Solina to jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród turystów odwiedzających Bieszczady. Malownicze, górskie krajobrazy, otoczenie lasów i niewielkich miejscowości oraz ciche zakątki sprawiają, że przyjeżdżają tu miłośnicy obcowania z naturą, sportów wodnych i pieszych wędrówek.
Okoliczne atrakcje turystyczne
1. Polańczyk
Polańczyk to uzdrowiskowy kurort nad Soliną, jeden z najbardziej sławnych wśród turystów. Lokalne wody pochodzą z odwiertów i są pomocne w leczeniu schorzeń dróg oddechowych i chorób układu moczowego. Będąc w miejscowości warto zobaczyć dziewiętnastowieczną Cerkiew św. Paraskewi, gdzie podziwiać można cudowną ikonę Matki Boskiej. W Polańczyku funkcjonują liczne obiekty gastronomiczne, park linowy oraz największy na Solinie port.
2. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie
Muzeum Kultury Bojków kolekcjonuje przedmioty związane z lokalną kulturą i historią. Bojkowie to etniczna grupa żyjąca w tej części Karpat, których przodkowie pochodzili w Rusi i Wołoszczyzny. W Muzeum znajdują się ludowe stroje, dokumenty i fotografie, pamiątki o znaczeniu religijnym oraz narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Obok mieści się również Galeria Bojkowska prezentująca lokalne dzieła sztuki.
3. Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach
Park Miniatur Świątyń jest jedną z atrakcji Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach. Na obszarze 0,8h ulokowanych zostało 140 makiet i modeli przedstawiających najstarsze i najpiękniejsze świątynie katolickie i prawosławne z południowo-wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji. Mnogość stylów architektonicznych pokazuje zróżnicowanie etniczne całego regionu.
Obok Parku znajduje się Entomo-Zieleniec, gdzie podziwiać można ogromne modele różnych owadów.
4. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to bez wątpienia jedna z największych atrakcji okolic Jeziora Solińskiego. Czteroosobowe pojazdy z dwoma parami pedałów pozwalają wybrać się na wspaniałą wyprawę. Cała trasa liczy około 47 kilometrów, a wycieczki odbywają się w towarzystwie przewodnika, który opowiada o mijanych miejscach.
5. Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi mieści się w zabytkowym młynie w Ustrzykach Dolnych. Znajduje się w nim unikalna kolekcja maszyn i przedmiotów związanych z wypiekaniem chleba. Na terenie Muzeum organizowane są warsztaty i zajęcia praktyczne. W lokalnej karczmie można spróbować tradycyjnie wypiekanych przysmaków regionalnych.
6. Bieszczadzka Kolejka Leśna
Bieszczadzka Kolejka Leśna to najwyżej położona polska kolej wąskotorowa. Została ona uruchomiona pod koniec XIX wieku, a początkowo służyła do wywozu drewna oraz transportu pracowników i mieszkańców okolicznych wiosek. Dla turystów udostępniono dwie trasy, które rozpoczynają się w Majdanie i wiodą do Balnicy (9km) i do Przysłupa (11km). Po drodze zwiedzić można m.in. Żubracze, Solinkę oraz wyjątkowo malowniczą miejscowość turystyczną Cisna, która położona jest w przepięknej dolinie górskiej. Warto pamiętać, że w sezonie zimowym funkcjonuje jedynie krótsza trasa z Majdanu do Balnicy.
7. Basen Aquarius – Lesko
Basen Aquarius w bieszczadzkiej miejscowości Lesko to sporych rozmiarów park wodny z szeregiem atrakcji przyjaznych rodzinie. Oprócz stanowisk do hydromasażu, szalejącej rzeki, gejzerów wodnych, biczów szkockich, znajdują się tu baseny sportowe i rekreacyjne. Do dyspozycji jest letni basen zewnętrzny, brodzik dla dzieci, dwie zjeżdżalnie (rurowa i rodzinna), siłownia i saunarium. Odbywają się tu również zajęcia szkoły pływania i fitness w małych grupach.
8. Muzeum Historyczne i Zamek Królewski w Sanoku
Sanok położony jest około 30 kilometrów od Polańczyka. To jedno z największych i najciekawszych pod względem historycznym miast w okolicach Jeziora Solińskiego. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Zamek Królewski, w którym obecnie mieści się sanockie Muzeum Historyczne. Historia zamku sięga już średniowiecza, a pierwsze wzmianki o istniejącym w tym miejscu grodzisku pochodzą z 1150 roku. Obecna budowla jest jednak stosunkowo nowa – po zniszczeniach z czasów I wojny światowej odbudowano ją dopiero w 1934 roku.
W Muzeum Historycznym mieści się aż 9 stałych wystaw, na których zobaczyć można dzieła sztuki, zabytki historyczne i przedmioty pozyskane podczas wykopalisk archeologicznych. Ogromne wrażenie robi Galeria Zdzisława Beksińskiego – czołowego przedstawiciela polskiego malarstwa fantastycznego. W Sanoku obejrzeć można aż 600 jego prac, co sprawia, że jest to największa na świecie wystawa dzieł tego znakomitego artysty. Na wystawie “Historie w ziemi zapisane” znajdują się zabytki archeologiczne, z których najstarsze pochodzą z epoki kamienia i liczą nawet 6 tysięcy lat. W Muzeum Historycznym w Sanoku umiejscowione zostały także wystawy sztuki cerkiewnej i sakralnej, Galeria Malarstwa XX wieku, Galeria Mariana Kruczka, wystawa portretów, ciekawa ekspozycja ceramiki pokuckiej oraz kolekcja militariów i uzbrojenia.
W Sanoku znajduje się również wiele innych atrakcji, takich jak przepiękny Rynek, skansen Muzeum Budownictwa Ludowego oraz BWA Galeria Sanocka.
9. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Równi
Cerkiew w Równi to jedna z najpiękniejszych świątyni prawosławnych w całym regionie. Wybudowana została w XVIII wieku i jest świetnym pokazem stylu bojkowskiego. Drewniana, ciemnobrązowa budowla obecnie służy kościołowi rzymskokatolickiemu.
10. Najpiękniejsze szlaki Bieszczad – Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska
Nie bez powodu Bieszczady są tak chętnie odwiedzane przez turystów: malownicze, łagodne wzgórza, pokryte łąkami i polanami, robią ogromne wrażenie na miłośnikach obcowania z naturą. Za jeden z najpiękniejszych widokowych szlaków uznawany jest szlak przez Połoninę Wetlińską – masyw górski, którego najwyższy szczyt (Roh) sięga wysokości 1255m n.p.m. Połonina Wetlińska ma długość aż 8 kilometrów, wiedzie grzbietami wzgórz i gór, gwarantując tym samym niesamowite widoki. Na masywie położone jest schronisko górskie Chatka Puchatka (na wysokości 1228m n.p.m. – jest to najwyżej położone schronisko turystyczne w Bieszczadach), do którego dostać się można dwoma oznakowanymi szlakami: czerwonym (fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego) i żółtym (szlak wetliński).
Przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej jest masyw górski o nazwie Połonina Caryńska. Najwyższym szczytem masywu jest Kruhly Wierch o wysokości 1297m n.p.m., który uznawany jest za doskonały punkt widokowi. Przy dobrych warunkach pogodowych podziwiać stąd można zarys ukraińskich Gorganów, a nawet polskie Tatry Wysokie. Przez Połoninę Caryńską prowadzą dwa szlaki turystyczne: czerwony (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) oraz zielony (rozciągający się pomiędzy Magurą Stuposiańską i Małą Rawką). Na masyw dotrzeć można także podążając bieszczadzką ścieżką przyrodniczą (oznaczoną w kolorze zielonym) z Ustrzyków Górnych.
11. Tarnica
Tarnica to najwyższy szczyt polskiej części Bieszczad, który znajduje się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ma on wysokość 1346 metrów, a w jego okolice można dostać się jednym z dwóch oznakowanych szlaków turystycznych: czerwonym (rozciągającym się pomiędzy Ustrzykami Górnymi i małą wsią bieszczadzką Włosate) oraz niebieskim (który biednie z Włosatych na Bukowe Berdo). Na szczycie Tarnicy umiejscowiono ogromy krzyż, który jest charakterystycznym symbolem Bieszczad. Wierzchołek góry uznawany jest za doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama Połonin, a w wyjątkowo pogodne dni można dostrzec nawet zarys oddalonych o setki kilometrów Tatr.
12. Bieszczadzka kuchnia regionalna
Odpoczywając nad Soliną nie sposób nie spróbować lokalnych przysmaków. Królują tutaj dosyć ciężkie potrawy z dużą ilością ziemniaków, cebuli i kapusty.
Warto spróbować kisełnicy (regionalnego żurku z dużą ilością czosnku, pokrojonymi ziemniakami i smażoną cebulą) oraz proziaki (rodzaj miękkich bułek wypiekanych w tradycyjny sposób i podawanych ze świeżym masłem i odrobiną soli).
W bieszczadzkiej kuchni nie brakuje placków i kotletów mięsno-warzywnych. Hryczanki, czyli kotlety z wieprzowego mięsa mielonego i kaszy gryczanej cieszą się szczególną popularnością.
Warto skosztować również fuczki – placuszki z ciasta i kiszonej kapusty, które spożywane są zarówno jako samodzielna potrawa, jak i jako dodatek do mięs.
Na jaroszów czekają bandurjanki czyli placki z twarogu i ziemniaków.
Niemal każda miejscowość posiada własne przepisy na różne rodzaje pierogów, w tym ukraińskie wareniki.
W miejscowościach położonych bezpośrednio przy Jeziorze Solińskim królują ryby w najróżniejszych wydaniach, głównie smażone, pieczone i grillowane. W większych miastach dodatkowo możemy spotkać liczne restauracje z kuchnią ukraińską, słowacką i rosyjską.