Atrakcje Stalowa Wola 🗺️ 28 pomysłów na urlop

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli / foto – Wikipedia

Stalowa Wola – miasto w województwie podkarpackim, które położone jest w Kotlinie Sandomierskiej. Przepływa przez nie San. Prawa miejskie otrzymało w 1945 r. Zajmuje powierzchnię 82,52 km2 i zamieszkiwane jest przez ponad 58 tys. ludzi.

1. Muzeum Regionalne

Mieści się w odrestaurowanym XVIII-wiecznym Zamku Lubomirskich. Podzielone jest na działy archeologii, etnografii, historii i sztuki. Wśród eksponatów znajdują się m.in. naczynia i narzędzia z neolitu i epoki brązu, materiały z cmentarzysk tarnobrzeskiej kultury łużyckiej, zabytki kultury ludowej Lasowiaków, kolekcja sztuki art deco oraz obrazy Alfonsa Karpińskiego i Stefana Norblina.

2. Muzeum Centralny Okręg Przemysłowy

Opowiada historię ogromnego przedsięwzięcia, jakim było budowanie COP w czasach II RP. Ekspozycja obejmuje ok. 800 zabytków. Wśród atrakcji znajduje się symulator lotu wykorzystujący okulary VR, oglądanie od środka pieca martenowskiego, możliwość założenia stroju hutnika czy zwiedzenie odwzorowanej przedwojennej ulicy Stalowej Woli.

3. Muzeum Jana Pawła II

Swoją siedzibę ma na parterze Domu Katechetycznego przy bazylice konkatedralnej. W ramach ekspozycji zobaczyć można m.in. pamiątki związane z Janem Pawłem II, kolekcję obrazków bożonarodzeniowych i wielkanocnych wydawanych przez Tipografia Poliglotta Vaticana w czasie pontyfikatu papieża Polaka czy rekonstrukcja mieszkania opozycjonisty i celi więziennej z czasów PRL.

4. Ośrodek MOSiR

Wśród atrakcji oferowanych przez ten ośrodek znajduje się park linowy z trasą o łącznej długości 197 m, kryta pływalnia z basenami, wanną z hydromasażem i zjeżdżalnią rurową. W sezonie letnim funkcjonuje ponadto odkryta pływalnia z basenami, zjeżdżalnią i boiskami sportowymi, a w sezonie zimowym miejskie lodowisko.

5. Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Znajduje się w dawnym budynku sądu w Rozwadowie i podlega pod Muzeum Regionalne. Składa się z dwóch części: galerii dzieł oraz multimedialnej pracowni artystycznej malarza, który urodził się w Rozwadowie.

6. Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie

Kościół i klasztor powstały w połowie XVIII w. Świątynia została zbudowana w stylu baroku toskańskiego. Podczas zwiedzania zobaczyć można cenne polichromie, ołtarz główny z obrazem namalowanym prawdopodobnie przez Antonio Nucceniego, zabytkowe ołtarze boczne, a przede wszystkim krypty.

7. Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej

Neogotycka świątynia, która powstała z czerwonej cegły w latach 1898-1907. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Rozwadowskiej, pochodzący z czasu mecenatu Lubomirskich, a także witraże i dekoracje malarskie autorstwa prof. Adama Stalony -Dobrzańskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

8. Park Charzewicki

Został założony przez Lubomirskich i stanowi najstarszy i największy park w mieście. Na jego terenie zachowały się starodrzewia i niektóre zabudowania dworskie. Zobaczyć można ok. 80 gatunków drzew, w tym 6 pomników przyrody i 200-metrową aleję dębową.

9. Wodny plac zabaw

Znajduje się w Parku Miejskim. Obejmuje nieckę wodną wraz z urządzeniami służącymi do zabawy. Teren wokół wodnego placu składa się z wyznaczonych ścieżek i placów, pośród których znajdują się ogródki kwietne. Dodatkową atrakcją jest zielony labirynt, górka wspinaczkowa i piknikowa czy siłownia plenerowa.

10. Błonia Nadsańskie

Stanowią kolejne miejsce rekreacji w Stalowej Woli. Znajdują się tu boiska sportowe, siłownia plenerowa oraz ścieżka zdrowia z wyznaczonymi trasami dla biegaczy. Dla spacerowiczów wytyczona została ścieżka edukacyjna. Atrakcję stanowi również piaszczysta plaża nad brzegiem Sanu i drewniany taras wypoczynkowy.

11. Karczma Biesiada

Znajduje się w danym budynku dworca kolejowego. Oferuje dania góralskie i staropolskie. W menu można znaleźć grillowane serki góralskie, rydze z cebulą na grzance, roladki schabowe z oscypkiem, gołąbki w sosie pomidorowym, kwaśnicę z żeberkiem czy żurek na wędzonce.

12. Dwór Galicja w Rzeczycy Długiej

Restauracyjne menu obejmuje m.in. carpaccio z wędzonej słoniny, wątróbkę drobiową, żur galicyjski, flaczki wołowe z dodatkiem żołądków indyczych, pierogi z rydzami lub z płuckami, a także sernik wschodni robiony z kaszą gryczaną.

13. Osada Kochany

Zwierzyniec obejmuje 60 ssaków oraz ok. 300 ptaków, wśród których zobaczyć można alpaki, lamy, wielbłądy, strusie emu i nandu czy żurawie koroniaste.

W Żywym Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego można nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć eksponaty, a także spróbować rękodzieła.

14. Szczęśliwa Zagroda w Skowierzynie

Można tu zawrzeć bliższą znajomość z alpakami, a także kucykami, kozami czy miniaturowymi kangurami. Na miejscu można dowiedzieć się różnych ciekawostek o zwierzętach bądź skorzystać z alpakoterapii.

15. Szlak Wiklinowych Rzeźb w Rudniku nad Sanem

Obejmuje ponad 20 rzeźb wyplecionych z wikliny, które znajdują się na terenie miasta. Nawiązują one do tradycji wikliniarskich tego terenu, nazywanego Polską Stolicą Wikliny.

16. Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Zatyki” w Nisku 

Składa się z dwóch pętli, z których krótsza ma 2 km długości, a dłuższa 5 km długości. Ścieżka oznakowana jest kolorem zielonym. Szczególnie ciekawym jej elementem jest uroczysko „Bardo”, wielohektarowe bagno z tarasem widokowym.

17. Zalew w Jarocine

Obejmuje plażę z trzcinowymi parasolami i kąpielisko. Atrakcję stanowi drewniane molo. Na terenie tym znajdują się altanki, miejsce na ognisko, plac zabaw, siłownia plenerowa. Można również skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i zaplecza gastronomicznego. Nad zalewem rozpoczyna się ponadto trasa Szlaku Nordic Walking.

18. Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu-Dzikowie

Mieści się tu siedziba Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Prezentuje ono historię miasta, a także kontynuuje tradycję tzw. „kolekcji dzikowskiej”, która obejmowała obrazy malarzy polskich i europejskich od XVI do XX w.

19. Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu

Zlokalizowane jest w dawnym spichlerzu dworskim z 1843 r. i podlega pod Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Wystawy dotyczą historii wydobycia i przetwarzania siarki w Swoszowicach pod Krakowem, Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego i tradycji górniczych. Zobaczyć można Panoramę Odkrywkowej Kopalni Siarki w Machowie, a także skansen górniczy z fragmentami maszyn używanych do wydobycia rudy siarkowej.

20. Tyrolka w Tarnobrzegu

Znajduje się nad Jeziorem Tarnobrzeskim i należy do najdłuższych tyrolek w Polsce. Długość zjazdu wynosi aż 500 m. Dzięki dwóm równoległym linom możliwy jest zjazd w parach. Atrakcja dostępna jest w sezonie letnim.

21. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Obejmuje część podziemnych komór i chodników, które znajdują się na kilku kondygnacjach pod Starym Miastem. Pełniły one niegdyś rolę składów kupieckich i schronienia w razie niebezpieczeństw. Długość trasy wynosi 470 m, a w najgłębszym miejscu schodzi się 12 m pod ziemię.

22. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu 

W ramach wystaw stałych mieszczących się na sandomierskim zamku zobaczyć można ekspozycję dotyczącą dawnej wsi sandomierskiej, Ziemi Sandomierskiej w pradziejach i wczesnym średniowieczu czy krzemienia pasiastego i jego wykorzystania w biżuterii. Wśród eksponatów znajdują się średniowieczne szachy sandomierskie, a także kopia korony sandomierskiej.

23. Brama Opatowska w Sandomierzu

Jest jedyną zachowaną bramą miejską w Sandomierzu. Wzniesiona została w II poł. XIV w. Obecnie udostępniona jest do zwiedzania, a z jej tarasu widokowego przy dobrej pogodzie można dojrzeć tereny odległe nawet o 80-90 km.

24. Wąwóz św. Jadwigi w Sandomierzu

Stanowi najpiękniejszy lessowy wąwóz w mieście. Ma on ok. 10 m wysokości i ok. 0,5 km długości. Nazwa wąwozu wywodzi się z legendy związanej ze św. Jadwigą, która miała tu zgubić pantofelek.

25. Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie

Wyjątkowe muzeum, które gromadzi eksponaty związane z flisactwem, spławami tratw, spływami galarami, a także z historią Ulanowa. Zobaczyć można m.in. narzędzia i urządzenia flisackie, dokumenty, fotografie oraz meble rodzin flisackich. Muzeum mieści się w budynku z 1865 r., który należał kiedyś do retmana, czyli starszego flisaka.

26. Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie

Mieści się w domu rodzinnym artysty, który tworzy monumentalne rzeźby nawiązujące do patriotyzmu i martyrologii. Wśród eksponatów znajdują się miniatury rzeźb wykonane z brązu, medale okolicznościowe, szkicowniki, obrazy wykonane węglem czy pamiątki osobiste.

27. Spływy galarami po Sanie

Oferowane są przez Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie. Spływy odbywają się zadaszonym galarem ulanowskim. Podczas spływów można spróbować tradycyjnych potraw flisackich, takich jak chleb flisacki ze smalcem i ogórkiem, kocioł Retmana, borszcz flisacki, bigos Oryla czy kugle rybne.

28. Przyrodniczo-leśna ścieżka edukacyjna Maziarnia-Zalesie

Składa się z dwóch pętli, małej o długości 3,5 km oraz dużej o długości 8,6 km. Wśród największych atrakcji ścieżki znajduje się taras widokowy, leśne źródełko oraz kapliczka św. Huberta.

 

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić