placków i kotletów mięsno-warzywnych. Hryczanki, czyli kotlety z wieprzowego mięsa mielonego i kaszy gryczanej cieszą się szczególną popularnością.

Warto skosztować również fuczki – placuszki z ciasta i kiszonej kapusty, które spożywane są zarówno jako samodzielna potrawa, jak i jako dodatek do mięs.

Na jaroszów czekają bandurjanki czyli placki z twarogu i ziemniaków.

Niemal każda miejscowość posiada własne przepisy na różne rodzaje pierogów, w tym ukraińskie wareniki.

W miejscowościach położonych bezpośrednio przy Jeziorze Solińskim królują ryby w najróżniejszych wydaniach, głównie smażone, pieczone i grillowane. W większych miastach dodatkowo możemy spotkać liczne restauracje z kuchnią ukraińską, słowacką i rosyjską.

4.2/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić