Horyniec Zdrój – Co warto wiedzieć i zwiedzić ?

horyniec-zdrój
foto – Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74805242

Horyniec-Zdrój to wieś położona w województwie podkarpackim, która znajduje się na pograniczu Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Roztocza Wschodniego. Piękne położenie, bogata historia i liczne atrakcje wokół sprawiają, że jest to miejsce warto odwiedzenia.

Co warto o nim wiedzieć i co odwiedzić będąc w okolicy?

1. Najstarsza wzmianka o tej miejscowości, zwanej wówczas “Oryńce”, pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Na przestrzeni wieków miejscowość miała różnych właścicieli, a jeszcze w XIX wieku była jednym z wielu miasteczek z bogatą historią.

2. Przypuszcza się, że przez pewien czas osada należała do rodu Sobieskich, a król Jan III Sobieski miał tutaj swój zameczek i bywał w miejscowości na polowaniach. W drugiej połowie XVII wieku wojska Sobieskiego pobiły w pobliżu wrogich Tatarów. Skojarzenia z polskim królem są powodem do dumy dla mieszkańców miasta.

3. Biblioteka Horyniecka znajdująca się w Pałacu Ponińskich jest jednym z najważniejszych zabytków w tej miejscowości. Powstała w XIX wieku jako biblioteka prywatna, a jej zbiory od 1925 roku stanowiły część zasobów Biblioteki Narodowej. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną fasadę budynku, która ściśle nawiązuje do mód architektoicznych z ostatnich lat, kiedy w Polsce istniała jeszcze arystokracja.


atrakcje horyniec-zdrój - art festiwal
źródło: podkarpackie.travel

4. Biblioteka Horyniecka była jedną z największych bibliotek prywatnych na terenie Galicji. Zaczęło się od tego, że w jej murach funkcjonował teatr, a właściciel zaczął zbierać druki i rękopisy grywanych w teatrze sztuk. Jeszcze przed pierwszą wojną światową w bibliotece znajdowało się ponad 40 tysięcy tomów.

5. Chociaż informacje o zdrowotnych właściwościach wód w Horyńcu były znane już wcześniej, pierwsze wzmianki o uzdrowiskach pochodzą dopiero z drugiej połowy XIX wieku. Kąpiele odbywały się wówczas w drewnianym budynki, w którym stworzono trzy kabiny ze specjalnymi wannami.

6. Większość urządzeń kąpielowych oraz pensjonatów, które powstały w Horyńcu w ciągu kilku dekad, uległo całkowitemu zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. Już w latach pięćdziesiątych rozpoczął się proces odbudowy. Obecnie na terenie wsi znajdują się nie tylko uzdrowiska, ale również sanatoria oraz kryta pływalnia “Wodny świat”.

7. Teatr dworski w Horyńcu-Zdroju to późnoklasycystyczny budynek, który został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. Swoją obecną formę zawdzięcza licznym modyfikacjom, które przeprowadzono na początku XX wieku. Obecnie znajduje się tutja centrum informacji turystycznej oraz Ośrodek Kultury, w którym regularnie odbywają się artystyczne eventy. Na miejscu warto postarać się o wskazówki dotyczące dalszego zwiedzania.

8. Kościół bł. Jakuba Strzemię w Horyńcu-Zdroju to dawna cerkiew greckokatolicka. Została wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku w stylu klasycystycznym, a nad jej wejściem znajduje się herb fundatorów. Tuż obok można podziwiać dzwonnicę pochodzącą z 1818 roku, a całość z pewnością zrobi wrażenie na miłośnikach historii i architektury.

9. Park Zdrojowy w Horyńcu-Zdroju pełni funkcję uzdrowiskową, ale jest też doskonałym celem podróży dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Fontanny, zadbane rabaty czy szerokie alejki zachęcają do wycieczek pieszych i rowerowych, a zwłaszcza wiosną, kiedy kwitną tutejsze kwiaty.

10. Rezerwat nad Tanwią znajdujący się w niedalekiej wsi Rebizanty to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na znajdujące się tutaj progi skalne zwane również “szumami”. Znajdują się one na rzeczce i tworzą malownicze, niewielkie wodospady. Ponadto w okolicy można zaobserwować sporo rzadkich i chronionych w Polsce roślin.

11. Okolice Tanwi to raj dla miłośników spływów kajakowych. Wyjątkowa budowa rzeki sprawia, że spływy są tutaj szalenie emocjonujące. W okresie letnim i wiosennym wielu turystów właśnie tutaj szuka adrenaliny i mocnych wrażeń.

12. Znajdująca się w pobliżu gmina Bełżec to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na bardzo bogate dziedzictwo kolejowe. Jeśli wśród zwiedzających są wielbiciele kolei, koniecznie powinni odwiedzić tę gminę. Poza tym na jej terenie można podziwiać wiele zabytków świeckich i sakralnych.

13. Tarnogród to miasto, którego historia sięga średniowiecza. Przyciąga więc turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć dawny układ urbanistyczny, a także wiele zabytków, których tutaj nie brakuje. Warto przyjrzeć się z bliska tutejszej architekturze, która odbija trendy architektoniczne różnych epok.

14. Warto podkreślić, że Horyniec-Zdrój znajduje się na skraju zielonego szlaku turystycznego zwanego Szlakiem św. Brata Alberta. Prowadzi on z Werchraty do Narola i pozwala zobaczyć obiekty związane z życiem św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.

15. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w okolicy jest Cafe Sanacja, która zachwyca nie tylko pięknym wnętrzem i klimatem, ale przede wszystkim znakomitym jedzeniem. W karcie dań znajdują się zarówno desery i przekąski, jak i dania obiadowe inspirowane kuchnią polską oraz europejską.

3.1/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić