20 Ciekawostek o szczycie Tarnica

tarnica
foto – Pixabay

Szczyt Tarnica – najwyższe wzniesienie polskiej części Bieszczad, a także najwyższy szczyt województwa podkarpackiego. Wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m.

1. Na Tarnicę prowadzi żółty szlak turystyczny z Przełęczy pod Tarnicą (1285 m n.p.m.). Do Przełęczy można dotrzeć np. czerwonym szlakiem z Ustrzyk Górnych lub niebieskim szlakiem z Wołosatego. Najszybciej na szczyt można dostać się właśnie niebieskim szlakiem, który swój początek bierze we wsi Wołosate.

2. Nazwa wzniesienia wywodzi się od rumuńskiego słowa ‘tarniţa’, które oznacza ‘siodło’ lub ‘przełęcz’. Odnosiła się pierwotnie się do przełęczy pod Tarnicą (1286 m n.p.m.), która oddziela szczyt od masywu Szerokiego Wierchu. Z czasem objęła również sam szczyt, który widziany z Wołosatego ma kształt zbliżony do siodła.

3. Na Tarnicy występują dwa wyraźne wierzchołki. Wyższy wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m., a niższy na wysokość 1339 m n.p.m. Na głównej kulminacji umieszczony został punkt geodezyjny.

4. Charakterystycznym elementem na szczycie Tarnicy jest krzyż. Pierwszy został postawiony już w 1978 r. Obecnie ten krzyż znajduje się na szczycie Halicza.

5. W 1987 r. na szczycie została odsłonięta tablica upamiętniająca wejście na Tarnicę ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953 r. oraz jego trzecią pielgrzymkę do Ojczyzny jako Ojca Świętego w 1987 r. Obok znalazł się kolejny krzyż, którego wysokość wynosiła 7m.

6. Wiosną 2000 r. krzyż złamał się, a 2 września tego samego roku ustawiono nowy, stalowy krzyż o wysokości ok. 8,5 m i wadze. ok. 0,5 tony. Został wniesiony na szczyt w częściach przez pielgrzymów. Poświęcenia dokonał 16 września 2000 r. bp Adam Dyczkowski.

7. Od lat 90. XX w. co roku pątnicy udają się w Wielki Piątek na Tarnicę, by odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ze względu na rosnącą popularność nabożeństwa, od 2017 r. Bieszczadzki Park Narodowy wprowadził obowiązek rejestracji grup liczących nie więcej niż 50 osób. Przy wejściu na szczyt zachowują one odstępy czasowe.

8. Tarnica stanowi doskonały punkt widokowy. Przy dobrej widoczności można stąd dostrzec Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną czy też Świdowiec.

9. Najdalej położonym obiektem, który udało się zaobserwować ze szczytu Tarnicy, jest Vârful Pietrosul Rodnei, najwyższy szczyt położony w Rumunii, w Górach Rodniańskich, w Wewnętrznych Karpatach Wschodnich. Zdjęcie wzniesienia wykonał w 2020 r. Radosław Wierzbiński. Obiekty oddalone są od siebie o 257 km.

10. Przy żółtym szlaku turystycznym znajduje się jaskinia w Tarnicy. Jej wejście umiejscowione jest na wysokości 1340 m n.p.m. i zostało zasypane w w 2008 r. ze względu na bezpieczeństwo turystów. Otwór utworzył się w sposób naturalny w 2003 r. Długość jaskini wynosi 16 m, a głębokość 6 m.

11. Z niebieskim szlakiem wychodzącym z Wołosatego pokrywa się trasa ścieżki przyrodniczo-historycznej „Wołosate-Tarnica”. Zaczyna się przy starym cmentarzu bojkowskim w Wołosatem i wiedzie na przełęcz pod Tarnicą. Stąd wraz z żółtym szlakiem dociera na szczyt wzniesienia. Na trasie znajduje się 25 przystanków. Symbolem ścieżki jest orlik krzykliwy.

12. Do przełęczy pod Tarnicą dociera inna ścieżka przyrodnicza, „Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch”. Na jej trasie znajduje się 26 przystanków. Symbolem ścieżki jest śnieżyca wiosenna.

13. Szczyt znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a więc w związku z tym obowiązują opłaty za wstęp. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł. Z opłat zwolnione są m. in. dzieci do lat 7. Bilet można zakupić online bądź w jednym z punktów informacyjno-kasowych. Punkty czynne są od połowy kwietnia do połowy listopada.

14. Na Tarnicy stwierdzone zostały stanowiska zarazy macierzankowej, rośliny z rodziny zarazowatych. Od 2014 r. podlega częściowej ochronie gatunkowej. W latach 2004-2014 roślina była objęta w Polsce ochroną ścisłą.

15. Tarnica należy do Korony Gór Polski. Została ustanowiona w 1997 r., a składa się na nią 28 najwyższych szczytów należących do wszystkich pasm górskich w Polsce.

16. W 2015r. na trasie z Wołosatego na Tarnicę zainstalowane zostały progi przeciwerozyjne, zwane popularnie schodami. Mają po 2,5 m szerokości, a wykonane zostały z dębowych krawędziaków. Powstały w celu zapobiegania degradacji szlaku, jednak ich powstanie oraz wygląd wzbudziły wiele kontrowersji.

17. Dawniej masywy Tarnicy i Halicza nosiły nazwę Gór Niedźwiedziowych. Było to odzwierciedleniem dużej populacji niedźwiedzi występującej na tym terenie.

18. Biorąc pod uwagę całe Bieszczady, zarówno Zachodnie, jak i Wschodnie, Tarnica jest 2. szczytem pod względem wysokości. Najwyższy jest Pikuj, wznoszący się na wysokość 1408 m n.p.m. i położony na terytorium Ukrainy.

19. Na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się obraz z widokiem na Tarnicę, przedstawiany za pomocą kamery internetowej. Obraz odświeżany jest średnio co 1 minutę.

20. Nazwę Tarnica nosi wzgórze znajdujące się na Wyspie Świętego Jerzego, na Antarktyce. Wznosi się na wysokość 115 m n.p.m. Nazwa została nadana przez polską ekspedycję naukową, na cześć polskiej „królowej Bieszczad”.

4.2/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić