Atrakcje Ustrzyki Dolne 2024 🗺️ Co warto zobaczyć

fotografia by Paweł Marynowski / Wikipedia

Ustrzyki Dolne to pod każdym względem miejscowość niezwykła. Umiejscowiona w samym sercu Bieszczad, dookoła której rozciągają się malownicze góry, doliny rzeczne i niewielkie, klimatyczne wioski, które zabiorą nas w świat niegdysiejszej kultury podkarpackiej.

Co warto zobaczyć w Ustrzykach Dolnych?

1. Muzeum Młynarstwa i Wsi

Muzeum Młynarstwa i Wsi to unikalny obiekt w całym regionie. W zabytkowym młynie znajduje się tu duża kolekcja maszyn i przedmiotów służących do wypiekania chleba. Obiekt prowadzi warsztaty, na których zwiedzający mogą poznać tradycyjne metody wypieku bułek, regionalnych proziaków, rogalów i kapuśniaczków.

Dodatkowo przy Muzeum funkcjonuje regionalna karczma, w której można skosztować regionalne przysmaki bieszczadzkie.

2. Kamień Diabła

Kamień Diabła jest oficjalnie zwany Kamieniem Leskim. To piękny pomnik przyrody, który znajduje się w okolicy Ustrzyk Dolnych. Jest to duża, wapienna skała, która według legendy została upuszczona przez samego Diabła w celu zniszczenia pobliskiego kościoła.

Dziś stanowi przede wszystkim dużą gratkę dla miłośników wspinaczki.

3. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Trasa Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych rozpoczyna się w pobliskiej miejscowości Uherce Mineralne. Czteroosobowe drezyny przemierzają trasę o długości 47 kilometrów, a zwiedzającym towarzyszy przewodnik, który opowiada ciekawostki i legendy związane z mijanymi miejscami. Jedna z najfajniejszych atrakcji dla dzieci w Ustrzykach Dolnych.

4. Solina

Podczas wypoczynku w tej bieszczadzkiej miejscowości warto wybrać się na wycieczkę nad Solinę – największy sztuczny zbiornik retencyjny w Polsce. To miejsce doskonałe do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo i wędkarstwo. Przy zbiorniku umiejscowione zostały kąpieliska oraz działają tu liczne obiekty gastronomiczne i parki linowe. Oczywiście największą atrakcją jest zapora nad Soliną.

5. Polańczyk

Tuż obok Jezioro Solińskiego wybrać się możemy do miejscowości Polańczyk, gdzie znajduje się piękna Cerkiew św. Paraskewy z początku XIX wieku, sanatoria oraz duża przystań.

6. Muzeum Kultury Bojków

W okolicy mieści się również Muzeum Kultury Bojków czyli etnicznej grupy pochodzenia wołoskiego i rusińskiego. W środku podziwiać można dużą kolekcję strojów ludowych, tradycyjnych narzędzi i przedmiotów codziennego użytku oraz dzieła sztuki w Galerii Bojkowskiej.

7. Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej

Nieduże Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej funkcjonuje od zaledwie kilkunastu lat, a już zdążyło zgromadzić pokaźną i godną uwagi kolekcję. Wśród ponad 2000 eksponatów znajdziemy między innymi pamiątki obu wojen światowych, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, narzędzia, ręcznie wypalane cegły, naczynia liturgiczne czy ciekawą kolekcję starych tablic administracyjnych. Istnieje także możliwość zakupu pamiątek czy lokalnych przetworów. Odwiedzających po Muzeum oprowadzają właściciele, którzy często dają się namówić na dłuższe posiedzenie przy kubku herbaty i gawędę o Bieszczadach.

8. Aktywny wypoczynek

Ustrzyki Dolne to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. W mieście rozpoczyna się kilka szlaków, które prowadzą m.in. na szczyty górskie (np. Gromadzyń, Mały Król, Kamienna Laworta, Kiń i Orlik) oraz do pobliskiej miejscowości Jasień.

Przez miasto przechodzą również dwie trasy Szlaku Architektury Drewnianej.

Zimą miasto to przyciąga przede wszystkim narciarzy. Pobliska Stacja Narciarska Gromadzyń z dwoma wyciągami talerzykowymi i jedną kolejką krzesełkową. Znajduje się tu kilka tras narciarskich o różnym stopniu trudności, w tym czerwoną trasą o średnim nachyleniu 22%. Dużą atrakcją jest również nartostrada o długości ok. 1500m.

9. Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej

Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej to najstarszy kościół katolicki w miejscowości. Murowana, barokowa świątynia została wzniesiona w roku 1740. W środku podziwiać można m.in. siedemnastowieczna ambona z baldachimem oraz piękną, zabytkową chrzcielnicę z wizerunkiem Dzieciątka Jezus.

10. Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski

Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski to dwudziestowieczna, neogotycka świątynia, która niegdyś była wykorzystywana jako radziecki magazyn. W tym czasie jej wnętrze zostało niemal doszczętnie zniszczone, a większość zabytków i naczyń liturgicznych przepadła. W środku znajduje się jednak piękny, zdobiony ołtarz z obrazem Matki Boskiej pochodzący z XVII wieku.

11. Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny

Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny to grekokatolicka świątynia wzniesiona w 1847 roku. Przy niej umiejscowiona jest dzwonnica parawanowa oraz dębowy krzyż wzniesiony z okazji 950 rocznicy Chrztu Rusi.

12. Bieszczadzki Park Narodowy

W okolicach Ustrzyk Dolnych rozciąga się Bieszczadzki Park Narodowyjeden z najpiękniejszych naturalnych terenów górskich w całej Polsce.

Podziwiać tu można łagodne wzgórza Karpat Wschodnich, lasy bukowe i olszowe oraz dziesiątki rzecznych dolin. Na obszarze Parku Narodowego występuje aż 780 gatunków roślin, z czego kilka to gatunki endemiczne, których na próżno szukać w innych częściach Karpat.

Tereny te zamieszkiwane są przez liczne gatunki zwierząt, w tym niedźwiedzie, wilki, jelenie, rysie, a nawet stado żubrów liczące około 280 osobników, co czyni je jedną z największych populacji tego zwierzęcia żyjących na dzikim terenie.

Przez Bieszczadzki Park Narodowy przechodzą liczne szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Znajdują się tu również ścieżki przyrodnicze i historyczne, stoki narciarskie oraz schroniska górskie, w których spróbować można tradycyjnej kuchni regionalnej.

Krótka historia miasta

Pierwsze potwierdzone wzmianki o Ustrzykach Dolnych pochodzą z końca XV wieku, kiedy to król Jan Olbracht przekazał okoliczne tereny Iwonii Janczonowiczowi za odniesione zasługi podczas wojny bukowińskiej. Wkrótce wioska stała się wójtostwem i “pochłonęła” pobliskie miejscowości stając się Ustrzykami Dolnymi. W 1727 roku miejscowość nabyła prawa miejskie na mocy dekretu króla Augusta II Mocnego. Ustrzyki były kilkukrotnie niszczone: już w XVII wieku przez najeźdźców tatarskich, później dwukrotnie podczas I wojny światowej. Miejscowość zaczęła rozwijać się dopiero po roku 1960 i w ciągu kilkudziesięciu lat stało się jednym z najbardziej docenianych kurortów turystycznych w Bieszczadach.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Ustrzyki Dolne

4.2/5 - (65 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić