Atrakcje Rzeszów 2024 🗺️ Ciekawe Miejsca • Gdzie zjeść

fotografia – Pixabay

Rzeszów leży w województwie podkarpackim – jest to główny ośrodek kulturowy, naukowy i przemysłowy w tym regionie. Znajduje się na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego przy rzece Wisłok. To jednak nie tylko duże, akademickie i przemysłowe miasto – to również cel wielu turystów z całej Polski.

Najważniejsze Atrakcje Rzeszowa

1. Zamek w Rzeszowie

Choć początki zamku sięgają XVI wieku, obecny wygląd jest znacznie młodszy. Początkowo była to obronna warownia, która z czasem została rozbudowana. Za czasów Lubomirskich nadano jej cechy specyficznego stylu architektonicznego “palazzo in fortezza” czyli połączenia ozdobnej rezydencji mieszkalnej z wałami i obwarowaniami pełniącymi rolę obronną. Zamek często przechodził w różne ręce, był remontowany i pełnił różne funkcje. W XIX wieku mieścił się w nim sąd cyrkularny i więzienie. Obecnie znana forma zamku została wybudowana w latach 1902-1906. W środku znajduje się siedziba rzeszowskiego Sądu Okręgowego, a w godzinach jego funkcjonowania można wejść do środka i podziwiać piękne korytarze i niektóre wnętrza budynku.

Dookoła zamku rozciągają się ogromne ogrody, a w pobliżu znajduje się piękny, barokowy Letni Pałac Lubomirskich.

2. Deptak przy ulicy 3 maja

Pierwsza w mieście brukowana ulica, która pełniła swoją funkcję jeszcze w średniowieczu. Obecnie znajdują się przy niej budynki popijarskie z XVII wieku, liczne kamienice oraz piękne, zdobione gmachy różnych instytucji.

3. Rynek w Rzeszowie

Piękny, duży plac, nad którym wznosi się dziewiętnastowieczny, neogotycki Ratusz. Na całym Rynku znajdują się liczna kawiarnie, bary i restauracje, a latem również otwierane są ogródki piwne. Co godzinę z ratuszowej wieży rozbrzmiewa hejnał miasta.

4. Rzeszowskie pomniki

Rzeszów jest miastem wielu pomników. Do najbardziej rozpoznawalnych należy Pomnik Czynu Rewolucyjnego, odsłonięty w 1974 r. Charakterystyczny monument ma ok. 40 m wysokości i zdążył już stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta.

Innym interesującym pomnikiem jest rzeźba upamiętniająca Kazimierza Górskiego, przedstawiająca piłkę nożną wraz z cytatem wybitnego trenera.

Pomnika w stolicy Podkarpacia doczekał się także wybitny muzyk Tadeusz Nalepa, urodzony w podrzeszowskim Zgłobniu. W lecie 2014 r. odsłonięto z kolei oryginalną i sympatyczną rzeźbę, przedstawiającą dwunastoletniego urwisa z procą.

Poza tym w Rzeszowie można podziwiać kilkadziesiąt innych pomników, upamiętniających m.in. żołnierzy Armii Krajowej, Józefa Piłsudskiego, Sybiraków czy Żołnierzy Wyklętych.

5. Podziemna Trasa Turystyczna “Rzeszowskie Piwnice”

Jedną z największych atrakcji miasta jest Podziemna Trasa Turystyczna “Rzeszowskie Piwnice”. Podziemne korytarze ciągną się na długość prawie 400 metrów i znajdują się pod Rynkiem na trzech poziomach głębokości. Łącznie znajduje się tu 40 pomieszczeń, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku. W środku podziwiać można ekspozycję historyczną z replikami broni i zbroi rycerskich, wystawę ceramiki i narzędzi codziennego użytku oraz herby dawnych właścicieli ziemskich.

6. Muzeum Dobranocek

Unikalnym miejscem na mapie Rzeszowa jest Muzeum Dobranocek z oryginalnymi lalkami kukiełkowymi, które były wykorzystywane do kręcenia takich bajek jak Miś Uszatek i Przygody Misia Colargola. W muzeum znajdują się rzeźby znanych i lubianych bohaterów kreskówek polskich i zagranicznych oraz szkice, scenariusze, kadry i inne materiały animacyjne pochodzące ze studiów filmowych.


⇒ Zwiedzasz Rzeszów z dzieckiem ? Zobacz najlepsze atrakcje dla dzieci w Rzeszowie


7. Rzeszowskie bulwary

Rzeszowskie Bulwary to prawdziwe zielone serce stolicy Podkarpacia. Nad Wisłokiem w pogodne dni można spotkać wielu spacerowiczów, rowerzystów i rolkarzy, którym wspólne korzystanie z Bulwarów ułatwia wygodna i rozbudowana infrastruktura. Na miejscu można także skorzystać z miejsc do grillowania, wypożyczalni sprzętu sportowego, placu zabaw czy pola do minigolfa, a na odważniejszych gości czeka park linowy i skatepark. Nie mniej do zaoferowania mają także miejscowe lokale gastronomiczne – na Rzeszowskich Bulwarach można dobrze zjeść, wypić, posiedzieć ze znajomymi w miłej atmosferze, a nawet potańczyć.

8. Okrągła kładka dla pieszych

Okrągła Kładka dla pieszych nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Kładka została otwarta pod koniec 2012 roku, po niemal 16 miesiącach prac budowlanych. Na okrągłą kładkę można się dostać za pomocą pochylni, schodów lub windy. Nawierzchnia wyłożona jest egzotycznym drewnem azobe bongossi, niezwykle odpornym na zmienne warunki atmosferyczne, a całość uzupełniają balustrady ze szkła hartowanego. Po zmroku kładka rozświetla się efektowną iluminacją.

9. Muzeum Etnograficzne Rzeszów

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie jest obowiązkowym punktem dla wszystkich miłośników polskiego folkloru. W kamienicy nr 6 przy rzeszowskim rynku zgromadzono pokaźną kolekcję kilku tysięcy eksponatów, przybliżających historię, kulturę, tradycje, kult religijny i życie codzienne Podkarpacia oraz okolic. Zbiory Muzeum to efekt ponad 80 lat ciężkiej pracy, a ich obecny kształt jest w dużej mierze zasługą patrona i pierwszego dyrektora placówki – Franciszka Kotuli. Warto dodać, że poza ekspozycją stałą na odwiedzających czekają także interesujące wystawy czasowe, przypominające o wielokulturowym charakterze regionu.

10. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Ważnym obiektem jest Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, które gromadzi zabytki i pamiątki związane z historią i kulturą miasta i jego okolic. Poza wystawą historyczną i etnograficzną funkcjonuje tu Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiego, Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz duża wystawa archeologiczna obrazująca pradzieje człowieka żyjącego w południowo-wschodniej Polsce.

11. Rezerwat Przyrody Lisia Góra

Jeśli będziemy zmęczeni zgiełkiem miasta, możemy wybrać się do zielonego serca Rzeszowa – Rezerwatu Przyrody Lisia Góra. Znajduje się tu ścieżka edukacyjna, liczne alejki oraz miejsca do odpoczynku. Na samym końcu trasy znajduje się zalew przy rzece Wisłok, który jest doskonale przystosowany do rekreacji. Najmłodsi mogą korzystać z dużego placu zabaw oraz pola do mini golfa, a przy samym zalewie funkcjonuje wypożyczalnia sprzętów sportowych, kajaków i rowerków wodnych. To miejsce doskonałe zarówno do uprawiania aktywności, jak i leniwego odpoczynku na świeżym powietrzu.

12. Żwirownia

Gdzie można odpocząć podczas pobytu w rejonie Rzeszowa? W Żwirowni! Ten zbiornik wodny powstał w miejscu, w którym jeszcze nie tak dawno pozyskiwano żwir i szybko stał się jednym z popularniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w tej części Podkarpacia. Od 20 lat Żwirownia funkcjonuje jako miejskie kąpielisko, kuszące plażą oraz zapleczem sanitarnym i gastronomicznym. A ponieważ nad bezpieczeństwem pływających czuwają ratownicy, Żwirownia cieszy się dużym powodzeniem jako miejsce familijnego wypoczynku.

13. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Ceglany kościół umiejscowiony w samym centrum Rzeszowa. Wybudowany został w latach 1610- 1629 w stylu barokowym i renesansowym. Elewację zdobią liczne rokokowe elementy. W środku podziwiać można malowidła naścienne oraz największą w Europie kolekcję alabastrowych figur, które przedstawiają członków rodziny Ligęzów, pierwszych właścicieli zamku.

14. Muzeum Techniki i Militariów

Na długiej liście rzeszowskich atrakcji, wysoką pozycję zajmuje Muzeum Techniki i Militariów. Placówka mieści się tuż przy dworach kolejowym i autobusowym, a jej ekspozycja może zrobić wrażenie na miłośnikach samochodów terenowych i samolotów, które z dumą prezentuje właściciel obiektu. Dumą muzeum jest jednak kolekcja motocykli MZ ES/1, czyli tzw. „Jaskółki”. Kolekcję uzupełniają stare samochody (m.in. „Warszawa” i „Syrenka”) oraz sprzęty AGD, które jeszcze kilka dekad temu były obecne w wielu domach. Warto przy okazji pobytu w Rzeszowie zwiedzić schron atomowy „Marysieńka”, który jest oddziałem Muzeum Techniki i Militariów.

15. Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława

Najstarszy budynek w mieście, którego fragmenty pochodzą z XV wieku (m.in. prezbiterium). Ta masywna, gotycko-barokowa budowla zawiera bogate, osiemnastowieczne wnętrza i wspaniały ołtarz główny z olejnym obrazem Jezusa Chrystusa.

16. Browar Manufaktura

Położenie w pobliżu najsłynniejszych zabytków Rzeszowa oraz klimat typowy dla galicyjskich miast to czynniki, które zapewniły lokalowi spore powodzenie. „Browar Manufaktura” zyskał też sławę dzięki piwom (m.in. „Rzeszowskiej pszenicy” i „Manufaktura Free”) oraz wyśmienitej kuchni. Można tu odpocząć przy pysznych sałatkach, można posilić się kremową zupą z białych warzyw lub swojskim żurkiem. Na większy głód świetnie sprawdzi się golonka lub porcja pierogów galicyjskich, choć i serwowane w lokalu burgery mają wielu miłośników.


⇒ Zobacz więcej najlepszych restauracji w Rzeszowie 


Dzieje Rzeszowa

Już w czasach neolitycznych na terenie dzisiejszego miasta istniała osada, która z czasem przemieniła się w gród. Rzeszów prawa miejskie uzyskał już w 1354 roku na mocy prawa nadanego przez Kazimierza Wielkiego. W krótkim czasie rozpoczęto budowę zamku, a w XV wieku miasto to zyskało liczne przywileje królewskie, dzięki którym mogło szybko się rozwijać. W XVII wieku zamek, jak i cały teren miasta, należał do rodu Lubomirskich, którzy aktywnie dbali o rozwój szkolnictwa i kultury. Choć podczas rozbiorów weszło w posiadanie austriackich Habsburgów, na początku XIX wieku Rzeszów stał się wolnym miastem. Wybudowana została kolej, podłączono instalacje telefoniczne oraz aktywowano gazownię. Najbardziej tragiczną częścią historii dla miejscowości był czas II wojny światowej, kiedy to społeczność żydowska (stanowiąca około 30% zamieszkującej miasto ludności) została wymordowana lub przewieziona do obozów koncentracyjnych.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Rzeszów, warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić