Biskupia Górka

foto by Artur Andrzej / Wikipedia

Biskupia Górka to jednak z najstarszych dzielnic miasta, istniejąca niemal od początków samego Gdańska. Osadnictwo na tych terenach rozpoczęło się, zdaniem historyków, już w ósmym lub dziewiątym wieku naszej ery. Historia samej dzielnicy na dobre rozpoczęła się w późnym okresie średniowiecza, za sprawą księcia Świętopełka II Wielkiego, który nadał biskupom przylegające do Gdańska tereny łąkowe.
Wyjątkowe położenie, nieopodal gdańskiego Śródmieścia i niezwykły widok na miasto to niewątpliwie dwa ogromne atuty lokalizacyjne Biskupiej Górki. Dzielnica nierozerwalnie związana z historią miasta, pełna jest oryginalnych kamienic, które samym swoim istnieniem zdają się opowiadać o historii nie tylko całego miasta, ale także poszczególnych ulic. Jeśli ktoś szuka atmosfery tajemnicy i chciałby dać się oczarować niepowtarzalnemu klimatowi – zdecydowanie powinien odwiedzić gdańską Biskupią Górę. Nieco zapomniana przez lata dzielnica, dziś na nowo rozkwita i jest doceniana chociażby za sprawą swojej oryginalnej zabudowy pochodzącej z XIX oraz XX wieku. TO tu możemy podziwiać prawdziwy, nieodtwarzany i nieprzypudrowany Gdańsk. To tu możliwe jest wyczucie prawdziwego ducha miasta, a przy odrobinie szczęścia, jeśli natrafimy na odpowiednią uliczkę lub kamieniczne podwórko, także poczucie odbycia podróży w czasie. Jak to możliwe? Kamienice przy trzech głównych ulicach tej części miasta – Biskupiej, Na Stoku i ulicy Salwator – charakteryzują się wąskimi klatkami schodowymi. Elewacje kamienic wciąż posiadają swój historyczny charakter, a ulice nadal zdobią tak zwane kocie łby. Pozostałości dawnych szyldów, starych dzwonków do drzwi czy też lamp gazowych czy napisy na kamienicach to wszystko detale, które tworzą atmosferę tej dzielnicy, a zainteresowane nimi oko odnajdzie je bez trudu.
Dużym atutem dzielnicy jest także zieleń: znajdziemy ją np. na terenach fortyfikacyjnych. Różnorodny i autentyczny charakter tego kwartału podkreśla także obecność ogródków działkowych. Obecne na terenie dzielnicy obiekty fortyfikacyjne i ziemne wały z XVII wieku czy też reduta koszarowa mogą stać się nie lada gratką dla amatorskich poszukiwaczy przygód czy też osób interesujących się historią.
Na uwagę zasługuje również dziewiętnastowieczny Zbór Mennonitów. To jedyna świątynia w Gdańsku, zbudowana w stylu klasycystycznym. Gmach wsparty jest na czterech kolumnach modrzewiowych. Ciekawostką jest, że byłyby one w sanie utrzymać dach świątyni nawet po rozebraniu jej ścian.
Charakterystycznym obiektem jest budynek dawnego schroniska młodzieżowego z 1940 roku. Jego budowę rozpoczęto jeszcze w okresie funkcjonowania Wolnego Miasta Gdańsk. Kompleks miał być demonstracją siły i pokazać, że miastem rządzi nazistowska partia NSDAP. Gmach został ozdobiony motywami morskimi oraz elementami charakterystyczni dla znanych gdańskich ulic i budynków. Nie mogło więc na nim zabraknąć boga mórz – Neptuna, który spogląda na nas z narożnika. Taras widokowy zdobią potwory morskie.

Nic więc dziwnego, że tak malownicza sceneria stała się tłem dla wielu filmowych historii. Plenery Biskupiej Górki były na przestrzeni lat chętnie wybierane przez filmowców. Dzielnica wystąpiła więc w takich produkcjach jak „Książę”, „Do widzenia, do jutra”, „Walet Pikowy” czy „Wkrótce nadejdą bracia”.
Turystom, ale także mieszkańcom, być może takim którzy w mieście są obecni od niedawana, lub po prosu osobom zainteresowanym historią miasta i chcącym poznać Gdańsk od podszewki rekomendujemy zwiedzanie Babiej Górki, ale także innych dzielnic, razem z lokalnym przewodnikiem. W jego asyście z pewnością nie przeoczymy żadnego godnego uwagi zabytkowego elementu i poznamy wiel miejskich legend i andegdot.

4.9/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić