Top 15 Atrakcji w Bieszczadach w 2024 🗺️

bieszczady
foto – Pixabay

A gdyby tak po prostu rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? “Polski Teksas”, jak śpiewał Wojciech Młynarski, faktycznie wciąż pozostaje jednym z bardziej tajemniczych i nieodkrytych regionów naszego kraju.

Bieszczady dawno nie są już jednak dziką, niecywilizowaną krainą, zamieszkałą wyłącznie przez podejrzanych uciekinierów i niedźwiedzie. Obecnie ta część naszego kraju ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją wczasowiczom, jednocześnie wciąż pozostając stosunkowo spokojną i mało obleganą przez turystów.

Jaki są najpopularniejsze atrakcje w Bieszczadach ? Oto lista najlepszych atrakcji.

1. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Historia budowy kolejki wąskotorowej w Bieszczadach sięga końcówki XIX wieku. W ówczesnych realiach był to najefektywniejszy sposób na zaspokojenie potrzeb związanych z lokalnych transportem w tych górskich okolicach. Współcześnie pozostałości po trakcjach można znaleźć w wielu miejscach Bieszczad, natomiast w okolicy Cisnej tory postanowiono zaadaptować na ciekawą atrakcję turystyczną. Tak powstała Bieszczadzka Kolejka Leśna, kursująca z Majdanu do Balnicy na granicy ze Słowacją lub Dołżycy. Wycieczka kolejką wąskotorową dostarcza niezapomnianych wrażeń, pozwalając podziwiać górskie i leśne krajobrazy z niecodziennej perspektywy. Przejażdżka do Balnicy, wraz z postojem na miejscu i powrotem, trwa około 2 godzin, zaś podobna wycieczka do Dołżycy to ok. półtorej godziny. Przed przyjazdem do Majdanu należy dokładnie sprawdzić rozkład jazdy kolejki na stronie internetowej, ponieważ zmienia się on w zależności od pory roku.

2. Bieszczadzki Worek

Najbardziej dzika i naturalna część najbardziej dzikich i naturalnych gór w Polsce. Do Bieszczadzkiego Worka docierają ci, którzy chcą poczuć klimat starych, zupełnie dzikich Bieszczad sprzed kilkudziesięciu lat. Gwoli wyjaśnienia – “Bieszczadzkim Workiem” nazywa się najbardziej wysuniętą na południowy wschód część naszego kraju, otoczoną od południa, wschodu i północy granicą z Ukrainą. Duże wrażenie robią ślady po dawno nieistniejących łemkowskich wsiach takich, jak np. Sianki, Bukowiec czy Beniowa. Do tej ostatniej wsi dojdziemy przepiękną ścieżką turystyczną “W dolinie górnego Sanu”, zapewniającej wspaniałe widoki. Znajdziemy tu również pozostałości po starej cerkwi i cmentarzu. Jeszcze bardziej tajemniczym miejscem są Sianki, a szczególnie znajdujący się tu tzw. “Grób Hrabiny” – miejsce pochówku dwojga młodo zmarłych arystokratów, nazywanych bieszczadzkimi Romeo i Julią.

3. Bukowe Berdo

Mówiąc o Bieszczadzkim Worku nie sposób nie wspomnieć o jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych w całych Bieszczadach – Bukowym Berdzie. Nazwa “Bukowe Berdo” odnosi się do dość rozległego masywu, osiągającego w punkcie kulminacyjnnym 1311 m n.p.m. Rozciąga się stąd niesamowity widok na najbliżej położone szczyty, między innymi Tarnicę, Krzemieniec czy Halicz. Na Bukowe Berdo można dojść z Mucznego, Wołosatego lub Pszczelin – krzyżują się tu szlaki żółty i niebieski, umożliwiając zaplanowanie ciekawej, dłuższej wędrówki.

4. Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II w Myczkowcach to ciekawa, choć dość niecodzienna atrakcja turystyczna. Znajduje się tu bowiem rozbudowany park miniatur świątyń, rozlokowanych na dziesięciu wzgórzach. Można tu podziwiać miniatury 140 obiektów sakralnych pieczołowicie wykonanych w skali 1:25. Miniatury były wzorowane na świątyniach rzymsko- i grekokatolickich oraz prawosławnych z Polski, Ukrainy i Słowacji. Wycieczka do Centrum Kultury Ekumenicznej pozwala więc lepiej poznać nie tylko różnice związane z tymi obrządkami, ale także szczegóły architektury ludowej Łemków, Bojków i Pogórzan. Oprócz parku miniatur w Centrum Kultury Ekumenicznej znajduje się także Ogród Biblijny, mini ZOO i stadnina koni, tak więc jest to doskonałe miejsce również dla rodzin.

5. Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku

Zabytkowa drewniana cerkiew, będąca częścią podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstanie cerkwi w Smolniku szacowane jest na XVI wiek. W swojej historii zdążyła już być cerkwią prawosławną i unicką, a obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Co ciekawe, jest to jedyna zachowana w Bieszczadach cerkiew typu bojkowskiego, wyraźnie odmienna od tych budowanych przez Łemków. W świątyni można podziwiać fragmenty oryginalnych polichromii. Nie zachował się niestety oryginalny ikonostas, aczkolwiek niektóe ikony ze smolnickiej cerkwi można podziwiać w muzeach w Łańcucie i Lwowie.

6. Drezyny rowerowe

Bieszczadzkie drezyny rowerowe to kolejny nietypowy sposób zwiedzania Bieszczad. Drezyny wykorzystują nieużywaną infrastrukturę kolejową, zaadaptowaną na największe przedsięwzięcie tego typu w Europie. Sama drezyna napędzana jest siłą mięśni pasażerów, podobnie jak rower. Pojedynczy pojazd posiada cztery miejsca – dwa do pedałowania i dwa siedzące do odpoczynku. Istnieje możliwość zabrania na pokład piątego pasażera, pod warunkiem, że jest to dziecko. Drezyny można wypożyczyć na stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych i przejechać się według rozkładu do Stefkowej lub Olszanicy. Obie trasy są niezwykle malownicze i pozwalają poznać Bieszczady w bardzo nietuzinkowy sposób. Warto dodać, że na stronie internetowej Drezyn Rowerowych jest możliwość wygodnej rezerwacji atrakcji.

7. Mała i Wielka Rawka

Jedne z ładniejszych miejsc w Bieszczadach, wciąż mniej popularne wśród turystów niż najbardziej znane połoniny. Na Małą, a następnie Wielką Rawkę najłatwiej dojść z Przełęczy Wyżniańskiej. Po drodze mijamy klimatyczne schronisko PTTK pod Małą Rawką. Z góry doskonale widać najbardziej znane szczyty Bieszczad, a więc Tarnicę, Połoninę Caryńską i Wetlińską ze Smerekiem, a także pasma na Ukrainie i Słowacji. Warto podejść również na oddalony o kilkadziesiąt minut wędrówki Krzemieniec, na którym znajduje się trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji.

8. Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady

Choć kwestie związane z ochroną przyrody wzbudzają w ostatnich latach bardzo duże zainteresowanie, to wciąż dość mało mówi się o problemie zanieczyszczenia światłem. Właśnie z tego powodu od kilku lat w Europie powołuje się do istnienia obszary wolne od tego rodzaju zanieczyszczenia, w których w wyjątkowy sposób można podziwiać rozgwieżdżone niebo. Jeden z takich obszarów od 2013 r. istnieje w gminie Lutowiska w Bieszczadach. W ogólności Park zajmuje powierzchnię 113 tys. hektarów, jednak szczególnie wartościowe dla odwiedzających są warsztaty i pokazy astronomiczne w ramach szeroko zakrojonej działalności edukacyjnej. Odbywają się one w obserwatorium “Ryś” w Tarnawie Niżnej, a szczegółowy plan można znaleźć na stronie internetowej Parku.

9. Połonina Caryńska

Połoniny to zdecydowanie jeden ze znaków rozpoznawczych Bieszczad. Geograficznie nazwa ta oznacza pasmo łąk, wykształcone powyżej lasu w obszarach górskich, w Polsce praktycznie niespotykane poza Bieszczadami. Najwyższa kulminacja Połoniny Caryńskiej, tzw. Kruhly Wierch, sięga wysokości 1297 m n.p.m. Z góry rozciąga się niesamowity widok na Bieszczady, a przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet bardzo odległe Gorgany czy Tatry. Przez Połoninę przechodzi Główny Szlak Beskidzki, którym można dojść na szczyt z Ustrzyk Górnych lub Brzegów Górnych. Inną ciekawą trasą jest zielony szlak z Przełęczy Wyżniańskiej. Połonina Caryńska jest zdecydowanie jednym z tych miejsc w Bieszczadach, które koniecznie trzeba odwiedzić.

10. Połonina Wetlińska

Drugą z najbardziej znanych bieszczadzkich połonin jest Połonina Wetlińska. Znajduje się ona na szerokim masywie, z najwyższym punktem na wysokości ok. 1255 m n.p.m. (Roh), a następnie przechodzi w masyw Smereka. Na Połoninie Wetlińskiej znajduje się najwyższe bieszczadzkie schronisko PTTK, tzw. “Chatka Puchatka” – autorem tego popularnego określenia jest znany polski podróżnik Leonid Teliga. Przez Połoninę Wetlińską także przebiega Główny Szlak Beskidzki, a także szlaki żółty i czarny, dzięki czemu można się na nią dostać m.in. z Berehów Górnych, Wetliny czy Jaworzca.

11. Rezerwat “Sine Wiry”

Rezerwat przyrody “Sine Wiry” powstał w celu ochrony niezwykle malowniczych krajobrazów rzeki Wetlinki. Najłatwiej zwiedzić go przy okazji wędrówki z parkingu Polanki – trasa ma około 6 kilometrów, podczas których mijamy trzy główne punkty widokowe. Z pierwszego z nich roztacza się cudowny widok na rzeczne głazy i wodospady, czyli właśnie na sine wiry. W dalszym ciągu wędrówki dochodzimy do schodków prowadzących nad brzeg Wetlinki, a następnie miejsca odpoczynkowego z wiatą.

12. Tarnica

Najwyższy szczyt polskich Bieszczad, wchodzący w skład Korony Gór Polskich. Tarnica wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. Charakterystyczny kształt masywu z bardzo głębokim wcięciem (Przełęcz pod Tarnicą) przyczynił się do nadania górze właśnie takiej nazwy – wołoskie słowo “tarnita” oznacza właśnie przełęcz. Na szczycie Tarnicy znajduje się siedmiometrowy krzyż, upamiętniający pobyt w tym miejscu ks. Karola Wojtyły w latach 50′ ubiegłego stulecia. Ze szczytu rozciąga się widok na Bieszczady, Gorgany i Tatry, a przy bardzo dobrych warunkach można dostrzec nawet pasma Czarnohory czy leżących w Rumunii Alp Rodniańskich. Na górę można dojść szlakiem niebieskim z Wołosatego lub Bukowego Berda, a także Głównym Szlakiem Beskidzkim, np. z Ustrzyk Górnych.

13. Wodospad Szepit

Największy bieszczadzki wodospad jest zdecydowanie miejscem wartym odwiedzenia. Wodospad Szepit znajduje się na potoku Hylaty, w okolicy wsi Zatwarnica. Warto dodać, że w niektórych wydawnictwach używa się także nazwy “Wodospad Szum”. Do wodospadu można dojść ścieżką edukacyjną z Zatwarnicy – prowadzi ona z samej wsi, choć istnieje też możliwość podjechania pod szlaban, z którego do wodospadu jest jedynie ok. 20 minut spaceru. Sam wodospad jest wysoki na ok. 8 metrów, jednak mnogość kaskad i skał czyni z niego naprawdę interesującą atrakcję przyrodniczą. Okolica wodospadu jest dobrze przystosowana do celów turystycznych – od kilku lat znajduje się tu barierka i schodki, umożliwiające podziwianie tego cudu przyrody w bezpiecznych warunkach. Przy wodospadzie zorganizowano także miejsce wypoczynkowe z drewnianymi stoliczkami.

14. Zagroda Pokazowa Żubrów

Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem to jedna z ciekawszych atrakcji w Bieszczadach. Odwiedzający mogą tu podziwiać życie tych potężnych zwierząt z bliskiej odległości, korzystając ze specjalnie przygotowanych wiat widokowych. Dla turystów przygotowano także szereg interesujących tablic edukacyjnych. Zagroda jest dostępna do zwiedzania praktycznie przez cały rok bezpłatnie, choć istnieje również możliwość organizacji zwiedzania grupowego z przewodnikiem. Warto jednak pamiętać, że zagroda znajduje się w dość wysoko położonych lasach powyżej Mucznego, tak więc dojazd do niej w zimie może wiązać się z koniecznością jazdy po nieodśnieżonej i śliskiej drodze.

15. Zapora w Solinie

Na koniec atrakcja, o której słyszał chyba każdy. Któż bowiem będąc w Bieszczadach nie przyjedzie choć na chwilę pozachwycać się pięknej słynnych zielonych wzgórz nad Soliną? Jezioro Solińskie to cenione miejsce wypoczynkowe, umożliwiające relaks nad wodą w otoczeniu wspaniałych górskich krajobrazów. W pobliskiej Solinie i Polańczyku znajdziemy plaże, kąpieliska oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Nie byłoby jednak tego zbiornika, gdyby nie największa w Polsce zapora o wysokości 82 metrów. Zapora Solińska to miejsce robiące niesamowite wrażenie niezależnie, czy spojrzymy na zapierające dech w piersiach jezioro i góry, czy też przejdziemy na drugą stronę i spojrzymy w dół tej potężnej betonowej konstrukcji.

4.2/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić