Co warto zabrać z dzieckiem w góry ? Lista najpotrzebniejszych rzeczy

w góry z dzieckiem
źródło: pixabay.com

Rodzinny wyjazd w góry to niezwykła okazja do odkrywania piękna natury i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dla dzieci to szansa aktywnej nauki poprzez obserwowanie przyrody, a dla rodziców – niepowtarzalna możliwość budowania wspaniałych więzi ze swoimi pociechami. Jednak do każdej górskiej wyprawy należy się starannie przygotować. Co warto zabrać na wycieczkę z dziećmi w góry?

1. Odpowiednia odzież i obuwie

Górskie szlaki, choć wyjątkowo piękne, mogą być również trudne do przemierzania. Rzeźba terenu, wymagające podejścia i zmienna pogoda sprawiają, że niezwykle istotne jest zabranie odpowiedniego ubrania. Zasadą jest, że na górską wędrówkę należy ubrać się na tak zwaną „cebulkę”. Dziecko powinno mieć ze sobą ciepłą bluzę, nieprzemakalną kurtkę oraz zapasową odzież (spodnie, koszulkę, skarpetki). Odpowiednio dobrane obuwie trekkingowe umożliwia bezpieczną i komfortową wspinaczkę po bardziej wymagających terenach; buty do górskich wędrówek powinny być nieco wyższe i usztywnione, dzięki temu zapobiegną skręceniu kostki w przypadku złego postawienia stopy. W dziecięcym plecaku – szczególnie, jeśli w podróż wybieramy się wiosną lub jesienią – powinna znaleźć się także odzież termiczna, która zajmuje niewiele miejsca.

2. Ochrona przeciwsłoneczna

Bez względu na to, w jaką porę roku podróżujemy po górskich ścieżkach, warto należycie zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Przed wyjściem na szlak należy dokładnie zabezpieczyć odkryte partie ciała kremem z wysokim filtrem UV oraz mieć ze sobą kapelusz lub czapkę z daszkiem, które ochronią przed promieniami słonecznymi, a w przypadku załamania pogody także przed zimnym wiatrem i deszczem. Latem, gdy ludzki organizm szczególnie narażony jest na udar cieplny i przegrzanie, świetnie sprawdzi się chustka UV, która odbija promienie słoneczne, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo i komfort termiczny dziecka.

3. Nosidło dla malucha

Jeśli Twoja pociecha zwykle podróżuje jeszcze w wózku musisz pamiętać, że zdecydowana większość górskich szlaków nie jest przystosowana do poruszania się w ten sposób. Alternatywnym rozwiązaniem jest zabranie specjalnej chusty (dla noworodków i dzieci w pierwszych miesiącach życia) lub nosidła (dla dzieci, które samodzielnie siedzą). Odpowiednio dobrane nosidło turystyczne zapewni nie tylko bezpieczną dla kręgosłupa i wygodną pozycję dziecka, ale również komfort noszącego go rodzica. Sprzęt warto kupić stacjonarnie, by dobrać go do swojej wagi i wzrostu – duży wybór nosideł znajdziesz w sklepach sportowych oraz w salonach SMYK, gdzie wykwalifikowana obsługa pomoże w dobraniu idealnego produktu.

4. Artykuły higieniczne

To, jakie artykuły higieniczne będą Ci potrzebne, zależne jest przede wszystkim od wieku dziecka. Z pewnością warto mieć przy sobie antybakteryjny żel, który można stosować bez użycia wody oraz nawilżane chusteczki. W przypadku mniejszych dzieci musisz zaopatrzyć się w zapas pampersów lub pieluszek wielorazowych. Pamiętaj, że na większości wytyczonych szlaków nie znajdziesz żadnych pojemników na odpady – są one umiejscowione zazwyczaj na początkach tras, przy wyjściach z parków narodowych oraz w pobliżu schronisk górskich. Podczas wycieczki świetnie sprawdzą się pachnące woreczki na odpady, które absorbują nieprzyjemne zapachy.

5. Napoje i przekąski

Świeże powietrze i wysiłek fizyczny znacznie poprawiają apetyt, dlatego dla wszystkich uczestników górskiej wycieczki przygotuj przekąski. Doskonałym pomysłem jest zabranie ze sobą batonów proteinowych, suszonych owoców, suchych kabanosów, orzechów i tubek owocowych. Nie zapomnij również o wodzie pitnej, a jeśli podróżujesz w chłodniejsze dni – także o termosie z ciepłą herbatą. Na wielu szlakach znajdziesz specjalnie wyznaczone miejsca, w których bezpiecznie możesz napełnić wodą butelkę po wodzie lub dziecięcy bidon. W przypadku podróży z małymi dziećmi, które spożywają mleko modyfikowane, warto zaopatrzyć się w jednorazowe saszetki z mieszanką oraz termiczny, utrzymujący temperaturę pokrowiec na butelkę. Trasę wycieczki możesz zaplanować w taki sposób, by w porze obiadowej zatrzymać się w karczmie lub na terenie schroniska, gdzie serwowane są zestawy obiadowe, sycące zupy, regionalne przysmaki i szybkie przekąski.

6. Apteczka

Przed wyjściem na szlak pamiętaj, by dokładnie sprawdzić swoją apteczkę. Górskie wyprawy, choć przyjemne i doskonale wpływające na rozwój dziecka, mogą być również niebezpieczne, a od Twojego przygotowania zależy zdrowie i samopoczucie Twojej pociechy. W apteczce powinien znaleźć się specjalistyczny, foliowy koc termiczny, który zajmuje niewiele miejsca i może uratować życie w przypadku załamania pogody. Warto mieć ze sobą płyn do odkażania ran, plastry i bandaże oraz lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Jeśli wyprawa trwa więcej niż kilka godzin i planujesz nocleg w schronisku górskim, zabierz ze sobą także elektrolity lub środki przeciw biegunce i wymiotom.

7. Zabawki

Podróżując po górach z dzieckiem musisz być przygotowany na częstsze i znacznie dłuższe postoje. Wykorzystaj je na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem i przygotuj gry i zabawy, które zaangażują wszystkich członków rodziny. Poszukiwanie rzadkich gatunków roślin, wypatrywanie leśnych zwierząt, rysowanie otaczającej przyrody i robienie pamiątkowych zdjęć w punktach widokowych to z pewnością świetne formy rozrywki na łonie natury. Weź ze sobą także ulubioną zabawkę dziecka (grzechotkę, maskotkę, lalkę) oraz kilka niewielkich gier, które wykorzystasz podczas postoju.

8. Pozostałe akcesoria

– nieprzemakalny koc lub składana mata, którą można rozłożyć na wilgotnym podłożu podczas postoju,

– szybkoschnący ręcznik sportowy, który zajmuje niewiele miejsca,

– dobry środek przeciw komarom i kleszczom (np. Vaco Sensitive z ikarydyną dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia lub Mugga o stężeniu 9% DEET dla dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia),

– akcesoria ułatwiające nawigację (naładowany telefon, GPS, mapa, latarka czołowa),

– długie, nieprzemakalne płaszcze foliowe,

– kosmetyki dziecięce, piżamkę, śpiwór, ubrania na przebranie, szczoteczkę do zębów – jeśli podczas wycieczki masz zamiar nocować w schronisku górskim,

– dokumenty i książeczkę zdrowia dziecka.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed każdym, nawet najkrótszym górskim trekkingiem, powinieneś poinformować inną osobę o trasie wycieczki i przewidywanym czasie wyjścia. Jeśli nocujesz w hotelu, apartamencie lub pensjonacie, porozmawiaj z właścicielem obiektu. Planując wycieczkę jednodniową powinieneś zostawić plan wyprawy i i potencjalną godzinę kontaktu telefonicznego swoim bliskim. W razie konieczności to właśnie one zawiadomią służby ratunkowe, a przekazane informacje pozwolą na udzielenie szybkiej pomocy.

Pamiętaj, że rodzinna wycieczka powinna być dostosowana do możliwości wszystkich jej uczestników. Początkowo wybieraj proste, mało wymagające i uczęszczane szlaki, przy których znajdują się górskie schroniska, a wraz z nabywanym przez Twoją pociechę doświadczeniem i wiekiem, możesz zwiększać trudność podejścia oraz czas trekkingów. Jeśli podróżujesz z wózkiem niemowlęcym, sprawdź dokładnie trasę i możliwości przejazdu na czterech kołach. Weź pod uwagę również swoje możliwości i umiejętności, szczególnie, jeśli wybierasz się w góry z kilkuletnim dzieckiem, które może potrzebować noszenia lub pomocy w wejściu na stromy szczyt.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem SMYK.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić