Zapora Solina to niezwykła budowla, która położona jest w Bieszczadach, 15 km od Ustrzyk Dolnych. Mówi się, że wraz z Jeziorem Solińskim nosi nazwę „bieszczadzkiego morza”, a co za tym idzie, jest jedną z największych atrakcji Podkarpacia. Poniższe ciekawostki dokładnie pokazują, że jest to miano zasłużone i podkreślają w pełni prawdziwy fenomen, jaki to miejsce posiada.
1. Pierwsza z ciekawostek dotyczy historii owej zapory. Otóż pierwszy projekt powstał w roku 1921, ale sama budowa rozpoczęła się szesnaście lat później. Problem pojawił się, gdy rozpoczęła się druga wojna światowa, co sprawiło, że budowa została wstrzymana.
2. Kolejna koncepcja budowy tej zapory pojawiła się wiele lat później, a dokładniej mówiąc w roku 1955. Pieczę na nią sprawował inż. Bolesław Kozłowski.
3. Kolejna z ciekawostek dotyczy już typowo samej Zapory Solina. Otóż jest ona najwyższą budową hydrotechniczną, jak i również zaporą w Polsce.
4. Biorąc pod uwagę powyższy fakt, trzeba jasno powiedzieć, że zajmuje pierwsze miejsce nie bez powodu. Otóż wysokość owej zapory wynosi prawie 82 metry, długość 664 metry, zaś jej kubatura wynosi 760 000 m3.
5. Nie sposób również nie przytoczyć kolejnej ciekawostki dotyczącej owej zapory. Otóż podczas procesu napełniania owego zbiornika, doszło przy tym do zatopienia kilku wsi, takich jak Solina, Sokole, Chrewit, Teleśnica Sanna, Horodek i spora część Wołkowyi. W oczy rzuca się także fakt, że przy owym fakcie wysiedlono prawie 800 osób.
6. Zapora Solina nazywana jest również zaporą typu ciężkiego lub grawitacyjną. Ciężar owej zapory skutecznie potrafi sobie radzić ze znacznym napływem wody.
7. Tak zwaną koroną zapory nazywa się droga, która ciągnie się dosłownie przez całą długość owej budowli posiadająca szerokość ośmiu metrów.
8. Wyżej wspomniana droga Zapory Solińskiej nosi miano najludniejszego deptaku w na terenie całych Bieszczad. Bardzo często przed miejscowych określa się mianem solińskich Krupówek.
9. Kolejna z ciekawostek dotyczy wagi owej zapory. Trzeba przyznać, że jest ona wręcz kolosalna, gdyż waży prawie 2 miliony ton, a do jej budowy zużyto prawie 820 tysięcy m3 betonu.
10. Ciekawostką jest także fakt, że poniżej zapory znajduje się wodna elektrownia, która posiada moc prawie 200 MW.